Strona głównaAktualnościPołączenie transportowe Czechy – Polska to priorytet

Połączenie transportowe Czechy – Polska to priorytet

Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza oraz parlamentarzyści będą wspólnie przekonywać władze rządów w Polsce i Czechach do budowy drogi łączącej oba kraje. Tak ustalono podczas poniedziałkowej, 27 stycznia, konferencji zorganizowanej w czeskim Trutnovie, którą zatytułowano „Transport i infrastruktura na czesko-polskim pograniczu”.

Samorządowcy z Polski i Czech chcą, by dalsza budowa odcinka S3 (od Legnicy do Lubawki) po polskiej stronie oraz D11/R11 (Hradec Kralove-Trutnov-Kralovec) po czeskiej stronie zostały wpisane na listę priorytetową zadań do sfinansowania przez rządy obu krajów. Obecność na tej liście jest niezbędna, by instytucje państwowe i regionalne mogły ubiegać się o dofinansowanie w latach 2014-2020.

– Wspólnie uznaliśmy, że ta inwestycja łącząca Czechy i Polskę jest podstawą do budowania trwałych powiązań ekonomicznych i społecznych. Połączenie naszych regionów po obu stronach granicy jest decydujące również w kwestii rozwoju turystyki – mówi Ivan Adamec, burmistrz Trutnova, miasta partnerskiego Świdnicy oraz poseł Izby Poselskiej Republiki Czeskiej.

– Kiedyś oczywistością był szlak bursztynowy. W naszej ocenie, jako samorządowców odpowiedzialnych za wyznaczanie celów strategicznych, taką oczywistością jest teraz dogodne połączenie miast i gmin po stronie polskiej oraz czeskiej. To połączenie drogowe i kolejowe również ma ogromne znaczenie dla rozwoju. Nie ma możliwości realizowania współpracy gospodarczej, kulturalnej, wymiany młodzieży, zachęcania turystów do odwiedzania naszych miejsc, gdy trzeba męczyć się na drodze – uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek Fot. UM Świdnica

Prezydent Świdnicy – Wojciech Murdzek
Fot. UM Świdnica

Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego uważa, że rozwój na obszarze południa Dolnego Śląska, które sąsiaduje ze stroną czeską jest priorytetem dla władz wojewódzkich.

– Kluczowe jest rozstrzygnięcie dające możliwość, by droga S3 przebiegała dalej do granicy polsko-czeskiej. By przemysł i turystyka mogły się rozwijać, do tego potrzebna jest infrastruktura i o to będziemy zabiegać – wyjaśnia wicemarszałek.

Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. Fot. UM Świdnica

Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Fot. UM Świdnica

Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka mówi, że nie zna dolnośląskiego parlamentarzysty, który kwestionowałby powstanie drogi S3 po stronie polskiej.

– Ważny jest wspólny głos, który może pomóc w zabiegach o tę inwestycję po stronie polskiej i czeskiej. W obecnej chwili polski rząd i ministerstwo infrastruktury potwierdziły realizację drogi S3 na trasie Legnica-Bolków. Czekamy co z drogą R11 po stronie czeskiej. Wierzę, że nasze wspólne działania pozwolą doprowadzić do efektu, z którego miasta i gminy z terenu pogranicza będą usatysfakcjonowane – dodaje posłanka.

W trakcie konferencji zaprezentowano także projekt połączenia transportowego trzech dużych karkonoskich ośrodków turystycznych (Pec pod Śnieżką, Karpacz, Szpindlerowy Młyn). Wskazano również na istotny problem związany z występującymi barierami w prowadzeniu usług przewozowych osób pomiędzy miastami pogranicza.

***

Konferencja „Transport i infrastruktura w czesko-polskim pograniczu” to element wspólnego projektu Trutnova i Świdnicy zatytułowanego „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”. W konferencji wzięli udział ze strony partnerów m. in. Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy, dyrektorzy odpowiedzialni za rozwój gospodarczy oraz komunikację w Urzędzie Miejskim, przedstawiciele Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także PKS.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl