Strona głównaAktualnościNajlepszy weekend w górach – XXIII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju startuje 20.09 i potrwa do 23.09!

Najlepszy weekend w górach – XXIII Festiwal Górski w Lądku-Zdroju startuje 20.09 i potrwa do 23.09!

Ponad 150 gości, 29 filmów, w tym 17 premier, 30 książek zgłoszonych do konkursu, 7 miejsc festiwalowych, w tym dwa namioty: na 2500 i 1000 osób, zawody sportowe, warsztaty, prelekcje, treningi – to tylko kilka liczb opisujących tegoroczny Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.

Organizatorzy zapraszają na prawdziwe święto gór. Festiwal to najstarsza impreza tego typu w Polsce, łącząca Konkurs Filmowy dla najlepszych filmów o tematyce górskiej, Festiwal Literatury Górskiej, spotkania z wybitnymi alpinistami i twórcami oraz bogaty program warsztatów, paneli dyskusyjnych i wydarzeń sportowych.
W tym roku do Lądka-Zdroju zawitają wspinacze wyróżnieni przez kapitułę Złotych Czekanów (fr. Piolet d’Or) przyznającą nagrody, które na całym świecie uznawane są za Oscary alpinizmu. Ceremonia po raz pierwszy w swojej historii nie odbędzie się w Alpach; co więcej po raz pierwszy pojawią się na niej niemal wszyscy laureaci wyróżnieni za najbardziej wymagające i imponujące przejścia 2017 roku.


fot. Lucyna Lewandowska

Jury postanowiło przyznać trzy Złote Czekany i dwa wyróżnienia za najlepsze ich zdaniem osiągnięcia alpinistyczne ubiegłego roku: Marek Holeček, Zdeněk Hák otrzymają Czekana za całkowite przejście południowo-zachodniej ściany Gasherbrum I drogą Satisfaction, Kazuya Hiraide, Kenro Nakajima otrzymają Czekana za wytyczenie drogi Shukriya na północno-wschodniej ścianie Shispare oraz Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux za przejście południowej ściany Nuptse. Wyróżnienia otrzymają Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase, Jason Thompson za wytyczenie drogi Obscured Perception na Nilkanth oraz Alex Honnold za jego wkład w podnoszenie poziomu wspinaczki w ubiegłym roku. Piolet d’Or Carrière – czyli wyróżnienie za całokształt kariery, powędruje do Andreja Štremfelja, wybitnego słoweńskiego alpinisty, himalaisty i przewodnika górskiego. Z laureatami nagród będzie można zobaczyć się w Wielkim Namiocie podczas spotkań organizowanych w piątek i w sobotę.

fot. M. Telega

 

Wśród prelegentów i gości festiwalu nie zabraknie najwybitniejszych polskich i światowych alpinistów, himalaistów i wspinaczy. Bogata lista gości zawiera niemal 200 nazwisk. Z widzami rozmawiać będą, między innymi, członkowie Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 – po raz pierwszy od czasu wyprawy na scenie wspólnie z Denisem Urubko, Andrzej Bargiel, Tommy Caldwell, Sir Chris Bonnington, bracia Pou, Ines Papert i Luca Indic, Mina Leslie-Wujastyk. Podczas wieczoru poświęconemu Tomkowi Mackiewiczowi wspominać go będą Elisabeth Revol, Anna Solska-Mackiewicz i Marek Klonowski, a Grubson na żywo wykona swój słynny utwór „Gdzieś na szczycie góry”.

Z Boliwii do Lądka-Zdroju przyjadą Dora Magueño Machaca i Anna Lia Gonzales Magueño – czyli fenomenalne Cholitas Escaladoras. Po raz pierwszy w życiu opuszczą Boliwię i opowiedzą o swojej pasji. Ich prezentacja będzie preludium do panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Kobiety w górach – przesuwanie granic”, w którym wezmą udział wybitne wspinaczki i himalaistki: Kinga Baranowska; Kinga Ociepka-Grzegulska; Anna Okopińska; Masha Gordon; Mina Leslie-Wujastyk oraz Karolina Ośka. Pełen program dostępny jest na stronie organizatora.

Bogaty program Festiwalu obejmuje też spotkania z twórcami filmów konkursowych i autorami książek górskich. W tym roku widzowie oglądać będą 29 produkcji filmowych, czyli łącznie 21 godzin najlepszego kina o tematyce górskiej. 17 z tych filmów to premiery – przy czym 2 to premiery światowe, a 1 – europejska. Wśród konkursowych filmów znalazło się 5 produkcji polskich i 24 filmy z 21 innych państw świata, między innymi z Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Hong-Kongu, Nepalu, Niemiec, Pakistanu, Słowacji czy USA. Lista filmów konkursowych dostępna jest na stronie Festiwalu.
Do Konkursu na Najlepszą Górską Książkę Roku dopuszczonych zostało 30 pozycji literackich poświęconych eksploracji gór. Spotkania autorskie, warsztaty literackie, czy inicjatywa Wielkie Czytanie Literatury Górskiej to tylko kilka z elementów święta literatury w Lądku-Zdroju. Pełny program Festiwalu Literatury Górskiej dostępny jest na stronie:

https://festiwalgorski.us18.list-manage.com/track/click?u=9facfe5d115c7bd7c92415236&id=5bb57b1cf5&e=843b0e7625

 

fot. M. Telega

Twórcy festiwalu adresują go do wszystkich miłośników gór i wychodzą naprzeciw potrzebom uczestników – do dyspozycji odwiedzających Lądek Zdrój będzie bezpłatne pole namiotowe, a najmłodsi goście mogą wziąć udział w Warsztatach Młodych Podróżników, gdzie dowiedzą się, między innymi, dlaczego krowy w Indiach są święte i gdzie tak naprawdę rosną ananasy. Podzielone na kilka bloków warsztaty będą bawić, uczyć i rozwijać wyobraźnię. Zabawy rytmiczne i zajęcia muzyczne przeplatać się będą z warsztatami teatralnymi, zabawami DIY i nauką pierwszej pomocy dla dzieci. Program zajęć dostępny jest tutaj. Dla tych, którzy nie poślą dzieci na warsztaty, będzie działało bezpłatne przedszkole festiwalowe.

fot. M. Telega

Oprócz szerokiej gamy spotkań, prelekcji, pokazów filmowych i spotkań autorskich, podczas Festiwalu można wziąć udział w warsztatach dotyczących bezpiecznej eksploracji gór czy jaskiń,  dowiedzieć się w jaki sposób przygotować się do wyprawy, ścigać się na jednym z dwóch ponadośmiotysięcznych dystansów, ćwiczyć sprawność podczas wspólnych treningów, biegów terenowych czy odkryć dla siebie tajniki jogi.

fot. M. Złotowski

Do himalaistów, alpinistów, wspinaczy, górołazów. turystów, do tych, którzy lubią oddychać górską atmosferą, do tych, którzy potrzebują inspiracji, do ciekawych świata – do nich wszystkich organizatorzy kierują zaproszenie na Mountain Woodstock, jak pieszczotliwie nazwał jeden z gości Festiwal Górski w Lądku. Choć śmieją się, że najlepiej będą się na nim czuli ci, którzy mają zdolność bilokacji.

fot. Lucyna Lewandowska

XXIII Festiwal Górski to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018” Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju organizowany jest przez Stowarzyszenie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Kompas od 1995 r. Jest to najstarsza i najbardziej znana impreza w kraju, w trakcie której spotykają się pasjonaci podróży i miłośnicy gór z Polski i całego świata. 20-23 września 2018 r. odbędzie się XXIII edycja przeglądu, podczas której zaprezentowane zostaną filmy oraz książki oparte na górskim motywie. Patronem imprezy jest najwybitniejszy polski himalaista, Andrzej Zawada.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl