Strona głównaAktualnościOddziały zbrojne opanują Sudety – odliczamy dni do Rajdu Arado 2015

Oddziały zbrojne opanują Sudety – odliczamy dni do Rajdu Arado 2015

Podobnie jak w latach ubiegłych, tegoroczna majówka na Dolnym Śląsku zaznaczy się największą w Polsce, mobilną imprezą historyczno-edukacyjną. Przez trzy dni kilka przygranicznych miast i miejscowości przejdzie we władanie rekonstruktorów. Rewię mundurów niemal wszystkich stron biorących udział w walkach na frontach II wojny światowej w Europie tradycyjnie uzupełnią unikatowe pojazdy historyczne. Nie mniejszą atrakcją będą walki czołgów oraz desant z powietrza. Wszystko to za sprawą „Rajdu Arado 2015”.

Już 30 kwietnia 2015 r. grupę rekonstruktorów przywita Zamek Czocha a następnie kolejne miasta takie jak Karpacz, Szklarska Poręba, Kamienna Góra i Jelenia Góra.

To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane w naszym regionie będzie trwało trzy dni. W tym sezonie oprócz wydarzeń z użyciem czołgów przy wsparciu jednostek wojskowych będziemy również podziwiać grupę spadochroniarzy.

Jak w ubiegłych sezonach również w tym roku inscenizacje rekonstruktorów są bardzo dokładnie przygotowywane. Po raz kolejny będziemy obserwatorami świetnej atmosfery tego historycznego wydarzenia.

rajd arado oficjalny_plakat

Inscenizacje historyczne:
30.04.2015 r. godz. 21.00 – Zamek Czocha – „Kierunek: zamek”.

W Sudetach trwa niemiecka ewakuacja. Oprócz wycofywania wojsk istotnym dla ostatnich obrońców III Rzeszy jest ukrycie tajnych projektów, prototypowej broni oraz zagrabionych w całej Europie skarbów. Jednym z miejsc wybranych na ich kryjówkę jest Zamek Czocha. Spadochroniarze Luftwaffe nie spodziewają się jednak, że obiekt stał się celem brytyjsko-polskiego oddziału specjalnego. Czy szybkostrzelne działko Flak 38 powstrzyma żołnierzy SARS? Odpowiedzi poszukamy w czasie nocnego zwiedzania Zamku Czocha (widowisko powtórzone zostanie o tej samej porze w piątek 1 maja).

1.05.2015 r. godz. 13.00 – Szklarska Poręba – „Patton w Karkonoszach”.

Czy wiosną 1945 r. na Dolnym Śląsku rzeczywiście pojawili się żołnierze US Army? Historycy nadal poszukują jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. My wykonujemy krok dalej, zmieniając Szklarską Porębę w teatr zmagań amerykańskiej grupy zwiadowczej uzbrojonej między innymi w czołg M5 Stuart oraz cofających się w głąb Karkonoszy oddziałów niemieckich. Co kryją przemierzające góry ciężarówki? Dowiemy się pierwszego dnia „Rajdu Arado 2015”.

1.05.2015 r. godz. 17.00 – Karpacz – „Aleja snajperów”.

Trwa amerykańska ofensywa w Sudetach. W ręce nieustraszonych GIs wpadają kolejne miejscowości; jedną z nich jest Karpacz. Zdobywcy są nieświadomi czyhającego niemal w każdym budynku zagrożenia. Oprócz strzelców wyborowych miasta strzeże też doborowy oddział Waffen-SS. Czy Krummhubel pozostanie niemiecki? Przekonamy się 1 maja.

1.05.2015 r. godz. 21.00 – Jelenia Góra – „Tajemnica Hirschberg”.

Zapadający zmrok sprzyja niemieckiej kolumnie zmierzającej w stronę granicy z Czechami. By uzupełnić paliwo oraz amunicję z nieodkrytych jeszcze przez sprzymierzonych magazynów transport zatrzymuje się na rynku Jeleniej Góry. Żołnierze Hitlera nie spodziewają się jednak, że ich śladem zmierza czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona. Jak zakończy się wieczorna konfrontacja na ulicach Hirschberg? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy pierwszego dnia „Rajdu Arado 2015”.

2.05.2015 r. godz. 11.30-18.00 – Kamienna Góra – „Miasto historii”.

Drogi sprzymierzonych oraz wycofujących się Niemców pokrzyżowały się w Landeshut. W cieniu kryjącej tajemnicze laboratoria Arado Góry Parkowej przez cały dzień toczyć się będą walki z udziałem jednostek niemieckich, radzieckich, polsko-brytyjskich oraz amerykańskich. Czy żołnierze Fűhrera sięgną po tajną broń ukrytą w kamiennogórskich sztolniach? Czego szukać będą polskie oddziały specjalne w tamtejszym kościele? Dowiemy się 2 maja.

2.05.2015 r. godz. 18.00 – Kamienna Góra – „Desant nad Zalewem”.

Losy niemieckiego garnizonu Landeshut są przesądzone. Mimo sprzecznych interesów oficerowie Wehrmachtu, Waffen-SS i Luftwaffe wspólnie spróbują wyprowadzić kolumnę pojazdów pancernych i samochodów ciężarowych z miasta. Nie spodziewają się jednak, że po drugiej stronie linii frontu, prócz żądnych zemsty oddziałów Armii Czerwonej oraz uzbrojonych w czołgi M5 Stuart i M4 Sherman Amerykanów atak z powietrza przypuści jeszcze jeden przeciwnik. Czy brytyjscy i polscy skoczkowie zdołają przechwycić tajne projekty konstruktorów Arado? Przekonamy się w pierwszą sobotę maja.

2.05.2015 r. godz. 21.30 – Jelenia Góra – „SARS u bram”.

Lotnictwo koalicji antyhitlerowskiej przejęło całkowitą kontrolę nad dolnośląskim niebem. Ostatnią nadzieją przemierzających Sudety kolumn niemieckich pozostają sprzężone z holowanymi reflektorami działa przeciwlotnicze. Gdy kolejna z opatrzonych czarnymi krzyżami kolumn pojawia się na rynku Hirschberg napotyka brytyjsko-polski oddział specjalny. Czy spadochroniarze Luftwaffe obronią cenny ładunek zgromadzony na samochodach ciężarowych? Dowiemy się 2 maja wieczorem.

3.05.2015 r. godz. 14.00 – Jelenia Góra – „Ostatnia próba sił”.

Do pędzących przez polsko-czeskie pogranicze kolumn US Army dociera wieść o śmierci Hitlera i kapitulacji Berlina. Upragniony Dzień Zwycięstwa w Europie wydaje się być blisko. Zanim jednak chłopcy zza Atlantyku odkorkują szampana przyjdzie im zmierzyć się z uzbrojoną między innymi w niszczyciele czołgów kolumną niemiecką. W sukurs sprzymierzonym przyjdzie Armia Czerwona oraz polscy spadochroniarze. Kto wyjdzie zwycięsko z konfrontacji słynnych Hetzerów z czołgami M5 Stuart i M4 Sherman w dolinie przy Pałacu Paulinum? Odpowiedź na to pytanie padnie ostatniego dnia „Rajdu Arado 2015”.

Wydarzenia dodatkowe:

30.04.2015 r.

Godz. 18.00 – Zamek Czocha – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na dziedzińcu zamkowym.

Godz. 18.00 – Szklarska Poręba – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na Skwerze Radiowej Trójki.

Mapka_Szklarska_Poreba

1.05.2015 r.

Godz. 10.00 – Szklarska Poręba – amerykańskie i niemieckie patrole w mieście.
Godz. 12.30-17.30 – Lubawka-Žacler-Miszkowice – pościg radziecki za wycofującymi się Niemcami.
Godz. 13.00-18.00 – Kamienna Góra – radziecko-niemieckie walki o miasto.
Godz. 17.30 – Karpacz – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na placu przy ul. Mickiewicza oraz stanowisko World of Tanks.
Godz. 21.30 – Jelenia Góra – amerykańskie i niemieckie patrole w mieście.

Arado-Mapka-inscenizacji-w-Karpaczu-2-829x478

2.05.2015 r.

Godz. 11.30-18.00 – Kamienna Góra – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na rynku oraz stanowisko World of Tanks.

Mapka_Kamienna_Gora

3.05.2015 r.

Godz. 10.00 – Jelenia Góra – amerykańskie, radzieckie, polsko-brytyjskie i niemieckie patrole w mieście. Stanowisko World of Tanks na rynku.
Godz. 15.00 – Jelenia Góra – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych przy Pałacu Paulinum.

Mapka_Jelenia_Gora

Rajd Arado

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl