Strona głównaAktualnościPółmaraton Henrykowski pod znakiem wielkich emocji i upału (FOTO)

Półmaraton Henrykowski pod znakiem wielkich emocji i upału (FOTO)

Ponad 30 stopni w cieniu i 178 osób na trasie Półmaratonu Henrykowskiego – tak w ogromnym skrócie można podsumować największe wydarzenie sportowe minionego weekendu w regionie.

Półmaraton Henrykowski 2015 przejdzie do historii jako impreza niezwykle udana. Mimo doskwierających wszystkim upałów, udział w niej wzięło 178 biegaczy, wręczono 54 puchary, na szyjach uczestników zawisło 178 medali, wypito ok. 2800 litrów wody, a nad poprawnym przebiegiem imprezy czuwało ponad 120 wolontariuszy. Uczestnicy przebiegli łącznie 3755 km, czyli prawie tyle co z Henrykowa do Barcelony i z powrotem. Większość zawodników pochodziła z Dolnego Śląska, ale byli również przedstawiciele bardziej odległych miejscowości – np. z Krakowa, Mielna czy  nawet z Wilna na Litwie oraz Lessos i El Doret w Kenii. Najstarszy biegacz miał 69 lat, a biegaczka – 61.

_MG_1034

Największymi zwycięzcami biegu byli ci, którzy – dając z siebie wszystko – przebiegli ponad 20 km, krok za krokiem walcząc z własnymi słabościami. Jako pierwsi do mety dobiegli: spośród panów: Kenijczycy – John Tanui (czas 01:16:22) i Launen Kwalia (01:17:15) oraz Piotr Ślęzak (01:24:10), a spośród pań Katarzyna Golba (01:33:21), Justyna Kołarzyk (01:40:21) oraz Joanna Drewnicka-Ogrodnik (01:41:20). W biegu wyróżniono też 5 klasyfikacji wiekowych oraz 3 regionalne – dla powiatu ząbkowickiego, dla powiatu strzelińskiego oraz dla Gminy Ziębice.

Trasa Półmaratonu przebiegała przez 9 miejscowości: siedem należących do Gminy Ziębice i dwie – do Gminy Przeworno. Ze względu na rodzaj i jakość nawierzchni dróg – nie był to łatwy bieg. Świadczy o tym również różnica między najwyższym a najniższym punktem trasy, która wynosiła 157 m. Z uwagi na prognozowane upały organizatorzy zdecydowali się na zwiększenie liczby punktów z wodą – z ośmiu do dziesięciu. Dodali też trzy punkty z lodem oraz jeden – z dodającym energii cukrem.

_MG_0784

Półmaraton Henrykowski pokazał jak można zintegrować lokalne środowisko i – dzięki wspólnej pracy – z sukcesem realizować świetne inicjatywy. Impreza bowiem nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie różnych grup społecznych i środowisk – począwszy od organizatora – Gminy Ziębice (Urząd Miejski, Gminne Centrum Edukacji i Sportu, Ziębickie Centrum Kultury, Straż Miejska), poprzez mieszkańców Henrykowa zrzeszonych w lub współpracujących ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Henrykowa, służby mundurowe (Ochotnicze Straże Pożarne z Henrykowa, Nowego Dworu, Krzelkowa, Czerńczyc, Bożnowic, Nowiny i Witostowic oraz Policję), wolontariuszy z miejscowości, przez które przebiegała trasa biegu, a także Arkadiusza Trojana – pomysłodawcę biegu.

Znaczący wkład mieli także sponsorzy i partnerzy wydarzenia: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl., Gmina Przeworno, BMK Europe – właściciel marki Urzędowski, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Henryków,  Masfrost, Borówka Henrykowska, Klasztor Księgi Henrykowskiej, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Mineral Zdrój, Wersus-Nauka, Firgang oraz Zakład Pogrzebowy “Orea” w Ziębicach.

Patronat medialny nad biegiem objęły: TVP Wrocław, Polskie Radio Wrocław, portal MaratonyPolskie.pl, Express-Miejski.pl, dwytygodnik “Gazeta Ziębicka”, tygodnik Euroregio Glacensis oraz portale Doba.pl, dkl24.pl oraz TerazSudety.pl.

Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję Półmaratonu, którą zaplanowano na 13 sierpnia 2016 r. Prace nad biegiem rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Więcej informacji na temat Półmaratonu Henrykowskiego znajduje się na stronach:

www.polmaraton-henrykowski.pl

www.facebook.com/polmaratonhenrykowski2015.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl