Kłodzko

Kłodzko jest centrum regionu o charakterze typowo turystycznym i wypoczynkowym, największe miasto Ziemi Kłodzkiej – jednego z najpiękniejszych zakątków południowo – zachodniej Polski, będące stolicą historycznego hrabstwa kłodzkiego. Leży w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u południowo-zachodnich podnóży Gór Bardzkich.

O atrakcyjności Kłodzka świadczy doskonałe położenie komunikacyjne, centralnie w Kotlinie Kłodzkiej, w sąsiedztwie znanych uzdrowisk, terenów wycieczkowych, atrakcji turystycznych polsko-czeskiego pogranicza. Swój niepowtarzalny charakter Kłodzko zawdzięcza niezwykle burzliwej i fascynującej ponad 1000-letniej historii. Klimat miasta określają liczne zabytki architektury – historyczny dorobek dawnych mieszkańców oraz dziedzictwo kulturalne.

twierdzaklodzka

Twierdza Kłodzka z lotu ptaka.

Kłodzko posiada znaczący zespół zabytkowych obiektów. W śródmieściu, powstałym według XIII i XIV-wiecznego założenia urbanistycznego, znajdują się budowle reprezentujące różne style architektoniczne. Można podziwiać kolorowe, pochodzące z różnych wieków kamieniczki, imponujący ratusz z II połowy XIX w., gotycki most z XIV w., będący unikatem na skalę krajową, który zdobi sześć barokowych figur, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, najwspanialszy obiekt sakralny Kłodzka, budowany z przerwami od XIV do XVI w. i górującą nad miastem twierdzę z XVII i XVIII w., która zafascynuje nie tylko miłośników architektury militarnej. Na każdym kroku zobaczymy, najczęściej barokowe, pełnoplastyczne figury świętych, które w intencji dawnych mieszkańców miały strzec miasto przed  powodziami, pożarami i epidemiami.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku.

Turyści powinni odwiedzić również Muzeum Ziemi Kłodzkiej, mieszczące się w byłym barokowym konwikcie jezuickim pochodzącym w XVII i XVIII w., gromadzące zabytki związane z regionem oraz rozciągającą się pod śródmieściem, prawie 600-metrową Podziemną Trasę Turystyczną, utworzoną w trakcie prac zabezpieczających dzielnicę staromiejską przed katastrofą budowlaną, która groziła miastu w l. 50. XX w. Trasa jest pozostałością po wydrążonych przed wiekami przez mieszkańców Kłodzka komorach i korytarzach, służących jako magazyny i schronienie w czasie wojen. W l. 2011-2012 przeszła gruntowną modernizację. Została wyremontowana i zaadaptowana pod względem multimedialnym. Dzięki nagłośnieniu turyści mogą usłyszeć informacje na temat obiektu, a także obejrzeć makiety i ekspozycje ukazujące życie kłodzczan przed wiekami.

Most św. Jana w Kłodzku.

Most św. Jana w Kłodzku.

Kłodzko posiada wiele miejsc wypoczynku i rekreacji, które służąc na co dzień mieszkańcom, uatrakcyjniają również pobyt turystom. W ostatnich latach Kłodzko przeszło prawdziwą metamorfozę. Zrewitalizowano kanał Młynówki wraz z otaczającym go terenem. Plac pod mostem gotyckim został wybrukowany kamienną kostką, powstały ścieżki spacerowe, pojawiły się ławki, nowe latarnie i stojaki na rowery. Dużą atrakcją są pływające po kanale  dziesięcioosobowe gondole.

Metamorfoza nie ominęła, zniszczonej podczas powodzi w 1997 r., Wyspy Piasek. Wymieniono nawierzchnie znajdujących się tam ulic, pojawiły się nowe obszary zieleni, wytyczono ścieżki rowerowe, postawiono ławki oraz nowe oświetlenie co z pewnością zachęcać będzie  do odwiedzin tej pięknej części Kłodzka.

Nowy wygląd zyskał Park Strażacki – obszar pomiędzy ulicami Traugutta i Kościuszki, w obrębie którego odtworzono nawierzchnię, ustawiono ławki i latarnie oraz nasadzono tysiące sztuk  kwiatów i krzewów drzewnych, tworząc małe arboretum. Dodatkowo na terenie parku wybudowano mini pijalnię wód mineralnych i fontannę. Rozświetlona wieczorem jest prawdziwą ozdobą parku.

Kłodzko jest doskonałą bazą wypadową dla turystów przemierzających pobliskie szlaki górskie. Skaliste obszary i piękne krajobrazy rozpościerające się ze szczytów górskich są najlepszym miejscem dla osób pragnących choć na moment oderwać się od miejskiego zgiełku i pośpiechu.

Ziemia Kłodzka to idealne miejsce dla osób lubiących spokój i obcowanie z przyrodą. Miłośnikom ptaków i melomanom proponujemy wypady z lornetką w pobliże wartkich potoków górskich, gdzie swoje gniazda mają liczne gatunki najlepszych ptasich śpiewaków. Zwolennicy wędkarstwa również nie będą się nudzić. W pobliżu Kłodzka jest wiele malowniczo położonych łowisk, a w tutejszych rzekach i bystrych strumieniach pływają rzadko spotykane gatunki ryb. Ziemia Kłodzka zwana jest „krainą pstrąga”, a daniem regionalnym jest pstrąg po królewsku.

Kłodzko i okolica oferuje również mnóstwo atrakcji dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny. Latem można uprawiać wspinaczkę skałkową, bądź wypoczywać w siodle. Bardzo dobrze rozwinięta jest również sieć ścieżek i tras rowerowych. Zimą, jak to w górach, także nie brakuje atrakcji. Można szusować na narciarskich stokach w Zieleńcu, na Jamrozowej Polanie czy Czarnej Górze. Płaskie w budowie Góry Stołowe to atrakcyjny teren dla miłośników narciarstwa biegowego – bardzo dobrze utrzymywane trasy biegowe wokół Szczelińca Wielkiego zapewniają aktywny wypoczynek i przepiękne zimowe panoramy z widokiem na Ziemię Kłodzką.

Z Kłodzka blisko jest do uzdrowisk, których klimat i odprężająca atmosfera gwarantują nieograniczone możliwości relaksu. Uzdrowiska tętnią życiem cały rok, a liczne restauracje, przytulne kawiarenki i puby stwarzają wyśmienity klimat do spotkań towarzyskich.

http://www.klodzko.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja W Ratuszu

Restauracja Nad Wodospadem

Restauracja Casa d’oro

Restauracja Forteczna

Restauracja Śnieżnik

Restauracja Korona

Restauracja Róża Kłodzka

Pizzeria Daria

Baza noclegowa:

Hotel Korona

Hotel Marhaba

Hotel Metro

Hotel Casa d’oro

Willa Kłodzko-Zacisze

Pensjonat Verona

Udostępnij:
Tagi
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl

Brak komentarzy

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.