Strona głównaAktualnościOdkrywali gryfowskie dziedzictwo

Odkrywali gryfowskie dziedzictwo

Refleksja nad regionalną historią to bardzo ważny element odkrywania dziedzictwa kulturowego. Właśnie takie przesłanie towarzyszyło uczestnikom konferencji naukowej, która 14 lutego br. odbyła się w gryfowskim ratuszu.

Tematem konferencji było „Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski i okolic. Działania zachowawcze – przywracanie znaczeń – czynniki rozwoju i integracji społecznej”. Wspomniane wydarzenie to kolejna inicjatywa, która ma przybliżać nieznane aspekty miejscowej historii i pokazywać bogactwo kulturowe regionu. Organizatorami przedsięwzięcia był Uniwersytet Opolski, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Urząd Gminy i Miasta Gryfów Śl., a także Towarzystwo Miłośników Gryfowa i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śl.

Konferencję zainaugurował burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik wraz z kustosz Barbarą Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu. Po wstępnej części przyszedł czas na wykłady, których tematyka zainteresowała sporą grupę uczestników, o czym świadczyła tłumnie wypełniona sala konferencyjna ratusza. Nad całością czuwała Marzena Wojciechowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śl. Pierwszą prelekcję pt. „Gryfów Śl. nabiera kolorów” wygłosił burmistrz Olgierd Poniźnik. Mówił on o działaniach, jakie samorząd podejmuje, by region był atrakcyjny zarówno gospodarczo jak i turystycznie. Z kolei dr Jarosław Bogacki – prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego zaprezentował wykład, w którym poruszał kwestie przywracania ciągłości dziedzictwa kulturowego Gryfowa Śl. na podstawie piśmiennictwa niemieckojęzycznego. Była to znakomita sposobność by przybliżyć m.in. to jak kształtował się herb miasta, a także przedstawić jedno z ciekawszych źródeł do dziejów Gryfowa – kroniki miejscowego pastora z początków XVII wieku.

Źródło: Gryfów Śląski

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl