Polanica Zdrój
Miasto, uzdrowisko, wczasowisko, a zarazem znaczący ośrodek turystyczny. Zgodnie z podziałem terytorialnym Sudetów, znajduje się na terenie Sudetów Środkowych w Kotlinie Kłodzkiej, w obrębie dwóch jednostek fizyczno – geograficznych: Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich. Umowną granicę między nimi stanowi rzeka przepływająca przez Polanicę – Bystrzyca Dusznicka.
Polanica-Zdrój nieustannie się rozwija i – od czasów, gdy prawie 200 lat temu przyjęła charakter uzdrowiska – stale rozszerza swoją ofertę. Można tu uprawiać turystykę rowerową, organizować stąd piesze wypady w wyższe partie górskie, rozwijać technikę surwiwalu. Zimą Polanica staje się świetną bazą wypadową do wyżej położonego Zieleńca, oferującego narciarskie białe szaleństwo.

Pijalnia wód mineralnych w Polanicy Zdrój.
Całe miasto jest jak park. Pełne zadbanej zieleni, przytulne, zaciszne. Rozpościerające się z niego krajobrazy stanowią iście kojącą scenerię z Górami Stołowymi i Górami Bystrzyckimi garbiącymi się na zachodzie i południu, lśniącą wstęgą płynącej przez miasto Bystrzycy Dusznickiej oraz nierównościami Kotliny Kłodzkiej na wschodzie.
Występują tu bardzo zdrowe szczawy wodorowo-węglanowo-wapniowe i żelaziste, które z powodzeniem stosuje się do kuracji pitnej i kąpieli mineralnych przy leczeniu schorzeń kardiologicznych oraz gastrologicznych a także schorzeń nerwowych i narządów ruchu. W miejscowości działa największa w kraju rozlewnia wód mineralnych, w której butelkuje się „Staropolankę” oraz produkuje wodę leczniczą w stanie naturalnym.
Tutejszy klimat charakteryzuje się wolnymi zmianami temperatury, ciepłymi latami i łagodnymi zimami, dużą ilością dni bezwietrznych. Placówki lecznicze o wysokim standardzie i wieloletnim doświadczeniu wyrastają tu obok licznych hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych, prywatnych kwater, pól campingowych.
Miasto bez wątpienia stanowi najpopularniejsze uzdrowisko w regionie i znany ośrodek turystyczny Ziemi Kłodzkiej. Najmłodsze uzdrowisko Polski przyciąga nie tylko klasycznych kuracjuszy. Teraz kusi coraz modniejszymi szkołami przetrwania, wyprawami, imprezami motywacyjnymi i integracyjnymi dla firm. Coraz częściej też turyści traktują Polanicę jako świetną bazę wypadową do zwiedzania całej Kotliny Kłodzkiej. Samochodem, pieszo, na rowerze – odwiedzają niezwykłe i tajemnicze szczyty Gór Stołowych, podziemne atrakcje turystyczne i wiekowe miasteczka.

Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój.
Wśród tego wszystko należy również wspomnieć o najpopularniejszych atrakcjach Polanicy Zdrój i najbliższych okolic. Jedno z nich jest Park Zdrojowy (Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju wpisany jest do rejestru zabytków, jako dobro kultury. Ograniczony ulicami Parkową, Zdrojową, Matuszewskiego, Kryniczną, Ogrodową i Wiejską, zajmuje powierzchnię 12, 6 ha), Fontanna w Parku Zdrojowym (Wielką ozdobą Parku Zdrojowego jest znajdująca się przy jednej z jego alei fontanna. O zmierzchu, od V do IX jest ona podświetlona 16 kolorowymi lampami, a tryskająca na 12 m wysokości woda układa się w rozmaite figury, w rytm odpowiednio dobranej do wieczornych pokazów muzyki).
Będąc w Polanicy Zdrój warto odwiedzić również Hutę Szkła Artystycznego „Barbara” (Jest to jedna z niewielu na Dolnym Śląsku czynnych hut szkła. Jej goście stają się świadkami ręcznej produkcji szklanych arcydzieł, mogą obserwować nabieranie surówki na tzw. piszczel, wydmuchiwanie w drewnianej formie, mogą podziwiać gotowy wyrób, a w działającym przy hucie sklepie zakupić owoce pracy hutników i to po całkiem przystępnych cenach), Muzeum Misyjno-Etonograficzne (pokazywane w muzeum wyroby rękodzielnicze, rzeźby, tkaniny, ozdoby, przedmioty kultowe pochodzące z Polinezji Francuskiej, Peru, Kongo i Zairu mają się do Sudetów nijak. Uwagę przyciąga ich egzotyka, przez nią jawią się jakby dodatkowo piękne. Zostały przywiezione przez zakonników i tworzą wystawę prezentowaną w zabudowaniach klasztornych Zgromadzenia Misyjnego „Christus Rex”).
Z całej Polski, a nawet z zagranicy ściągają również rokrocznie do Polanicy miłośnicy kolarstwa górskiego. Ziemia Kłodzka to idealny teren treningowy dla kolarzy szosowych i górskich, ze względu na pionową konfigurację dróg, a miasto posiada znakomitą trasę, nazywaną przez kolarzy górskich „Piekielną Pętlą”
W mieście odbywa się wiele prestiżowych imprez sportowych – wśród nich Ogólnopolski Wyścig Kolarstwa Amatorskiego Bike Maraton MTB.
Źródło: http://www.polanica.pl/ , http://www.polanicazdroj.pl
Baza gastronomiczna:
Baza noclegowa: