Strona głównaInwestycjeObwodnica coraz dalej

Obwodnica coraz dalej

Jest już pewne, że kolejny termin zakończenia budowy małej obwodnicy miasta nie zostanie dotrzymany. Jak informuje Krzysztof Kiniorski z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, trwa ustalanie warunków drugiego aneksu. Budowa nieco ponad 3 – kilometrowego odcinka rozpoczęła się w połowie 2011 roku.  

obwodnica3

Dwupasmówka będzie skrótem między krajową 35-tką a wojewódzką 382, który w założeniach ma odciążyć Świdnicę od części ciężkiego transportu. Przez rondo Solidarności nowa droga połączy się z zakończoną przed rokiem inwestycją powiatową, tzw. łącznikiem autostradowym. W lipcu 2012 roku z realizacji umowy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei po ogłoszeniu upadłości wycofało się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych z Kędzierzyna Koźla, a na teren budowy po kilkutygodniowej przerwie wkroczył konsorcjant – Polimex-Mostostal. Nie zdążył jednak zabrać się za pracę, bo rozpoczęła się długa zima. – Obecne opóźnienie jest konsekwencją tamtych problemów – mówi Krzysztof Kiniorski. Zgodnie z pierwotną umową droga miała być gotowa w lipcu 2013 r. Firma już raz otrzymała zgodę na przedłużenie prac do końca września tego roku. Jest już pewne, że nie ma żadnych szans na dotrzymanie tego terminu. – Trudno jeszcze w tej chwili mówić o kolejnym – tłumaczy Kiniorski. – Sprawdzamy, co proponuje wykonawca i czy ma szansę na zrealizowanie planu przed zimą. Liczymy jednak na to, że inwestycję uda się zakończyć w tym roku.

Nie wiadomo, czy Polimex-Mostostal zostanie ukarany za opóźnienia. Jak mówi rzecznik DSDiK, decyzje w tej sprawie zapadną dopiero po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji.

Mała obwodnica Świdnicy to nowy odcinek drogi o długości ponad 3 km. Docelowo połączy węzeł „Słotwina” (znajdujący się w ciągu projektowanej obwodnicy Świdnicy – droga krajowa nr 35) z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia, która będzie miała po dwie jezdnie  w obu kierunkach o szerokości 8 m każda, nowe skrzyżowania jednopoziomowe i rondo połączone z obwodnicą Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35.

Koszt prac budowlanych to 23,2 mln zł. Inwestycję po połowie finansują Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Budżet Województwa Dolnośląskiego.

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl