Strona głównaAktualnościNowoczesne centrum sportowe powstanie na Polanie Jakuszyckiej

Nowoczesne centrum sportowe powstanie na Polanie Jakuszyckiej

– Do 2018 roku w Jakuszycach powstanie wielofunkcyjne centrum sportowe, nie tylko doskonale przystosowane do uprawiania sportów zimowych, ale umożliwiające aktywne spędzanie czasu przez cały rok – mówił podczas konferencji prasowej w Szklarskiej Porębie marszałek Cezary Przybylski. Oprócz tras biegowych i biathlonowych na Polanie Jakuszyckiej wybudowane zostanie boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada oraz kryta pływalnia.

Marszałek Przybylski zaprezentował koncepcję, która jest efektem prac zespołu złożonego z przedstawicieli Polskiego Związku Narciarskiego, Nadleśnictwa Szklarska Poręba, Polskiego Związku Biathlonu i Stowarzyszenia Bieg Piastów. Przewodniczącym zespołu był Julian Gozdowski, inicjator i komandor Biegu Piastów, największej polskiej imprezy narciarstwa biegowego, która od 40 lat odbywa się w Jakuszycach.

polana1_01

Planowana inwestycja to nowoczesna baza sportowa, uwzględniająca trasy biegowe i biathlonowe ze strefą startu, mety oraz pętlą karną, strzelnicę biathlonową, boisko piłkarskie i bieżnię lekkoatletyczną o długości 200 m oraz górkę saneczkową i rowerową dla dzieci i młodzieży. W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Obiekt został zaplanowany zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.

konferencja_polana2_01

– Polana Jakuszycka już teraz jest wizytówką Dolnego Śląska, a dzięki tej nowoczesnej inwestycji ma szansę stać się wizytówką całej Polski na świecie – mówił podczas konferencji prasowej Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. –Wielofunkcyjność centrum pozwoli na to, żeby korzystali z niego i zawodowcy, i amatorzy, zarówno zimą, jak i latem – zapewniał marszałek.

Zgodnie z przedstawionymi założeniami główny hol powstającego obiektu będzie połączony bezpośrednio z peronem kolejowym, a w podziemiach będą  znajdowały się parkingi. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. W centrum znajdzie się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart.

Inwestycję nadzorować będzie spółka samorządu województwa Dolnośląski Park Innowacji i Nauki. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na początek roku 2017. Centrum sportowe będzie powstawało w dwóch etapach: od maja do listopada 2017 i od kwietnia do października 2018 roku.

polana2_01

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl