Strona głównaAktualnościOtwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „EKO-WIEŻA” w Sokołowsku

Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „EKO-WIEŻA” w Sokołowsku

28 maja 2015 o godz. 12:00 Fundacja In Situ otwiera w Sokołowsku Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „EKO-WIEŻA”. Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego i środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Taras widokowy, sala multimedialna, trzy sale ekspozycyjne i sale warsztatowe w piwnicach, to efekt wielkiego wysiłku i znaczący moment w historii Grunwaldu. Obiekt będzie miejscem edukacji ekologicznej dla turystów, mieszkańców region i środowisk ekologicznym z Polski i zagranicy. Działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „EKO-WIEŻA”, to także ogromna szansa dla rozwoju Sokołowska i przywrócenia mu należytego miejsca na mapie Europy. Obiekt byłego sanatorium został wybudowany w latach 1862 – 1871 i pełnił swoje funkcje do lat 90. XX w. W 2005 r. był dwukrotnie podpalany i popadł w ruinę. Od 2007 r. Fundacja In Situ – obecny właściciel obiektu, prowadzi jego odbudowę.

“Cała trudność, ale i płynąca z tego satysfakcja, że udało się ocalić coś od zniszczenia i zapomnienia. Mam zawsze osobisty stosunek do przedmiotów wykonanych czyjąś ręką, gdzie widać nie tylko pracę, ale i kunszt. Ten obiekt był pełen takich perełek, ale został nie tylko spalony, ale i okradziony. Jesteśmy bardzo szczęśliwy z tak namacalnego efektu naszej pracy, ale również pracy wszystkich naszych współpracowników i instytucji współfinansujących. To, co dla wielu przez lata było niemożliwe, teraz otwiera drzwi dla wszystkich. Fundacji, czyli kompleksu sanatoryjnego, rozpościera się przepiękny park, bardzo ciekawe okazy starodrzewia, bardzo ciekawe okazy starych, dwustuletnich drzew, ale, całe Sokołowsko jest praktycznie pogrążone w zieleni. Z tarasu widokowego można zobaczyć, jak wspaniałe góry są wokół nas, jak wspaniałe otaczają nas panoramy, gdzie można się udać na pieszą wycieczkę, wobec tego wszystkich zapraszam do obserwacji tego, co się dzieje w Sokołowsku, tego co się dzieje w sztuce w Sokołowsku, ale również do korzystania z całego bogactwa propozycji, które są wokół nas” – Bożenna Biskupska, Wiceprezes Fundacji IN SITU.

Foto_Zamek_2_S7ypj

DOKiS.pl 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl