Strona głównaAktualnościPrzyłącz się do akcji ” Zapal znicz na zapomnianych nekropoliach”

Przyłącz się do akcji ” Zapal znicz na zapomnianych nekropoliach”

W każdej miejscowości na Dolnym Śląsku można znaleść ślad dawnych cmentarzy są one rózne małe i duże, czasem całkowicie zniwelowane , a czasem z wystającymi jak kikuty rozbitymi nagrobkami zarosniętec haszczami , zapomniane….


A cmentarze to nic innego jak historia zwykłych ludzi, ludzi którzy niegdyś zyli na tej ziemi przed nami .Którzy swoją pracą, pasją, talentem kształtowali tą ziemię, szewcy, tkacze, kamieniarze, rolnicy, artystokraci i ewangelicy pastorzy, zagarmistrzowie, aptekarze, piekarze, fabrykanci w rodzinnych grobowcach…. Zapalmy więc swiatełko 1 listopada na zapomnianyach nekropoliach, nie ma zmarłych gorszych bądź lepszych, przywrócmy tożsamość ludziom tam pochowanym….

Akcję prowadzi Fundacja na Rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kultury „Świat, którego już nie ma” Wspomaga również prowadzoną przez Fundację budowę szlaku zapomnianych nekropoli na terenie Gminy Walim. Na portalu społecznościowym Facebook udział w akcji zadeklarowało już blisko 600 osób z całego Dolnego Ślaska, wklejane są zdjęcia z różnych zapomnianych nekropoli z powiatu wałbrzyskiego jak i z całych terenów ziem przyznanych Polsce po 1945 roku.
Z uszanowaniem Prezes zarządu Fundacji
Łukasz Kazek.
Zdjęcia Grzegorz Mateusz Białczyk.

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl