Międzygórze szykuje się do zimy
Okolice Międzygórza i Masyw Śnieżnika (1425 m n.p.m.) są wymarzonymi terenami do uprawiania sportów zimowych. Duże opady śniegu w połączeniu ze zróżnicowanymi stokami pozwalają odnaleźć się każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania. W bezpośredniej okolicy mamy kilka nowoczesnych ośrodków narciarskich wyposażonych w rozbudowane systemy wyciągów i kolei linowych: Czarna Góra, Dolni Morava oraz Bukova Hora, które łącznie oferują ponad 25 km różnorodnych tras. Po sezonie zimowym 2013/2014obfitym w wysokie temperatury, Międzygórze liczy na normalną zimę tego roku i szykuje się do sezonu zimowego.
Nie tylko pobliskie ośrodki narciarskie przygotowały wiele nowości dla gości (nowe trasy zjazdowe, wyciągi, zjeżdżalnie grawitacyjne, lodowisko, trasy saneczkowe), ale także samo Międzygórze. W nawiązaniu do początków narciarstwa w Międzygórzu z przełomu XIX i XX wieku, a także współczesnych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, został wytyczony i oznakowany czarny szlak narciarski wokół miejscowości o łącznej długości ok. 27km – Szlak Narciarski im. M. Zdarsky’ego wokół Międzygórza oraz Góry Jawor. Szlak wokół Międzygórza będzie utrzymywany ratrakiem lub skuterem śnieżym w miarę możliwości śniegowych. Jest to doskonałe uzupełnienie zimowej oferty miejscowości, jej uatrakcyjnienie, a polany na Górze Jawor mogą być doskonałym miejscem rozpoczęcia przygody z biegówkami.
Szlak rozpoczyna się na końcu ul. Sanatoryjnej i prowadzi w górę przez „Most kamienny” do Lesieńca (868m.n.p.m.). W okolicy „Łysieniówki” przd Lesieńcem można podziwiać po lewej stronie szlaku Masyw Śnieżnika ze szczytami Smrekowca (1123m.n.p.m.), Średniaka (1210m.n.p.m.), Śnieżnika (1425m.n.p.m.), Małego Śnieżnika (1326m.n.p.m), Goworka (1320m.n.p.m.), Puchacz po prawej stronie (1175 m. n.p.m.) i Trójmorskiego Wierchu (1145m.n.p.m.) oraz Jawora (830 m. n. p.m.). Od kapliczki przed Lesieńcem szlak prowadzi leśnymi duktami do Przełęczy Żmijowa Polana (1049m.n.p.m.) W tym miejscu łączą się szlak narciarski Gminy Bystrzyca Kłodzka ze szlakami Gminy Stronie Śląskie. Skręcając w lewą stronę następuje wpięcie w system „Szlaków strońskich” o łącznej długości 60km. W niewielkiej odległości ok. 300m. można zwiedzić Ośrodek Górski S. A. w Siennej. Schron na Polanie Żmijowej może być miejscem odpoczynkowym.
Od polany szlak prowadzi urokliwym Żmijowcem do przełęczy pod Śnieżnikiem. Przy słonecznej pogodzie tym razem po prawej stronie pojawiają się Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie i Orlickie. Lewa strona nagradza turystów widokami na Góry Bialskie i Góry Złote. Przy wyjątkowo dobrej widoczności również Góry Sowie i Góry Stołowe. Od Przełęczy pod Śnieżnikiem na odcinku ok. 1200m. pokonuje się najbardziej wymagające podejście. W nagrodę za duży wysiłek w Schronisku im. Zbigniewa Fastnachta na Śnieżniku można się ogrzać i zjeść gorącą strawę. Z werandy schroniska widać doskonale Ziemię Kłodzką z Masywami Gór Bystrzyckich i Orlickich. Przy wyjątkowej widoczności widać Śnieżkę – najwyższy szczyt Sudetów w paśmie Karkonoszy. Ok. 120m. szlaki stroński i bystrzycki rozchodzą się. Stroński skręca w lewą stronę i wznosi się przebiegając pod Małym Śnieżnikiem w kierunku Przełęczy pod Puchaczem. Tutaj łączy się z systemem szlaków czeskich w rejonie Dolnej i Górnej Morawy.
Do Międzygórza skręca w prawo i w dół pod Małym Śnieżnikiem poniżej szlaku strońskiego. Przyjazny i łagodnie opadający kończy się na Jawornicy. Otwarta przestrzeń i płaski teren wokół szczytu Jawora są doskonałym miejscem do nauki i doskonalenia poruszania się na nartach biegowych i biegowo – turystycznych. Z Jawornicy pieszym żółtym szlakiem obok Gospodarstwa Agroturystycznego u „Bolka” po ok. 15 min. marszu dochodzi się do centrum Międzygórza. Drugie zejście prowadzi drogą przez Muszany Dół i kończy się na ul. Wojska Polskiego, poniżej której znajduje się zapora wodna. Zarówno jedno jak i drugie zejście jest bardzo strome bez możliwości zjazdu na nartach.
Dodatkowo wspomnieć należy również o tym, że w Międzygórzu powstała jedna z najnowocześniejszych stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Nowy budynek nawiązujący do górskiego otoczenia doskonale wkomponował się w okolicę. Teren wokół obiektu jest również wspaniale zagospodarowany i przystosowany do akcji ratunkowych. Ratownicy w całorocznej stacji GOPR w Międzygórzu posiadają również doskonałe wyposażenie: quady, skutery śnieżne, Land Rover Deffender oraz oczywiście odpowiednie wyposażenie medyczne, a wszystko aby zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo. W naszych górach można czuć się bezpiecznie, gdyż czuwają nad nami profesjonalnie wyszkoleni ratownicy, którzy co ważne są doskonale wyposażeni. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków unijnych w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego.
Źródło: miedzygorze.com.pl.