Strona głównaAktualnościLiberec otwiera historyczne pomieszczenia swojego ratusza

Liberec otwiera historyczne pomieszczenia swojego ratusza

Z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości Czechosłowacji 28 października od 9.00 do 14.00 można będzie zwiedzić ratusz w Libercu. Dla zwiedzających będą udostępnione pomieszczenia które na co dzień są niedostępne, a także reprezentacyjne salony, biura, sala ceremonialna. Jeśli pogoda dopisze będzie również możliwość zwiedzania wieży ratuszowej, w 30 minutowych grupach wycieczkowych.

W tym roku ze względu na remont restauracji, nie będzie możliwości zwiedzić podziemi. Ratusz w Libercu to neorenesansowy budynek, znajdujący się na libereckim rynku. W 1801 w wieżę trafił piorun i jej część strawił ogień; konieczna była odbudowa. W przeciągu trzech stuleci obszar miasta Liberca rozrósł się, a sam budynek stał się za mały i został opuszczony. W II połowie XIX wieku zapadła decyzja o budowie nowej siedziby rady miejskiej.
Po wybudowaniu nowego ratusza w 1894 odbyła się uroczystość pożegnania starego budynku i rozpoczęła się jego rozbiórka, która trwała cztery tygodnie. Aby zachować stary ratusz w pamięci mieszkańców na rynku zaznaczono ciemniejszą kostką zarys jego murów; z kolei wieża w Muzeum Północnoczeskim jest kopią dawnej wieży ratuszowej. W Muzeum znajduje się także ekspozycja poświęcona dawnej siedzibie rady miejskiej, a dzwon ze starego ratusza umieszczono w nowym.

Wnętrze ratusza wykonane jest w stylu romantycznego historyzmu. Szczególnie liczne są witraże – na drugim piętrze środkowe okno zawiera personifikację Liberca, witraż ten jest darem fabrykanta barona Liebiga. Na suficie nad schodami umieszczono obraz autorstwa wiedeńczyka Andreasa Grolla – jest to alegoria miasta i rozwoju handlu suknem w Libercu. Na bocznych obrazach postacie aniołków niosą herb Cesarstwa Austrii oraz Liberca.
Na drugim piętrze znajduje się się także Sala Ceremonialna – bogato zdobiona, wyłożona boazerią przez wiedeńską firmę Carla Rogenhofera, słynie ona z doskonałej akustyki. Mosiężny żyrandol ważący 450 kilogramów, przywieziono z Berlina. W lewej części sali umieszczono kolejnych 6 witraży wykonanych w miejscowości Česká Skalice, symbolizują one naukę, sztukę, stan kupiecki, przemysł, handel i administrację miejską. Kolejną alegorią miasta jest drewniana rzeźba, wykonana pod nadzorem Ferdinanda Demetza z Tyrolu

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl