Strona głównaAktualnościNajlepsi Triathloniści przyjadą do Stronia Śląskiego

Najlepsi Triathloniści przyjadą do Stronia Śląskiego

Górskie tereny, malownicze widoki i wymagające trasy – w ten sposób można opisać debiutujący 16 sierpnia Triathlon Stronie Śląskie. Zawody uchodzą za najbardziej wymagające z całego cyklu Enea Tri Tour, tym samym stanowią doskonały sprawdzian formy dla wszystkich zawodników. Rywalizacja będzie odbywać się na kilku dystansach. Stronie Śląskie to także Mistrzostwa Polski na dystansie długim ITU i crosstriathlonie.


Impreza w Stroniu Śląskim stanowi nowy punkt na triathlonowej mapie Polski. Świadczy to nie tylko o rosnącej popularności tego sportu, ale także o rozwoju samego cyklu Enea Tri Tour.

– Triathlon Stronie Śląskie jest ważnym wydarzeniem w historii cyklu. Dotychczas imprezy koncentrowały się raczej na zachodzie czy północny Polski. Obecność na południu potwierdza, że Enea Tri Tour jest największym i najbardziej prestiżowym cyklem zróżnicowanych imprez triathlonowych – mówi Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport oraz współorganizator Enea Tri Tour.

Triathlonowy debiut rozpoczną Mistrzostwa Polski w crosstriathlonie. To, co odróżnia tę dyscyplinę od tradycyjnego triathlonu, to przede wszystkim terenowy charakter tras, który czyni je znacznie bardziej wymagającymi, ale jednocześnie bardziej widowiskowymi. Zawodnicy będą musieli przepłynąć 1 km w Zalewie Stara Morawa, w drugiej części przejechać rowerem 25 km na trasie wiodącej Masywem Śnieżnika i Górami Bielskimi, a na koniec przebiec 8 km. Duże przewyższenia na etapie kolarskim oraz biegowym solidnie sprawdzą przygotowanie do tegorocznego sezonu Enea Tri Tour.

Kolejne dwie rywalizacje będą toczyły się na dystansie 22 km (0,75 km – pływanie, 16 km – rower, 5 km – bieg) oraz 44 km (1,5 km – pływanie, 32 km – rower, 10 km – bieg). Tym razem trasy biegną po drogach asfaltowych, jednakże z zachowaniem górskich warunków.

Triathlon_SS_teren_gorski

Mistrzowie na starcie

Jako ostatnie odbędą się zawody na dystansie długim ITU, podczas których również zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski. Dystans długi obejmuje 3 km pływania, czyli 4 pętle w Zalewie Stara Morawa, 80 km jazdy rowerem oraz 20 km biegu. W rywalizacji weźmie udział m.in. Ewa Bugdoł – sześciokrotna Mistrzyni Polski w triathlonie na dystansie długim i jednocześnie pierwsza w Światowym Rankingu Kobiet na tym dystansie.

– Dam z siebie wszystko, aby zdobyć Mistrzostwo Polski. Triathlon w Stroniu Śląskim, oprócz walki o tytuł najlepszej zawodniczki w Polsce jest ważny dla mnie jeszcze z dwóch powodów – trasy zawodów są naprawdę urokliwe oraz, przede wszystkim, nareszcie impreza dużej rangi rozegra się blisko mojego domu, co na pewno przyciągnie wielu moich kibiców – mówi Ewa Bugdoł reprezentująca Enea Tri Tour Team. – Zapowiada się świetna rywalizacja o Mistrzostwo Polski. Na liście jest wiele dobrych krajowych zawodniczek, które będą chciały zdobyć ten tytuł – dodaje.

Opanowany przed startem na dystansie długim ITU jest też Łukasz Kalaszczyński (mistrz Polski w duathlonie oraz wicemistrz Polski na dystansie średnim).

– Stając na starcie, jak każdy zawodnik chcę walczyć o jak najlepszy wynik. Ja skupiam się przede wszystkim na sobie i na tym, aby dobrze wypaść w poszczególnych konkurencjach – mówi Kalaszczyński. – Do zawodów w Stroniu Śląskim przygotowywałem się zupełnie inaczej niż do pozostałych startów. Po imprezie w Sierakowie oraz Kołobrzegu musiałem nabrać sportowej „świeżości”. Dodatkowo, mając na uwadze trudny charakter trasy w Stroniu Śląskim, szczególną uwagę przykładałem do poprawy wydolności oddechowej oraz siły mięśniowej, która tak bardzo przyda się na górskich szlakach – dodaje.

W zawodach wezmą również udział m.in. Martyna Chlebosz – zwyciężczyni zeszłorocznego cyklu Enea Tri Tour czy Maciej Chmura – srebrny medalista Mistrzostw Polski na dystansie 56,5 km w Szczecinie.

Atuty okolicy

Stronie Śląskie to niewielka miejscowość położna na Ziemi Kłodzkiej, we Wschodnich Sudetach, niedaleko granicy polsko – czeskiej. Okolica wyróżnia się niezwykle urozmaiconym górskim krajobrazem, rozległymi lasami i ogromną gościnnością mieszkańców. Wszystko to sprawia, że Stronie Śląskie stało się idealnym miejscem na zorganizowanie kolejnej imprezy z cyklu Enea Tri Tour.

– Niezmiernie cieszy mnie fakt, że w Stroniu Śląskim odbędzie się tak ważne dla triathlonistów wydarzenie. W tym roku debiutujemy, mam jednak nadzieję, że impreza już na stałe wpisze się do sportowego kalendarza. Wszystkim zawodnikom życzę jak najlepszych wyników, zaś kibicom ogromnych emocji i świetnej zabawy – mówi Zbigniew Łopusiewicz – burmistrz Stronia Śląskiego.

Triathlon Stronie Śląskie jest siódmą z kolei imprezą największego w Polsce cyklu triathlonowego – Enea Tri Tour. Przed nami jeszcze: Triathlon Polska 2015 Bydgoszcz Borówno (23.08) oraz Prime Food Triathlon Przechlewo (05-06.09). Enea Tri Tour 2015 to ogromne święto triathlonu, w którym łącznie weźmie udział ok. 15 tysięcy zawodników i ponad 50 tysięcy kibiców.

Enea_Tri_Tour

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl