Strona głównaAktualnościMiliony na inwestycje w Gminie Strzegom

Miliony na inwestycje w Gminie Strzegom

Prawie 18 milionów zł to wydatki na inwestycje w roku 2013, z czego blisko 5 mln to środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych (europejskich i krajowych). W roku 2014 na zadania inwestycyjne w mieście i sołectwach gminy Strzegom zaplanowano ponad 20 milionów złotych.

Największą inwestycją, na którą wydatkowano ponad 5 mln zł była przebudowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej ul. Szarych Szeregów, Wesołej i Reja połączonej z wykonaniem nowej nawierzchni, oświetlenia i ścieżki rowerowej. Jak mówi pani Maria, nasza ulica jak brzydkie kaczątko, z najgorszej ulicy w Strzegomiu przemieniła się w najpiękniejszą, a do tego jest funkcjonalna i bezpieczna, szczególnie nocą przy zastosowanym oświetleniu ledowym. – U nas teraz to jak w Kołobrzegu – dodaje z uśmiechem. Z przeprowadzonych inwestycji drogowych – ulic i chodników – warto wymienić zakończenie remontu deptaka na ulicy Czerwonego Krzyża, ul. Kościuszki i Krótkiej. Remont ten wpisał się pięknie w otoczenie Kościoła pw. Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel i Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”.

Ważną inwestycją drogową była ul. Koszarowa, gdzie wykonano kanalizację sanitarną, wodną oraz nawierzchnię. Droga ta połączyła dwie części miasta, jednocześnie przedłużając drogę donikąd, jaką była ul. Dworcowa. Warto wymienić inwestycje służące naszej społeczności, jak sala gimnastyczna w Goczałkowie (od dnia otwarcia tętni życiem sportowym, a w zajęciach ZUMBY uczestniczy ponad 100 kobiet). Mamy nowe cztery place zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła” (przy PSP nr 4 w Strzegomiu, w Jaroszowie, Kostrzy, i Stanowicach). Cieszą też place zabaw w Morawie i Żelazowie. Rozpoczęto uzbrojenie terenu po byłych Ogrodach Miejskich, gdzie w dotychczasowych chaszczach wyrósł już nowy budynek mieszkalny, sprzedano kolejne działki i ogłoszono nowe przetargi.

W roku 2013 gmina zrealizowała bardzo ważne zadanie, które służy ludziom niepełnosprawnym – Warsztat Terapii Zajęciowej. By usprawnić komunikację autobusową wybudowano zatokę autobusową na wjeździe w stronę Świdnicy. Nowe chodniki wybudowano w Goczałkowie, Żelazowie i Tomkowicach, a w Strzegomiu dziurawe chodniki przy ul. Legnickiej nie grożą już połamaniem nóg. Są równe i estetyczne. Warto dodać, że odcinek ten doczekał się nowego oświetlenia – podobnie jak ul. Paderewskiego. Przeprowadzono kapitalne remonty świetlic wiejskich w Tomkowicach i Stanowicach. Rozpoczęto remonty świetlic w Stawiskach, Olszanach, Goczałkowie i Rusku. Estetycznie odremontowane zostały także świetlice w Bartoszówku, Żółkiewce, Rogoźnicy i Godzieszówku. Odbywa się w nich wiele zajęć kulturalno – oświatowych, część z nich funkcjonuje jak świetlice środowiskowe. Bardzo zaktywizowały się w tych obiektach stowarzyszenia. Kończąc kanalizację w Rogoźnicy i Goczałkowie Górnym gmina zadbała by do kilkudziesięciu kilometrów urządzeń kanalizacyjnych za 10% wartości przyłączyli się mieszkańcy wiosek. Prawie 700 przyłączy do budynków i mieszkań to wynik, który zapewnia, że inwestycje te warte były realizacji. W innych gminach jest olbrzymi problem z podłączeniami, my świetnie sobie z tym poradziliśmy. Szczególnie zadowoleni są mieszkańcy wsi – bo jak mówi pan Andrzej, projekt dofinansowania przyłączy to „strzał w dziesiątkę”.

– Warto wspomnieć także, że zakończono także inwestycję kanalizacji ulic: Gronowska, Jagodowa, Armii Krajowej. Miło było przeczytać w ubiegłym tygodniu podziękowania od mieszkańców tych ulic, w których określili także swoje potrzeby. W roku 2013 wykonano bądź kontynuowane jest projektowanie zadań, które oczekują na realizację. Wymienimy dwie spośród nich – zakończono projekt na budynek wielofunkcyjny w Jaroszowie (świetlica, remiza strażacka, biblioteka, duża sala), a realizowany jest projekt na budowę nowego przedszkola z dwoma oddziałami żłobkowymi, które będzie zlokalizowane na miejscu obecnego przedszkola nr 4. To nie wszystkie prace inwestycyjne, które z pełnym powodzeniem i terminowo zrealizował strzegomski samorząd.

Bardzo się cieszymy z tych działań, bo służą one nam wszystkim – podsumowuje burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl