Strona głównaAktualnościKolejna makieta w Minieurolandzie w Kłodzku!

Kolejna makieta w Minieurolandzie w Kłodzku!

W dniu 17 marca 2017 r. Park Miniatur Minieuroland podpisał umowę z Urzędem Miejskim w Ząbkowicach Śląskich na budowę makiety ząbkowickiej Krzywej Wieży.

Jest to najbardziej krzywa wieża w Polsce i druga w Europie, zaraz po słynnej Krzywej Wieży z Pizy, której miniatura znajduje się już w naszym parku. Warto dodać, że będzie to trzecia słynna krzywa wieża w Minieurolandzie. Nie każdy wie, że londyński Big Ben jest kolejnym przykładem krzywych konstrukcji, pochylających się w wyniku błędów architektonicznych, pod wpływem działania czynników zewnętrznych lub celowych działań konstruktorów.

Krzywa Wieża z Ząbkowic Śląskich ma 34 m wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 m. Co ciekawe wieża wciąż się odchyla, bowiem pomiary dokonane w 1977 roku stwierdzają, że jej odchylenie wynosiło wówczas 1, 98 m.

Obecnie Krzywa Wieża z Ząbkowic Śląskich pełni funkcję punktu widokowego i jest jedynym z najchętniej odwiedzanych obiektów na Dolnym Śląsku. Jej niewyjaśnione pochylenie, a także nieznane początki i budowniczy, czynią budowlę jeszcze bardziej atrakcyjną. Jest ona ciekawostką regionu i zarazem wielką zagadką, która wciąż czeka na rozwiązanie.

Minieuroland Kłodzko

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl