Strona głównaAktualnościPodsumowali wspólny projekt pn. „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”

Podsumowali wspólny projekt pn. „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”

Delegacja złożona z przedstawicieli branży hotelarsko-turystycznej oraz urzędników miejskich z zastępcą prezydenta Świdnicy Szymonem Chojnowskim na czele wzięła udział w konferencji skierowanej do przedsiębiorców z branży turystycznej i ludzi zajmujących się rozwojem turystyki na polsko-czeskim pograniczu, która odbyła się w miasteczku Pec pod Śnieżką. W trakcie spotkania podsumowano realizowany od 2013 roku projekt pn. „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają  przedsiębiorczość”.

W spotkaniu uczestniczyli: Mariusz Barcicki, przewodnik Katedry św Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, Marek Marczewski przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko-Jaworskie, Artur Janicki z firmy ARTE Promotion & Production, Wiesław Rośkowicz dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Zbigniew Curyl dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, a także przedstawiciele świdnickich hoteli Fado i Piast Roman.  Przybyłych gości przywitał starosta miasta Trutnov Ivan Adamec.

Po stronie czeskiej w konferencji uczestniczyli przedstawiciele branży hotelarskiej, a także reprezentanci organizacji turystycznych z przygranicznych miejscowości m.in. Pec pod Śnieżką, Trutnova i Upice.

Wspólne spotkanie było kolejną okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy.

– To niezwykle istotne, aby pobudzać ruch turystyczny przy naszych granicach. Pamiętajmy, że Karkonosze to nie Alpy i bez odpowiednich działań nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać naszego potencjału turystycznego, a jest czym się chwalić po obu stronach. Dzięki temu projektowi udało nam się gościć wielu turystów nie tylko z przygranicznych miejscowości, ale także tych z centralnej Polski i Czech – mówił starostwa miasta Trutnov, Ivan Adamec.

trutnov swidnica 3

Projekt pn. „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają  przedsiębiorczość” realizują od 2013 r. dwa miasta partnerskie – Świdnica i Trutnov. Zakłada on wzmocnienie rozwoju gospodarczego pogranicza i zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez umożliwienie przedsiębiorcom min. udziału w targach, wystawach i spotkaniach kooperacyjnych. Istotą projektu było nawiązywanie trwałych powiązań pomiędzy samorządami lokalnymi i gospodarczymi, wzmocnienie rangi miejskich  przedsięwzięć gospodarczych oraz aktywizacją środowisk biznesowych.

– Dzięki naszej współpracy pokazaliśmy, że można tworzyć trwałe relacje gospodarcze po obu stronach. Nasze miasta realizując ten projekt otwierały drzwi dla przedsiębiorców, którzy widzieli perspektywy rozwoju na pograniczu polsko – czeskim. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów, dlatego podwójnie cieszy nas fakt przedłużenia realizacji tego projektu do września 2015 roku – mówił Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Projekt skierowany był głównie do  przedsiębiorców i osób działających w biznesie na obszarze pogranicza polsko-czeskiego, w tym członków  izb i stowarzyszeń gospodarczych, przedstawicieli instytucji publicznych ukierunkowanych na wspieranie i rozwój przedsiębiorczości oraz mieszkańców Świdnicy i Trutnowa. Umożliwił świdnickim przedsiębiorcom udział w czeskich imprezach gospodarczych i bezpośrednie  kontakty z  przedsiębiorcami z Czechach.

trutnov swidnica

Trutnov przyjął w projekcie  rolę partnera wiodącego. Zgodnie z założeniami projektu  w latach 2013-2015 zrealizowano następujące działania:

  • Polsko-Czeska Gala Przedsiębiorczości „Świdnickie Gryfy 2013” (grudzień 2013)
  • Konferencja w Trutnowie (styczeń 2014)
  • Spotkanie Kooperacyjne w Trutnowie ( marzec 2014)
  • Targi Karkonoskie edycja wiosenna (kwiecień/maj 2014)
  • Spotkanie Kooperacyjne w Świdnicy | panele polsko-czeskie  (czerwiec 2014)
  • Targi Karkonoskie edycja jesienna | Gala Przedsiębiorczości „Trutnowski Smok” (wrzesień 2014)
  • Polsko-Czeska Gala Przedsiębiorczości „Świdnicki Gryf 2014”
  • Przewodnik po biznesie zawierający dane firm chętnych do współpracy transgranicznej (marzec 2015)
  • Spotkanie Kooperacyjne w Świdnicy (marzec 2015)
  • Konferencja w Trutnowie (kwiecień 2015)

Kolejne działania realizowane w ramach projektu odbędą się w Trutnowie. W dniach 1-2 maja czeski partner zaprasza świdnickie firmy do wzięcia udziału w wiosennej edycji Wystawy Gospodarczej Targi Karkonoskie. Tematem przewodnim targów będzie „Dom i Ogród”. W imprezie jak co roku wezmą udział wiodące firmy działające na pograniczu polsko-czeskim w branży budowlanej, ogrodniczej i wyposażenia wnętrz. Reprezentowane będą grupy producentów, dystrybutorów, hurtowników i sprzedawców detalicznych.

Projekt „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej  RCz – RP 2007-2013.

trutnov swidnica 2

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl