Międzygórze
Międzygórze jest górską stacją klimatyczną, malowniczo położoną u stóp Masywu Śnieżnika, w zacisznych dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. Bezpośrednie otoczenie lasów, czyste powietrze, potoki górskie, brak masowego ruchu turystycznego pozwalają na prawdziwy relaks, wypoczynek i regenerację sił.
Walory przyrodnicze okolicy i jej predyspozycje klimatyczne, letniskowe oraz wypoczynkowe zauważono już w XIX wieku. Od tamtej pory nastąpił szybki rozwój Międzygórza nakierowany wyłącznie na turystykę i pobyty lecznicze.

Centrum Międzygórza
Zabudowa architektoniczna dodaje miejscowości szczególnego uroku, drewniane domy oraz pensjonaty w stylu tyrolskim i norweskim wyjątkowo dobrze komponują się z górskim otoczeniem. Sposób zabudowy jest unikalny w skali Polski i stanowi dodatkowy wyróżnik kurortu. Międzygórze i okolica oferują liczne atrakcje: zabytkowe obiekty architektoniczne i sakralne, osobliwości przyrodnicze i krajobrazowe, doskonałe warunki do uprawiania sportu i rekreacji. W zależności od potrzeb można się tutaj wyciszyć i zrelaksować bądź aktywnie spędzić czas.
Obecnie Międzygórze nabiera ponownie blasku, urokliwa zabudowa jest w większości odrestaurowana, zróżnicowana baza noclegowa zaspokoi każde oczekiwania, rozwija się baza gastronomiczna i towarzysząca. W najbliższych czasie planowanych jest kilka znaczących inwestycji – wyciągi oraz trasy narciarskie, nowe pensjonaty, rozbudowa szlaków rowerowych, konnych.
Międzygórze dzięki swojej lokalizacji jest wspaniałą bazą wypadową na górskie wycieczki – TREKKING. Masyw Śnieżnika posiada gęstą sieć szlaków pieszych, które w prosty i bezpieczny sposób pozwolą zdobyć najważniejsze szczyty i dotrzeć do lokalnych atrakcji. Każdy odnajdzie dla siebie odpowiednią trasę, której piękno będzie później długo wspominał. Magiczna sceneria, cisza i spokój, otoczenie nienaruszonej przyrody to atuty, które zachęcą każdego do aktywnego pobytu.

Ośrodek narciarski Czarna Góra
Fot. www.czarnagora.pl
Okolice Międzygórza są wymarzonymi terenami do uprawiania sportów zimowych. Duże opady śniegu w połączeniu ze zróżnicowanymi stokami pozwalają odnaleźć się każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania. W Międzygórzu zlokalizowany jest wycią narciarski „U Bolka” – pięknie położony, przyjemny, rekreacyjny stok, a o jedyne 10 km oddalony jest najnowocześniejszy ośrodek narciarski na Dolnym Śląsku – Ośrodek Górski Czarna Góra z 7 wyciągami oraz 3 kolejkami krzesełkowymi. Z Międzygórza funkcjonuje dowóz do wyciągów na miejscu oraz do Czarnej Góry. Od sezonu 2009/2010 otwarta jest oznakowany szlak narciarski o długości 5 km łączący Międzygórze z ośrodkiem Czarna Góra.
Do głównych atrakcji turystycznych Międzygórza i okolic zaliczamy: Ogród Bajek (Niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości 700 – 710 m n.p.m. otoczony przez świerkowy las i górskie łąki. Powstał w latach 20-tych XX wieku poprzez starasowanie zbocza i poprowadzenie w jego obrębie licznych ścieżek. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy, a także wszechwładnemu Duchowi Gór. Zgromadzone tu liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek i innych), Wodospad Wilczki (Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wysokości w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 roku ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”), Zapora Wodna (W dalszej części rzeki Wilczki w Międzygórzu, poniżej wodospadu i wąwozu, znajduje się zbiornik przeciwpowodziowy wzniesiony na początku XX wieku. Kamienna zapora ma ponad 29 m wysokości i 108 m długości).

Schronisko na Śnieżniku
Śnieżnicki Park Krajobrazowy (Powstał w 1981 roku na obszarze 28,8 tys. ha, w tym 26,3 tys. ha lasów. Swym zasięgiem obejmuje trzy grupy górskie Sudetów Wschodnich: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote. Obszar parku cechuje występowanie różnych typów krajobrazów, od nizinnych kotlin śródgórskich, przez krajobrazy starych gór średnich, starych dolin rzecznych po strefę szczytową Śnieżnika o charakterze subalpejskim. Centralnym wzniesieniem i najwyższym szczytem jest Śnieżnik 1426 m n.p.m.. Od Śnieżnika promieniście we wszystkie strony rozchodzą się grzbiety górskie. Poszczególne ramiona oddzielają głęboko wcięte doliny erozyjne, co nadaje masywowi wysokogórski charakter), Schronisko na Śnieżniku (W 1806 r. na środku hali pod Śnieżnikiem powstała zagroda pasterska zwana „Szwajcarką”, gdyż jako gospodarza osadzono tam Szwajcara. Była to duża farma mleczna, hodowano krowy i owce. Wyodrębniono w niej również część dla wędrowców oraz mały bufet. W drugiej połowie XIX wieku na zlecenie ówczesnej właścicielki tych terenów księżny Marianny Orańskiej wybudowano nowe schronisko – wynikało to z dużego zainteresowania terenem przez turystów i wędrowców. Popularność Śnieżnika stale rosła, więc w 1871 roku dobudowano kolejny obiekt jako gospodę turystyczną – budynek obecnego schroniska).
Sanktuarium Maria Śnieżna (Igliczna od dawna stanowi cel wycieczek i pielgrzymek. W połowie XVIII wieku została tutaj przywieziona kopia cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell w Austrii. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej, lecz podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, figurka ocalała cudownie nienaruszona. Przeniesiono ją niżej, gdzie początkowo zbudowano małą drewnianą kapliczkę, a później tj. w 1781 r. rozpoczęto budowę sanktuarium maryjnego. Sława figurki rozprzestrzeniała się szybko dzięki licznym cudownym uzdrowieniom i łaskom, które były jej przypisywane), Szlak Marianny Orańskiej (kolejna atrakcja turystyczna w postaci „Transgranicznego szlaku Królewny Marianny Orańskiej”, osoby dzięki której region rozkwitł i stał się sławny. Przy dofinansowaniu Unii Europejskiej stworzono całościowy produkt turystyczny: wytyczono szlak, oznakowano ciekawe historyczne miejsca, powstały materiały promocyjne, przewodnik, strona internetowa).
Baza gastronomiczna:
Baza noclegowa:
Agroturystyka Wichrowe Wzgórza