Strona głównaAktualnościPodwodny Park Krajobrazowy w Świerkach

Podwodny Park Krajobrazowy w Świerkach

Wyobraź sobie. Nurkujesz wśród rzeźb, zwiedzasz i podziwiasz je pod okiem instruktora. I aby tego doświadczyć nie musisz nawet wyjeżdżać poza obręb własnej gminy. W Świerkach może powstać Podwodny Park Krajobrazowy. Takie parki funkcjonują już pod powierzchnią wielu jezior, mórz, a nawet na oceanach na całym świecie. Teraz jest szansa na nietypową atrakcję w Gminie Nowa Ruda.

SKĄD POMYSŁ?

Propozycja projektu Podwodnego Parku Krajobrazowego w Świerkach znalazła się w wiosennej kampanii Fundacji Klub Innowatora. Pomysłodawca, prezes Fundacji Maciej Zarański, chce utworzyć obiekt rekreacyjny, z którego korzystanie połączone będzie z edukacją środowiska podwodnego.

– Może to być jedyne miejsce w Polsce, gdzie bezpiecznie, w zimie, będzie można rano nurkować pod lodem, a później pojeździć na nartach lub desce – opowiada o swoim projekcie Maciej Zarański, Prezes Fundacji Klub Innowatora.

CZY MOŻESZ WESPRZEĆ PROJEKT?

Głównymi partnerami przedsięwzięcia są Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska i Centrum Nurkowe Atmosfera. Ale każdy może uczestniczyć w przedsięwzięciu.

– Żeby uczestniczyć w projekcie trzeba być otwartym i pracowitym człowiekiem bez względu na wiek, płeć wyznanie, zawartość portfela. Trzeba też umieć rozmawiać, a na pewno słuchać się nawzajem. Nie chcemy zrobić z tego miejsca kiczu, w związku z tym na pewno część pomysłów (w tym być może naszych) nie będzie miała zastosowania, ale jak to jest przy kreatywnych projektach, mogą one stanowić zalążek kolejnych działań. W poprzednich projektach mieszkańcy albo pracowali z nami, albo użyczali sprzętu, materiały budowlane, wyżywienie etc. Skala współpracy jest więc dość duża. Powiedziałbym nawet nieograniczona – zaprasza do współpracy Prezes Fundacji i zapowiada, że to jeszcze nie koniec pomysłów.

JAK WPŁYNIE TO NA NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ?

Mieszkańcy będą mogli skorzystać na obiekcie poprzez świadczenie szerokiego wachlarza usług przyjeżdżającym nurkom oraz poprzez obsługę imprez, które będą miały tam miejsce. W planach Fundacji są również wydarzenia dla mieszkańców.

– Trzymam mocno kciuki za powodzenie realizacji tego pomysłu – popiera pomysł Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska. – Okolica wzbogaciłaby się o nowy produkt turystyczny, w dodatku wyjątkowy na skalę całego kraju, co przełożyłoby się na wzrost dochodów mieszkańców. Pozytywny wpływ na rozwój naszej gminy miałby skutki długofalowe – dodaje.

CZY TO SIĘ UDA?

– To miejsce ma potencjał. Nie tylko położone jest w malowniczym miejscu, ale posiada podstawowe zaplecze turystyczne. Na terenie gminy istnieją bowiem obiekty, głównie agroturystyczne, które na dzień dzisiejszy mogą obsłużyć do pół tysiąca turytów. Ponawiam więc apel Prezesa Fundacji Klub Innowatora o przyłączenie się do współpracy i zawracam się zarówno inwestorów, jak i wszystkich, którzy chcieliby podzielić się doświadczeniem lub myślą. – Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.

Prezes Fundacji Klub Innowatora dodaje: – Jeśli chodzi o pieniądze i wdrożenie, to do tej pory wszystkie projekty (znajdują się na naszej stronie www.klubinnowatora.pl) były robione ze wsparciem samorządów, prywatnych przedsiębiorców lub funduszy własnych. Tym razem chcemy wspólnie sięgnąć po fundusze europejskie, ale również stworzyć możliwość zbiórki publicznej (crowdfounding).

WSZYSCY NA START

Pomysłodawca chce porozmawiać o wspólnej przyszłości z tymi, którzy mogą są zainteresowani współpracą. W pierwszy weekend kwietnia planowane jest spotkanie z władzami gminy oraz mieszkańcami. I zachęca do kontaktu także drogą mailową.

98c02c97ba773309935e9f126b15ccd21e4e95cd

Źródło: Gmina Nowa Ruda

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl