Strona głównaAktualnościLikwidacja schronika dla zwierząt w Uciechowie

Likwidacja schronika dla zwierząt w Uciechowie

Na mocy wyroku sądowego wszystkie zwierzaki muszą opuścić Ośrodek Pomocy dla Zwierząt Niechcianych i Porzuconych w Uciechowie. Obecnie trwa akcja adopcji psów, którą wspierają media, szkoły, znani ludzie m.in. Natalia Siwiec oraz wolontariusze.

Obiekty, w których od 2009 roku funkcjonowało schronisko dla zwierząt, należały do Agencji Nieruchomości Rolnych. Zostały one jednak sprzedane, a nabywca nie tylko wypowiedział umowę najmu, co odciął dostęp do wody, a następnie złożył w sądzie pozew o eksmisję i sprawę wygrał. Schronisko zwróciło się z apelem o przygarnięcie zwierząt do domów tymczasowych do czasu znalezienia nowego miejsca.

Sytuacja schroniska jest dramatem także dla 14 gmin, które z ośrodkiem podpisały umowy na przyjmowanie bezdomnych psów. W tym gronie jest Świdnica. Miasto – podobnie jak inne samorządy, zdecydowały się na podpisanie umów na 2014 rok, mimo że w schronisku już nie było wody, a widmo zamknięcia było coraz bardziej realne. Przyczyna jest jedna – w regionie wałbrzyskim obok Uciechowa działają tylko dwa schroniska, w Dzierżoniowie i Wałbrzychu. Oba zawsze są zapełnione. W związku z powyższym prezydent miasta Świdnicy Wojciech Murdzek zdecydował o przeznaczeniu 600 tysięcy złotych pozostałych w budżecie obywatelskim, na I etap budowy schroniska w Świdnicy.

Na apel schronika o pomoc odpowiedziała m.in. Natalia Siweiec, która odwiedziła schronisko 21 października 2014 r. i wzięła udział w niezwykłej sesji zdjęciowej, której bohaterami byli oczywiście podopieczni schroniska.  Wciąż jest jednak wiele psiaków do zaadoptowania, które można obejrzeć na stronie internetowej schroniska. Każda pomoc się przyda.

zdjecie_1

Źródło: uciechow.com.

 

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl