Strona głównaAktualnościOgólnopolska konferencja na temat poprawy stanu jakości powietrza w Polsce „Błękitny Węgiel”

Ogólnopolska konferencja na temat poprawy stanu jakości powietrza w Polsce „Błękitny Węgiel”

W dniach 16-17 maja br. w Hotelu Jedlinka w Jedlinie – Zdroju odbyła się dwudniowa, ogólnopolska konferencja podsumowująca pilotażowy program opalania mieszkań tzw. „Błękitnym węglem”, a jej wiodącym tematem była poprawa stanu jakości powietrza w Polsce. Konferencja zorganizowana została przez Burmistrza Miasta Jedliny – Zdroju Leszka Orpla oraz Dyrektora Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu Aleksandra Sobolewskiego.

Gośćmi konferencji byli m.in. Wojciech Murdzek – Poseł na Sejm RP, Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej, Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych Jan Golba, Burmistrzowie Gmin Uzdrowiskowych, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Energetyki, Marek Skorupa Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i wiele innych osób zainteresowanych poprawą stanu jakości powietrza w naszym kraju. Konferencja podzielona była na dwie sesje. Pierwsza nosiła tytuł „Jakość powietrza w uzdrowiskach”, a druga – „Polskie rozwiązania problemu niskiej emisji”.

W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza w wielu miastach Polski, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla wyprodukował 2 tys. ton tego opału i zdecydował o przeprowadzeniu badań. Oprócz naszego miasta do programu przystąpił Kraków, Zabrze, Żywiec i Roszków.

IMAG1248

W październiku 2015 r. Burmistrz Miasta Leszek Orpel podpisał porozumienie z Dyrektorem Instytutu Panem Aleksandrem Sobolewskim i przystąpił do realizacji pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji poprzez palenie w określonym czasie przez mieszkańców miasta bezdymnego paliwa o nazwie „Błękitny Węgiel”. Celem tego pilotażowego programu było sprawdzenie w warunkach rzeczywistych wpływu spalania „Błękitnego Węgla” na ograniczenie niskiej emisji. W ramach programu Jedlina-Zdrój otrzymała nieodpłatnie 600 ton bezdymnego węgla do testowania i przekazała go do około 800 gospodarstw domowych położonych w strefie A i B uzdrowiska. Następnie przystąpiła do realizacji programu, w którym wykonywane były pomiary zanieczyszczenia powietrza zarówno podczas ogrzewania mieszkań zwykłym jak i błękitnym paliwem.

Przedstawione podczas konferencji wyniki badań pokazały, że miasto spadło m.in. 30 ton pyłu, 15 ton siarki i 15 kg bizopirenu mniej niż w czasie palenia zwykłym węglem. To olbrzymia poprawa jakości powietrza w tak krótkim czasie trwania badań.

Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny. Jego wyniki wraz z petycją podpisaną przez uczestników konferencji o opracowanie programu rządowego przedstawione zostaną Ministrowi Ochrony Środowiska. Przedstawiciele samorządów podsumowując konferencję stwierdzili, że wprowadzenie tego paliwa na rynek musi być rozwiązaniem systemowym, przygotowanym tak, by mieszkańcy płacili za węgiel tyle ile płacą dotychczas, a państwo powinno dopłacać za uzyskany efekt ekologiczny.

zdjcie_do_notatki_o_wglu_2

UM Jedlina Zdrój

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl