Kowary

Kowary leżą na południowo- zachodnim krańcu Polski, w województwie dolnośląskim. Współtworzą ziemski powiat jeleniogórski. Głównym atutem miasta jest jego położenie geograficzne w południowo- wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich.

Od południa miasto osłonięte jest Grzbietem Lasockim. Centralna część, leżąca w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej, znajduje się na terenie mikroregionu zwanego Obniżeniem Mysłakowickim. Natomiast południowo- zachodnia część miasta rozciąga się na Przedgórzu Karkonoszy należącym do górotworu Karkonoszy.

Kowary położone są pomiędzy dwoma unikalnymi przyrodniczo obszarami chronionymi: Karkonoskim Parkiem Narodowym i Rudawskim Parkiem Krajobrazowym. Tereny tych Parków szczególnie nadają się  do rodzinnych pieszych wycieczek, zarówno latem jak i zimą. Znajdują się tu zakątki i szlaki, które zadowolą najbardziej wymagających turystów. W zaledwie kilka godzin można zdobyć najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę (1603 m n.p.m.).

Panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz sportów lotniarskich. Loty na paralotniach wpisały się już w kowarski krajobraz. Gęsta sieć szlaków rowerowych oraz wyznaczane szlaki konne cieszą się popularnością.

Dom Kata w Kowarach.

Dom Kata w Kowarach.

Kowary posiadają kilka wartych zobaczenia atrakcji turystycznych. Wśród nich warto zobaczyć: Dom Kata (W zabytkowym budynku na peryferiach Kowar, zamieszkiwanym przed laty przez ostatniego miejskiego kata stworzono przedziwną ekspozycję narzędzi i urządzeń pokazującą średniowieczny sposób egzekwowania przestrzegania prawa), Kowarska Starówka (Starówka obejmuje obszar ścisłego centrum miasta. Składa się z ciągów zabytkowych kamienic, które powstały pod wpływem typowego budownictwa propagowanego na Śląsku na przełomie XVIII i XIX wieku. Najciekawsze i najbardziej stylowe budynki stoją przy ulicy 1 Maja. Choć kilka z nich wciąż zachowało barokowy układ i rokokową fasadę, to większość z nich zbudowano w stylu klasycystycznym. Już od ponad dwustu lat cieszą oczy swoją zrównoważoną kompozycją i harmonijnymi proporcjami), Dom Tradycji Miasta Kowary (W samym sercu miasta, przy ulicy Górniczej, w niepozornej z zewnątrz kamieniczce będącej od kilkunastu lat siedzibą Stowarzyszenia Miłośników Kowar utworzono Dom Tradycji Miasta. Obejrzeć w nim można pokaźny zbiór pocztówek związanych z dziejami miasta oraz okolicznościowe wystawy prac lokalnych artystów).

Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny stojący przy placu Franciszkańskim. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z XIII wieku. Kościół jest budowlą w stylu gotyckim, ozdobioną wieżą zwieńczoną blaszanym hełmem. Z wczesnych wieków średnich zachowała się na jednej ze ścian wieży tajemnicza rzeźba zwana „Madonną na potworze”. Na zwiedzających największe wrażenie robi wnętrze. Na uwagę zasługuje późnobarokowy ołtarz i ambona oraz prospekt organowy. Zachwycają polichromie wykonane na drewnianym stropie przez malarza Jana Lorenza i jego braci. Wśród tych malowideł najbardziej wymowne jest wyobrażenie Trójcy Świętej, Arki Przymierza oraz apokaliptycznej wizji końca świata.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.

„Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska” powstał na terenie bezpośrednio przylegającym do dawnej fabryki dywanów. Odwiedzający Park mają możliwość zobaczyć obiekty, reprezentujące bogactwo architektury Dolnego Śląska, odwzorowane w skali 1:25. Modele pałacy, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich zostały wyeksponowane w naturalnym otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni.

Pod nazwą „Sztolnie Kowary” kryje się atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca około 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica wznoszącej się nad najwyżej położonym kowarskim osiedlem – Podgórzem. Zgromadzono w niej eksponaty z podziemnego świata legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranowych rud.

Pałac Miejski „Smyrna” stoi przy ulicy Ogrodowej, gdzie mocno wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy. Jego wygląd nawiązuje do dolnośląskich „miejskich” pałaców, które tak jak on, powstawały w tym regionie na początku XVIII wieku.

http://kowary.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Jędrek

Restauracja Jelenia Struga

Restauracja Smyrna

Restauracja Gościniec Na Starówce

Bar Smaki Natury

Baza noclegowa:

Hotel Jelenia Struga

Pałac Kowary

Ośrodek Oświatowo-Wypoczynkowy Wojków

Ośrodek Przedwiośnie

Gościniec Na Starówce

Pokoje Gościnne Podgórze

Dworek Kowar-Ski

Hotelik Nad Jedlicą

Zajazd Victoria

Rancho Pod Śnieżką

Domek Joanna

Udostępnij:
Tagi
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl