Strona głównaAktualnościOtulić się barwą i wzorem – artystyczna pasja mieszkanki Dzierżoniowa

Otulić się barwą i wzorem – artystyczna pasja mieszkanki Dzierżoniowa

– Delikatne kolory do mnie nie przemawiają, lubię kontrasty – mówi Anna Zarzycka, 38-letnia dzierżoniowianka, która od ponad pięciu lat oddaje się pasji malowania na tkaninach. Na nowej wystawie w Oknie Artystycznym Urzędu Miasta prezentujemy jej prace na koszulkach, torbach czy sukienkach. To unikaty. Każdy egzemplarz jest tylko jeden.

Anna Zarzycka mieszka w Dzierżoniowie wraz z mężem i dwoma synami. To właśnie dla dziecka zaczęła malować coś innego niż obrazy.

– Syn interesował się dinozaurami, pierwsze rzeczy ozdabiałam właśnie ich wizerunkami. Malowałam postacie z bajek na meblach, ścianach jego pokoju. Później zaczęłam malować koszulki dla siebie i znajomych – mówi
artystka.

To, co robi, to nietypowa sztuka. Do malowania na tkaninach używa specjalnych farb, które nie zmywają się w praniu. Lubi malować kobiety, konie, jaszczury, dinozaury – wszystko, co ma wiele szczegółów.

– Ostatnio zaczęłam odkrywać kwiaty, które też ładnie wyglądają na ubraniach. Czasem wyszywam, łącząc techniki – dodaje.

Jest amatorką, nie kształciła się w kierunku plastycznym i na co dzień pracuje jako dyrektor finansowy w jednej z firm w dzierżoniowskiej podstrefie WSSE. Sztuka jest dla niej odskocznią od codzienności.

– Malowałam od dziecka – olejami, pastelami olejnymi, akwarelami… Ale lubię sztukę nietradycyjną, np. rysunki długopisem – jest trwalszy niż ołówek. To technika niespodziewana, nie uczą tego w szkołach plastycznych – mówi Anna Zarzycka.

Jej prace przykuwają oko soczystymi barwami.

– Bardzo lubię kolory, zwłaszcza czerwienie i zielenie. U nas jest tak szaro, nawet artyści używają niewielu kolorów. Podobnie jest w modzie – królują barwy neutralne, Polacy boją się odważnych wzorów. Kobiety muszą się nauczyć odwagi w ubieraniu – twierdzi dzierżoniowianka.

Malowane przez siebie ubrania traktuje jak rękodzieło. Każdy, kto je założy, może mieć pewność, że nie spotka nikogo innego w takim samym stroju. A osoby te możemy spotkać nie tylko w Dzierżoniowie, bo ich twórczyni wystawiała się już dwukrotnie podczas Wrocław Fashion Meeting, jednego z największych wydarzeń modowych w Polsce na stadionie we Wrocławiu.

Kontakt do artystki: tel. 502 61 68 36, e-mail: ania@zarzycka.com.pl

Anna Zarzycka

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl