Strona głównaAktualnościMiędzynarodowy Dzień Teatru w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury

Międzynarodowy Dzień Teatru w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury

Ten, kto nie był na premierze spektaklu „Dies irae” Teatru Katem działającego przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, może nadrobić zaległości. Sztukę będzie można obejrzeć na scenie dzierżoniowskiego Kinoteatru „Zbyszek” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca o godz. 19.00. Wstęp wolny.

„Dzień gniewu” opowiada o strzelaninie w niemieckiej szkole, w której z ręki wydalonego z placówki ucznia zginęło 17 osób. Sztuka w reżyserii Grzegorza Stawiaka oparta jest na tekście młodego niemieckiego dramaturga Thomasa Freyera pt. „Amok moja dziecinada”, będącego dziwaczno-makabryczną opowieścią trójki dzieciaków pozbawionych imion o otaczającym ich świecie. Rzeczywistość, w której żyją, pełna jest bezdusznych nauczycieli, byłych agentów służby bezpieczeństwa, którzy karzą i straszą uczniów. Wystąpią w niej Marta Greber, Marcelina Słomian i Emilia Sujewicz.

Ich teatralna opowieść dotyczy wydarzeń w Erfurcie, do których doszło 26 kwietnia 2002 roku w Gutenberg-Gymnasium w Erfurcie (Niemcy). 19-letni Robert Steinhäuser, który kilka miesięcy wcześniej za wagarowanie oraz sfałszowanie zwolnienia lekarskiego został wydalony ze szkoły, zaczął strzelać do uczniów i nauczycieli. Zginęło 17 osób (12 nauczycieli, sekretarka, policjant, dwóch uczniów oraz sprawca), a siedem zostało rannych. Sprawca posiadał broń legalnie. Po masakrze niemiecki rząd rozpoczął dyskusję nad zwiększeniem granicy wieku, od której można posiadać broń oraz na pozbawieniu niepełnoletnich możliwości grania w gry komputerowe polegające na zabijaniu i kaleczeniu wirtualnych przeciwników.

diesirae_028

Ale czy tylko brutalne gry komputerowe można winić za to, co dzieje się w sercach i umysłach młodych ludzi? Może właśnie w sztuce „Dies irae” znajdziemy odpowiedź.

Dla Teatru Kątem jest to drugi spektakl (po „CZYŚĆCU”) z cyklu penetracji problemów na styku uczeń – szkoła, chociaż, „Dies irae” wkracza także w obszar relacji rodzinnych. Na pewno jest to przedstawienie dla nastolatków, ich rodziców i edukatorów.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl