Strona głównaAktualnościNowatorskie projektowanie przestrzeni Szklarskiej Poręby

Nowatorskie projektowanie przestrzeni Szklarskiej Poręby

5 ciekawych i nowatorskich projektów powstało w ramach odbywających się w kwietniu w Szklarskiej Porębie międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów projektowych pn.”Przestrzeń wspólna”.

W zajęciach uczestniczyli studenci z Wrocławia i Łodzi z Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego oraz studenci z Chin. Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali również pracownicy Urzędu Miasta w tym Referaty: Promocji Miasta, Rozwoju, Planowania Przestrzennego i Nieruchomości, Inwestycji Miejskich i Gospodarki Komunalnej , Miejski Zakład Gospodarki Lokalowej a także przedstawiciele mieszkańców Szklarskiej Poręby.

5 grup pracowało nad strategicznymi pod względem promocyjnym i wspólnego użytkowania miejscami w Szklarskiej Porębie. Nowe koncepcje powstały dla Dworca PKP Szklarska Poręba Górna, Skweru Radiowej Trójki i skweru przy ul. Turystycznej.

2

Prace trwały 4 dni. Stworzenie w tak krótkim czasie nowych pomysłów i zwizualizowanie ich za pomocą plansz i makiet wymusiło na młodych ludziach pracę również po nocach. Efekt ich pracy zobaczyć można było podczas spotkania z mieszkańcami 14 kwietnia w Pensjonacie Królowa Karkonoszy, na którym przedstawiono powstałe projekty. Szczególne zainteresowanie wzbudził projekt zagospodarowania placu przed dworcem PKP zakładający platformy widokowe wraz z kawiarnią ukrytą w skarpie. Niezwykły potencjał tego miejsca dostrzegła również inna grupa projektując mocno wysuniętą szklaną platformę widokowa dającą możliwość niczym nie zakłóconego podziwiania panoramy Karkonoszy.

Skwer Radiowej Trójki w koncepcjach studentów został mocno otwarty na rzekę. W dwóch projektach zawarto możliwość zejścia do koryta rzeki. W jednym z nich zastosowano stopniowe zejście odzwierciedlające w swej idei unikatowe dla Karkonoszy piętra roślinności, a także ścianę wody zastępującą tradycyjna fontannę.

Przedstawione koncepcje wzbudziły żywą dyskusję wśród uczestników spotkania.

Ci z mieszkańców, którzy chcą zapoznać się z innowacyjnymi pomysłami dotyczącymi planowania przestrzennego w Szklarskiej Porębie będą mieli okazję obejrzeć wyniki prac na Skwerze Radiowej Trójki, gdzie powstałe projekty zostaną zaprezentowane w formie plansz i makiet. Niedługo zostanie również wydany katalog.

O warsztatach odbywających się w Szklarskiej Porębie usłyszeć można było na antenie Programu Trzeciego Polskiego w audycji Radiowy Dom Kultury.

Organizatorem warsztatów z ramienia miasta był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej.

3

Źródło: UM Szklarska Poręba

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl