Lwówek Śląski

Gmina Lwówek Śląski jest prawdziwą Bramą Sudetów, położona na styku Pogórzy Kaczawskiego i  Izerskiego malowniczo oddzielonych doliną rzeki Bóbr. Bogactwo zabytków, piękne krajobrazy i bogate złoża minerałów przyciągają rzesze turystów i poszukiwaczy skarbów ziemi, których miłe wspomnienia są najlepszą wizytówką regionu. 

Gmina Lwówek Śląski leży w powiecie lwóweckim na terenie województwa dolnośląskiego. Obszar gminy o powierzchni 240,37 km2 zamieszkuje 19700 osób. Do gminy należy miasto Lwówek Śląski (siedziba władz) o powierzchni 16,61 km2, liczące 10300 mieszkańców oraz 28 wsi, z których większość leży w północnej części gminy. Gmina Lwówek Śląski od strony południowej graniczy z gminami Wleń i Lubomierz, od południowego zachodu – z gminą Gryfów Śląski, od północnego zachodu – z gminą Nowogrodziec, od zachodu – z gminą Bolesławiec i od wschodu – z gminą Pielgrzymka. Obszar gminy Lwówek Śląski położony jest w północnej części Sudetów Zachodnich.

Lwóweckie Lato Agatowe Fot. www.lla.lwowekslaski.pl

Lwóweckie Lato Agatowe
Fot. www.lla.lwowekslaski.pl

Za sprawą Lwóweckiego Lata Agatowego, największej imprezy kolekcjonerskiej w Polsce, w połowie lipca lwi gród zamienia się w mineralogiczną stolicę kraju.

Lwóweckie Lato Agatowe (święto poszukiwaczy skarbów Ziemi) to impreza plenerowa, której głównym elementem jest międzynarodowa giełda minerałów uważana za największą mineralogiczną imprezę w Polsce: ponad 200 stoisk w tym ponad 60 prezentujących wyłącznie minerały i skamieniałości, kilkanaście wystaw tematycznych i kolekcjonerskich, kilka stanowisk z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych oraz płukania złota, chata walońska z zaaranżowanym wyrobiskiem agatowym, bezpłatne ekspertyzy okazów.

Elementem drugoplanowym LLA jest znaczących rozmiarów rodzinny festyn rekreacyjny oferujący między innymi dwie sceny z bogatym programem estradowym (występy gwiazd polskich i zagranicznych) oraz barwny jarmark rozmaitości z ponad 130 stoiskami. Lwóweckie Lato Agatowe odwiedza corocznie około 50.000 osób z kraju i zagranicy.

Do głównych atrakcji turystycznych Miasta i Gminy Lwówek Śląski zaliczamy: Ratusz we Lwówku Śląskim (Gotycko – renesansowy ratusz pochodzi z początku XVI wieku. Swoją obecną formę uzyskał dzięki przebudowie z początku XX wieku. Jest prawdziwą perłą renesansowej architektury na Śląsku. W jego murach podziwiać można doskonale zachowane płyty epitafijne, zabytkową kamieniarkę i freski zdobiące pomieszczenia dawnej sali sądowej oraz przykrytą sklepieniem cyrklowym Salę Mieszczańską i misternie zdobioną Salę Ślubów. Od wielu lat pełni funkcję kulturalną i turystyczną), Mury Obronne (Lwóweckie fortyfikacje obronne zaliczają się do jednych z najlepiej zachowanych w Europie. Zaczęto je wznosić już w połowie XII wieku. Wielokrotnie rozbudowywane osiągnęły niepowtarzalny malowniczy charakter. Dzięki doskonale zachowanym basztom i bastejom, a także bogatej zielonej promenadzie ulokowanej w dawnej fosie miejskiej są dzisiaj doskonałym miejscem spacerów i wypoczynku).

Szwajcaria Lwówecka (Malowniczo usytuowane skały piaskowcowe stanowią naturalną bramę Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Majestatyczne, naturalne rzeźby skalne są prawdziwym labiryntem pozwalającym na wielogodzinne wędrówki. Szwajcaria Lwówecka jest również punktem węzłowym, z którego rozchodzą się piesze i rowerowe szlaki prowadzące do Lubomierza oraz wzdłuż Doliny Bobru. Szczyty naturalnych baszt są doskonałymi punktami widokowymi, z których mamy możliwość oglądania panoramy miasta i Karkonoszy), Placówka Historyczno-Muzealna (Placówka Historyczno – Muzealna mieści się w pomieszczeniach zabytkowego ratusza. Zwiedzając lwówecki ratusz można zobaczyć Salę Agatową z kolekcją minerałów, salę dawnego sądu z doskonale zachowanymi freskami i zbiorem eksponatów prezentującym historię Ziemi Lwóweckiej,  Izbę Tortur z replikami narzędzi katowskich oraz Loch Głodowy. Możliwe jest również zwiedzanie bogato zdobionej Sali Ślubów i wystaw czasowych).

Browar w Lwówku Śląskim

Browar w Lwówku Śląskim

Browar w Lwówku Śląskim (Piwo było ważnym elementem średniowiecznego życia lwówczan. Warzono je w każdym bogatszym domu. W 1209 roku książę śląski Henryk Brodaty nadał osadzie prawo mili piwnej, dzięki czemu w promieniu jednej mili (ok. 7,5 km) można było sprzedawać jedynie piwo ze Lwówka. Z czasem zaczęły powstawać coraz większe browary. W drugiej połowie XIX wieku, na miejscu dawnego zamku miejskiego, Juliusz Hohberg wzniósł browar istniejący do czasów obecnych. Dzisiaj Browar Lwówecki jest ostatnim tak dużym producentem piwa na Dolnym Śląsku), Pałac Płakowice (W średniowieczu wieś Płakowice słynęła ze złoży złota. W połowie XVI wieku Rumpold von Talkenberg wzniósł tutaj zamek, mający chronić przeprawy na Bobrze i Via Regia (Wysoka Droga). Według miejscowej legendy w 1813 roku w parku otaczającym zamek została ukryta skrzynia ze złotem, należącym do jednego z napoleońskich pułków walczących w Bitwie nad Bobrem. Dzisiaj pałac jest siedzibą Chrześcijańskiego Ośrodka „Elim” i można go zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu z gospodarzami obiektu).

http://www.lwowekslaski.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Madelaine

Restauracja Kuźnia 1755

Baza noclegowa:

Hotel Piast

Gościniec Pod Zielonym Jajem

Pałac Brunów

Agroturystyka Pod Lipami

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl