Strona głównaAktualnościNowe autobusy MPK Świdnica wyruszyły w trasę

Nowe autobusy MPK Świdnica wyruszyły w trasę

Od poniedziałku, 17 marca cztery nowe Solarisy służą pasażerom świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Są ekologiczne, bezpieczne i komfortowe. W inauguracyjną podróż pasażerowie linii nr 6 mogli wybrać się bezpłatnie.

Nowe pojazdy MPK „Świdnica” zakupiło dzięki unijnemu dofinansowaniu.W sumie osiem nowoczesnych autobusów to Solaris Urbino w tym sześć 12-metrowych i dwa o długości 8,9 m (model Alpino).

Obecnie oddano do użytku cztery pojazdy 12-metrowe. Każdy z nich jest w stanie obsłużyć jednorazowo nawet 101 pasażerów w ramach 33 miejsc siedzących, 2 miejsc rozkładanych, specjalnego miejsca na wózek inwalidzki oraz dzięki miejscom stojącym.

Pojazdy są przyjazne nie tylko dla pasażerów ale również środowiska. Wyposażono je w nowoczesne silniki diesla, które spełniają restrykcyjne wymogi emisji spalin. Podwozie a także konstrukcja nośna wykonane są ze stali nierdzewnej, natomiast pozostałe elementy nadwozia i wyposażenia z blachy nierdzewnej, aluminium i z wysokiej klasy kompozytów tworzyw sztucznych. W komorze silnika i pieca grzewczego zamontowano system automatycznej sygnalizacji i gaszenia pożaru.

Autobusy posiadają trzy, każde szerokie na 120 cm, wygodne drzwi wejściowe. Pasażerowie nowych autobusów będą mogli docenić nie tylko komfort jazdy, ale również jakość informacji pasażerskiej. Kasowniki w standardzie są elektroniczne, aktualnie obsługiwana trasa wyświetlana jest na zewnętrznych ekranach diodowych (z przodu, z boku i z tyłu autobusu), natomiast wewnątrz autobusu funkcję tablicy informacyjnej pełni 22 calowy wyświetlacz LED. Urządzenie to pozwala na wyświetlanie dodatkowych komunikatów dla pasażerów. Wsparciem dla osób niewidomych, czy niedosłyszących jest opcja głosowej komunikacji na bieżąco powiadamiająca o aktualnym przystanku i położeniu autobusu.

Bezpieczeństwo podróżnych zwiększa dodatkowo monitoring przestrzeni pasażerskiej i przestrzeni przed pojazdem, system lokalizacji pojazdu i łączność radiowa z dyspozytorem.

Fot. MPK Świdnica

Fot. MPK Świdnica

***

– Wielu beneficjentów starało się o dofinansowanie, a mnie cieszy dodatkowo, że coraz więcej środków trafia na południe Dolnego Śląska. Tym razem kolejnych blisko 5 mln zł. Polskie autobusy Solaris, których coraz więcej jest w regionie będą jeździć również po wyremontowanych i wybudowanych niedawno drogach, a wkrótce pasażerowie będą mieli do dyspozycji centrum przesiadkowe. Te działania znalazły się w regionalnym planie i zyskały dofinansowanie – uważa Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

– Nowe autobusy to jasny sygnał dla mieszkańców, że mogą podróżować wygodniej i w komfortowych warunkach. Jestem przekonany, że dodatkowo troska o punktualność będzie zachęcała do korzystania z komunikacji miejskiej i coraz więcej osób już wkrótce zdecyduje się na pozostawienia auta na parkingu – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

– Autobusy są fabrycznie nowe, w pełni niskopodłogowe z tak zwaną funkcją przyklęku, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie pasażerom. Oczywiście autobusy te posiadają platformę dla niepełnosprawnych a specjalne stanowisko dla wózka inwalidzkiego wyposażone jest w dodatkowy „pakiet S.O.S”, czyli pas bezpieczeństwa i sygnalizacyjne przyciski alarmowe zamontowane wewnątrz i na zewnątrz autobusu – wylicza zalety techniczne nowych pojazdów Wiktor Karol, prezes MPK „Świdnica”.

***

Łączna wartość projektu Współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013 pod nazwą „Poprawa jakości i bezpieczeństwa komunikacji publicznej poprzez zakup przyjaznych dla środowiska autobusów dla obsługi linii komunikacyjnych na terenie Miasta Świdnicy i Gmin Świdnica

i Marcinowice” to 7 039 290,00 PLN. Wkład Unii Europejskiej wyniósł 4 849 250,00 PLN. Dostawa kolejnych czterech autobusów zaplanowana jest na maj tego roku.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl