Polanica Zdrój

Miasto, uzdrowisko, wczasowisko, a zarazem znaczący ośrodek turystyczny. Zgodnie z podziałem terytorialnym Sudetów, znajduje się na terenie Sudetów Środkowych w Kotlinie Kłodzkiej, w obrębie dwóch jednostek fizyczno – geograficznych: Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich. Umowną granicę między nimi stanowi rzeka przepływająca przez Polanicę – Bystrzyca Dusznicka.

Polanica-Zdrój nieustannie się rozwija i – od czasów, gdy prawie 200 lat temu przyjęła charakter  uzdrowiska – stale rozszerza swoją ofertę. Można tu uprawiać turystykę rowerową, organizować stąd piesze wypady w wyższe partie górskie, rozwijać technikę surwiwalu. Zimą Polanica staje się świetną bazą wypadową do wyżej położonego Zieleńca, oferującego narciarskie białe szaleństwo.

Pijalnia wód mineralnych w Polanicy Zdrój.

Pijalnia wód mineralnych w Polanicy Zdrój.

Całe miasto jest jak park. Pełne zadbanej zieleni, przytulne, zaciszne. Rozpościerające się z niego krajobrazy stanowią iście kojącą scenerię z Górami Stołowymi i Górami Bystrzyckimi garbiącymi się na zachodzie i południu, lśniącą wstęgą płynącej przez miasto Bystrzycy Dusznickiej oraz nierównościami Kotliny Kłodzkiej na wschodzie.

Występują tu bardzo zdrowe szczawy wodorowo-węglanowo-wapniowe i żelaziste, które z powodzeniem stosuje się do kuracji pitnej i kąpieli mineralnych przy leczeniu schorzeń kardiologicznych oraz gastrologicznych a także schorzeń nerwowych i narządów ruchu. W miejscowości działa największa w kraju rozlewnia wód mineralnych, w której butelkuje się „Staropolankę” oraz produkuje wodę leczniczą w stanie naturalnym.

Tutejszy klimat charakteryzuje się wolnymi zmianami temperatury, ciepłymi latami i łagodnymi zimami, dużą ilością dni bezwietrznych. Placówki lecznicze o wysokim standardzie i wieloletnim doświadczeniu wyrastają tu obok licznych hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych, prywatnych kwater, pól campingowych.

Miasto bez wątpienia stanowi najpopularniejsze uzdrowisko w regionie i znany ośrodek turystyczny Ziemi Kłodzkiej. Najmłodsze uzdrowisko Polski przyciąga nie tylko klasycznych kuracjuszy.  Teraz kusi coraz modniejszymi szkołami przetrwania, wyprawami, imprezami motywacyjnymi i integracyjnymi dla firm. Coraz częściej też turyści traktują Polanicę jako świetną bazę wypadową do zwiedzania całej Kotliny Kłodzkiej. Samochodem, pieszo, na rowerze – odwiedzają  niezwykłe i tajemnicze szczyty Gór Stołowych, podziemne atrakcje turystyczne i wiekowe miasteczka.

Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój.

Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój.

Wśród tego wszystko należy również wspomnieć o najpopularniejszych atrakcjach Polanicy Zdrój i najbliższych okolic. Jedno z nich jest Park Zdrojowy (Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju wpisany jest do rejestru zabytków, jako dobro kultury. Ograniczony ulicami Parkową, Zdrojową, Matuszewskiego, Kryniczną, Ogrodową i Wiejską, zajmuje powierzchnię 12, 6 ha), Fontanna w Parku Zdrojowym (Wielką ozdobą Parku Zdrojowego jest znajdująca się przy jednej z jego alei fontanna. O zmierzchu, od V do IX jest ona podświetlona 16 kolorowymi lampami, a tryskająca na 12 m wysokości woda układa się w rozmaite figury, w rytm odpowiednio dobranej do wieczornych pokazów muzyki).

Będąc w Polanicy Zdrój warto odwiedzić również Hutę Szkła Artystycznego „Barbara” (Jest to jedna z niewielu na Dolnym Śląsku czynnych hut szkła. Jej goście stają się świadkami ręcznej produkcji szklanych arcydzieł, mogą obserwować nabieranie surówki na tzw. piszczel, wydmuchiwanie w drewnianej formie, mogą podziwiać gotowy wyrób, a w działającym przy hucie sklepie zakupić owoce pracy hutników i to po całkiem przystępnych cenach), Muzeum Misyjno-Etonograficzne (pokazywane w muzeum wyroby rękodzielnicze, rzeźby, tkaniny, ozdoby, przedmioty kultowe pochodzące z Polinezji Francuskiej, Peru, Kongo i Zairu mają się do Sudetów nijak. Uwagę przyciąga ich egzotyka, przez nią jawią się jakby dodatkowo piękne. Zostały przywiezione przez zakonników i tworzą wystawę prezentowaną w zabudowaniach klasztornych Zgromadzenia Misyjnego „Christus Rex”).

Z całej Polski, a nawet  z zagranicy  ściągają również rokrocznie do Polanicy miłośnicy kolarstwa górskiego. Ziemia Kłodzka to idealny teren treningowy dla kolarzy szosowych i górskich, ze względu na pionową konfigurację dróg, a miasto posiada znakomitą trasę,  nazywaną przez kolarzy górskich „Piekielną Pętlą”

W mieście odbywa się wiele prestiżowych imprez sportowych – wśród nich  Ogólnopolski Wyścig Kolarstwa Amatorskiego Bike Maraton MTB.

Źródło: http://www.polanica.pl/ , http://www.polanicazdroj.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Merlin

Restauracja Mansandra

Restauracja Akwarius

Restauracja Złota Kaczka

Bar Kolorowa

Pizzeria Wenecja

Baza noclegowa:

Hotel Bukowy Park

Hotel Polanica

Hotel Alpejski

Hotel Sara

Hotel Europa

Ośrodek Wypoczynkowy Jantar

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl