Strona głównaAktualności„Pracownia miast” – akcja społeczna „Gazety Wyborczej” już w czerwcu w Świdnicy

„Pracownia miast” – akcja społeczna „Gazety Wyborczej” już w czerwcu w Świdnicy

„Pracownia miast” to akcja społeczna „Gazety Wyborczej”, która prowadzona jest od 2014 roku. To miejsce dialogu i wymiany opinii między samorządowcami, mieszkańcami oraz ekspertami, społecznikami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury. Organizowana jest w formie dwudniowych wydarzeń. Podczas warsztatów ich uczestnicy skupiają się na wyzwaniach danego miasta, szukają sposobów ich rozwiązania. Na konferencji natomiast odbywa się dyskusja o pomysłach, pokazywane są dobre praktyki, proponowane nowe działania.

Kolejna „Pracownia miast” gościć będzie 8 i 9 czerwca w Świdnicy. Pierwszego dnia odbędą się warsztaty, a następnego – konferencja. Wraz z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” przygotowaliśmy dla świdniczan trzy tematy, na które spróbujemy odpowiedzieć, podyskutować, może zaproponować innowacyjne podejście. Pierwszy z nich – „Otwarte miasto. Jak współrządzić i prowadzić dialog z mieszkańcami, by zaangażować ich w życie Świdnicy?”

Podczas tej sesji przedstawione zostaną również wnioski z warsztatów „Miasto przyjazne młodzieży – czyli jakie?” oraz „Jak miasto powinno poradzić sobie ze starzeniem się mieszkańców?”.

„Miasta między gigantami. Jak powinny rozwijać się ośrodki średniej wielkości, by skutecznie konkurować z metropoliami?” – na to pytanie pomogą nam odpowiedzieć m.in. prezydent Słupska – Robert Biedroń, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego – Beata Klimek oraz prezydent Wałbrzycha – Roman Szełemej.

„Samorząd, lokalny biznes, inwestorzy. Jak współpracować, by zapewnić miastu rozwój. Czego od Świdnicy oczekują przedsiębiorcy?” – to ostatni z tematów naszej dyskusji, w której udział weźmie gość specjalny Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Wstęp na wtorkową konferencję jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w „Pracowni Miast” odsyłamy na stronę http://pracowniamiastswidnica.evenea.pl/.

W 2015 roku świętujemy 25-lecie samorządności w Polsce. A najważniejszą rolą samorządu jest zajmowanie się tym, co jest bliskie mieszkańcom, poprawianiem warunków ich życia, robieniem tego z nim i dla nich. Chcemy, aby mieszkańcy angażowali się we współdecydowanie o swoim mieście m.in. podczas rozmów w ramach akcji „Pracownia miast”.

pracownia miast

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl