Strona głównaAktualnościNiepokorny festiwal

Niepokorny festiwal

Świdnica i Wałbrzych, to miasta, w których w dn. 4-6 grudnia zaplanowano po raz pierwszy na Dolnym Śląsku nietypowe przedsięwzięcie – retrospektywę festiwalu filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

– Festiwal już kilkakrotnie odbywał się w Gdyni. Teraz pomysłodawca i reżyser Arkadiusz Gołębiewski zaprasza na pokazy filmowe mieszkańców naszych miast – tłumaczy historyk Janusz Maniecki.
Stroną organizacyjną zajęła się warszawska Fundacja „Wolność i Demokracja”, którą wspierają władze Świdnicy.

4-5 grudnia festiwal będzie gościć w Wałbrzychu, 6 grudnia w Świdnicy. Pierwszego dnia w warsztatach wezmą udział młodzi mieszkańcy Wałbrzycha i Świdnicy. Efekty ich pracy w postaci krótkich etiud filmowych zostaną zaprezentowane w następnych dniach retrospekcji.
W Świdnicy sobotnie przedpołudnie poświęcone będzie dziejom „Solidarności”, ze szczególnym uwzględnieniem lat stanu wojennego w Polsce. W panelach wezmą udział m. in. szef „Solidarności Walczącej” Kornel Morawiecki, dawny działacz NZS – Adam Lipiński, dziś wiceprezes PiS oraz dawni lokalni działacze „Solidarności”

– Pokazy filmów i dyskusje to ciekawą i żywa lekcja historii, dlatego wspieramy to przedsięwzięcie – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Wstęp na panele i na projekcje jest wolny.

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – to ci, których chciano wymazać z polskiej historii. Pod tym tytułem kryje się festiwal filmów dokumentalnych, który prezentuje sylwetki, dziedzictwo oraz historię żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Jego misją jest ukazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w powojennej Polsce (lata 1944-1989).
Festiwal to nie tylko projekcje filmowe i wystawy, ale przede wszystkim spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, które pozwolą uczestnikom (zwłaszcza tym najmłodszym) poznać prawdę o trudnych czasach PRL-u.

PROGRAM FESTIWALU

Festiwal_Niepokorni_billboard

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl