Kudowa Zdrój

Miasto uzdrowiskowo-turystyczne położone na powierzchni 34,00 km2 w południowo-zachodniej części Polski u podnóża Gór Stołowych, na wysokości 388 m n.p.m., przy międzynarodowej trasie E-67, w odległości 120 km od Wrocławia i Pragi, 300 km od Bratysławy i Wiednia. 

Kudowa-Zdrój stawia na czystość i ekologię oraz promuje działania przyjazne środowisku naturalnemu, co potwierdzają zdobyte nagrody i wyróżnienia. W wyniku utworzenia na swoim terenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Kudowa Zdrój dołączyła do grona najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych w województwie dolnośląskim.

Park linowy w Kudowie Zdrój.

Park linowy w Kudowie Zdrój.

Kudowa-Zdrój to wymarzone miejsce dla każdego kto ceni sobie aktywny wypoczynek, spragniony jest adrenaliny i szuka ekscytujących wrażeń. Liczne szlaki rowerowe i turystyczne, narciarskie trasy biegowe i zjazdowe zarówno po polskiej jak  i czeskiej stronie granicy, szlaki kajakarstwa górskiego na pobliskich rzekach, możliwość uprawiania wspinaczki górskiej, czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym o każdej porze roku. Miłośnicy różnych dyscyplin sportowych miło spędzą czas na kortach tenisowych i boiskach sportowych. Place zabaw dla dzieci, dwa Parki Rozrywki Rodzinnej, Park Linowy, skatepark,  ośrodki hippiczne i szereg innych atrakcji  sprawiają, że Kudowa to wspaniałe miejsca do aktywnego wypoczynku.

Zapraszamy miłośników białego szaleństwa na narty do Kudowy Zdroju. W naszym malowniczym, nieco oddalonym od centrum, zakątku miasta czeka na Państwa wyciąg narciarski ze sztucznie oświetlonym stokiem. Dolina Sportów Zimowych daje możliwość nauki jazdy na nartach, nasza trasa świetnie nadaje się dla początkujących narciarzy!

Kudowa – Zdrój jest  znanym uzdrowiskiem podgórskim (od 200 do 400 m n.p.m.). Miejscowość jest oparta o Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, których zbocza stanowią naturalną barierę przed północnymi i północno – wschodnim wiatrem. Klimat jest tu łagodniejszy (nisko i średnio bodźcowy) niż na pozostałym obszarze Ziemi Kłodzkiej. Właściwości klimatu pływają bardzo korzystnie na szereg procesów ustrojowych: krążenie krwi, oddychanie i trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego. Dodatkowym czynnikiem moderującym są zwarte obszary leśne (przewaga drzewostanu świerkowego, sosnowego i bukowego). Podstawowym bogactwem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych.

Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój.

Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój.

Obiekty uzdrowiskowe skupiają  się głównie w Parku Zdrojowym u podnóża Góry Parkowej. Stoi tu zabytkowy budynek Sanatorium „Zameczek” o ciekawej architekturze i charakterystycznym dla dawnego budownictwa dolnośląskiego łamanym dachu. Naprzeciw wznosi się budynek Pijalni nawiązujący stylem do architektury „Zameczku”. Jest to najładniejsza i największa pijalnia na Dolnym Śląsku. Wydaje się w niej wody z trzech źródeł. Obok pijalni znajduje się sala koncertowa oraz hala spacerowa. Ozdobą części parku przylegającej do pijalni są kilkusetletnie drzewa ozdobne: czarne świerki oraz sosna kalifornijska. Po drugiej stronie deptaka park ma charakter ozdobnego ogrodu. Przy końcu hali spacerowej znajduje się altana, osłaniająca dawniejsza małą pijalnię. Aleja główna prowadzi do „dzikiej” części parku. Na tym odcinku aleja wysadzona jest podwójnym rzędem dębów piramidalnych. Kończy się nad brzegiem malowniczego stawu. W parku rośnie ponad 300 okazów krzewów i drzew.

Kaplica Czaszek w Czermnej.

Kaplica Czaszek w Czermnej.

Wśród najważniejszym atrakcji turystycznych Kudowy Zdrój i okolic warto zobaczyć: Skansen w Kudowie (Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej. Muzeum – Skansen powstało w 1984 r. jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Od 1.01.2006 r. jest samodzielną instytucją kultury, której organizatorem jest samorząd Kudowy Zdroju. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego), Kaplica Czaszek w Czermnej (Kaplica  to pomnik życia i śmierci, miejsce w którym zgromadzone zostały szczątki około 30 000 ofiar dawnych wojen. Część jest wystawiona wokół ołtarza, większość pozostaje w krypcie, pod podłogą kaplicy), Błędne Skały (Na obszarze 21 ha rozciąga się labirynt o głębokości od 6 – 11 metrów, tworzony z olbrzymich bloków skalnych. Błędne Skały to skalne miasto utworzone z formacji piaskowca, leżące na wysokości 852 m, na zachodnim krańcu wyniesienia Skalniak. Labirynt tworzy niemal regularną sieć przejść, którymi wiedzie trasa turystyczna (część przejść utwardzona drewnem), udostępniająca najbardziej ciekawe twory skalne).

Muzeum Zabawek (Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie Zdroju to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Muzeum istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni 300 m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek), Szlak Ginących Zawodów (Gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat wiejskich , wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini zoo).

http://www.kudowa.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Amfora

Restauracja Cafe Domek

Czeska Restauracja Zdrojowa

Restauracja INNspiracja

Restauracja Scaliano

Restauracja Piekiełko

Restauracja W Starym Młynie

Restauracja Stylowa

Bar Ania

Smażalnia Ryb Impuls

Smażalnia Ryb Edos

Baza noclegowa:

Hotel Adam & Spa

Hotel Amalia

Hotel Gwarek

Hotel Kudowa

Hotel Paria Spa

Hotel Rydz

Hotel Uzdrowiskowy St. George

Hotel Verde Montana

Pensjonat Akacja

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl