Pieszyce

Pieszyce leżą w południowej części województwa dolnośląskiego, w Kotlinie Dzierżoniowskiej u podnóża Gór Sowich na wysokości 250-550 m. n.p.m. Należą do zespołu miast: Pieszyce-Dzierżoniów-Bielawa.

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy.

Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy.

Malownicze zakątki gminy to: Park Krajobrazowy, Góry Sowie z wieżą widokową na najwyższym szczycie pasma „Wielkiej Sowy”. Żyją tu liczne gatunki fauny, bogata i różnorodna flora oraz częste występowanie różnego rodzaju minerałów a zwłaszcza kamieni półszlachetnych sprawiają, że okolice Pieszyc są atrakcyjne niezależnie od pory roku. Wielka Sowa jest celem licznych wycieczek i węzłem szlaków turystycznych. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w całym paśmie Sudetów. Symbolem gminy jest muflon którego najliczniejsza populacja w Polsce znajduje się właśnie w Górach Sowich.

Na obszarze gminy Pieszyce jest dość dobrze rozbudowana sieć szlaków turystycznych i tras rowerowych. Zimą zaś nasze tereny stają się doskonałym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Funkcjonuje  wyciąg narciarski o długości zjazdowej ok. 2000 m. Dodatkowym atutem wpływającym korzystnie na atrakcyjność walorów turystycznych, jest stale rozwijająca się baza hotelowa i agroturystyczna. Obecnie przez cały rok swoje usługi świadczy sześć hoteli i pięć gospodarstw agroturystycznych oraz schronisko górskie.

Kościół p.w. św. Antoniego w Pieszycach.

Kościół p.w. św. Antoniego w Pieszycach.

Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najcenniejszych należą: pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach (Pałac należy do najcenniejszych zabytków Śląska. Pierwotnie powstał jako dwór w 1580 roku, a w 1699 roku został rozbudowany na jedną z największych i najpiękniejszych śląskich rezydencji. Obok powstały liczne obiekty pomocnicze i ogród), pałac barokowo – klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie (pałąc o wyglądzie barokowo – klasycystycznym (być może z wykorzystaniem wcześniejszego, XVII wiecznego dworu). W XIX wieku został znacznie przebudowany. Dobudowano wówczas boczne skrzydło i budowle towarzyszące. Jest to okazała budowla dwukondygnacyjna na rzucie lekko załamanego prostokąta) oraz kościoły: św. Jakuba, św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie.

Co roku w gminie odbywają się takie imprezy jak: Dni Pieszyc, Dożynki, Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz rajdy samochodowe: Rajd Polski, Rajd Elmot, Sudecki Wyścig Górski oraz Kryterium Kamionki.

http://www.pieszyce.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Sowia Dolina

Restauracja Magda

Restauracja Wars

Baza noclegowa:

Hotel Czarny Rycerz

Hotel Sowia Dolina

Pensjonat Agat

Pensjonat Dom Tkacza

Pensjonat Magda

Agroturystyka Cicha Woda

Pokoje Wilinianka

Udostępnij:
Tagi
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl