Karpacz

Gmina Karpacz jest typową gminą górską, leży bowiem w Karkonoszach w dolinie Łomnicy i jej dopływów u podnóża Śnieżki. Teren ten obejmuje najatrakcyjniejszą wschodnią część pasma górskiego. 

Miasto Karpacz położone jest w niezbyt szerokiej i stromej dolinie Łomnicy, na wysokości od 480 m do 885 m npm. Osią aglomeracji jest biegnąca serpentynami 7 km długości ulica, kończąca się na przełęczy Bierutowickiej na wysokości 820 m npm.

Historię poznania Karkonoszy prezentuje otwarte w 1974 roku Muzeum Sportu i Turystyki leżące w centrum miasta. Muzealna wystawa zaznajamia m.in. z miejscami pogańskiego kultu, poszukiwaniami karkonoskich skarbów przez walońskich górników i działalnością ludowych zielarzy-laborantów. Zbiory lalek i zabawek nieżyjącego już twórcy wrocławskiej pantomimy H. Tomaszewskiego wystawia Miejskie Muzeum Zabawek. Podstawowym atutem gminy jest jednak turystyka i sport. Doskonałe warunki terenowe i i pogodowe ( w Karpaczu pokrywa śnieżna zalega przez 95 dni w roku ) powodują, że Karpacz jest ośrodkiem sportów zimowych, stacją klimatyczną i punktem wyjściowym licznych szlaków turystycznych. Karpacz odległy o 110 km od stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia – pełni również funkcję miejscowości wypoczynkowej. Z bogatą bazą wypoczynkowo – noclegową ( ponad 8.500 miejsc noclegowych ) o wysokim standardzie i zróżnicowanej ofercie cenowej od schronisk młodzieżowych począwszy – na luksusowych hotelach skończywszy, dysponujący wyśmienitą gastronomią jest atrakcyjny o każdej porze roku dla turystów indywidualnych i wycieczek.

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Jeżeli szukasz różnorodnych możliwości aktywnego spędzania czasu, oferta Karpacza jest dla Ciebie. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczy Ci spacer po mieście. Na jego trasie powinien znaleźć się Kościółek Wang – perła dwunastowiecznej drewnianej architektury skandynawskiej. Polecamy Twojej uwadze także Miejskie Muzeum Zabawek. Jego zbiór zawiera ponad 2 tysiące eksponatów ofiarowanych głównie przez Henryka Tomaszewskiego – twórcę słynnej Pantomimy Wrocławskiej. Z historią rozwoju sportu i turystyki w Karkonoszach możesz zapoznać się podczas wizyty w Muzeum Sportu i Turystyki. W upalne letnie dni ochłodę zapewni Ci, położony obok dolnej stacji wyciągu na KopęDziki Wodospad. Doskonałym miejscem odpoczynku może być również tworząca niewielki zbiornik wodny Zapora na rzece Łomnicy.

Jeśli poszukujesz adrenaliny, koniecznie powinieneś przeżyć emocje towarzyszące zjazdowi najdłuższym w Polsce letnim torem saneczkowym lub alpejskim torem bobslejowym „Alpine – Coaster”. Przyjemnie możesz spędzić czas w położonym na granicy Ściegien i Karpacza Westernowym Miasteczku „Pod Kozią Skałą”. Bez wątpienia urzecze Cię panująca w nim atmosfera Dzikiego Zachodu, a przy odrobinie szczęścia turysta może zobaczyć prawdziwego szeryfa, zostać świadkiem widowiska „Napadu na bank” lub „Najazdu Indian”. Mierząc się z 25 m ścianami Kruczych Skał, poznasz uroki wspinaczki skałkowej. Zwiedzanie Karpacza i okolic na dwóch kółkach to coraz modniejsza forma rekreacji. Rower bez problemu możesz wypożyczyć, a zróżnicowane i atrakcyjne trasy już na Ciebie czekają. Równie aktywnie i interesująco spędzisz czas korzystając z dostępnych w mieście kortów tenisowych lub aqua parków.

Droga na Ścieżkę w porze zimowej.

Droga na Ścieżkę w porze zimowej.

Karpacz posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich form rekreacji. Jeżeli jesteś początkującym narciarzem lub chcesz zabrać dzieci na sanki blisko miejsca zakwaterowania, umożliwi Ci to kilkanaście stoków narciarskich na terenie miasta. Przy wszystkich znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Większość z nich dysponuje sztucznym dośnieżaniem, a dzięki oświetleniu są czynne do późnych godzin wieczornych. Z uroków łyżwiarstwa możesz korzystać odwiedzając nasze lodowiska, w tym jedno całoroczne. Doskonałą zabawę nie tylko dzieciom zapewnią zjazdy na pontonach  tzw. Snowtubing. Uwagę przyciągnie także skocznia narciarska „Orlinek“. Na tym obiekcie organizowane są krajowe i międzynarodowe zawody, a mistrzowskie skoki oddawał Adam Małysz. Bardziej wymagających narciarzy zapraszamy do Kompleksu Narciarskiego „Śnieżka“. Obejmuje on siedem wyciągów i sześć nartostrad o różnej skali trudności. Na trzech z nich działa system sztucznego dośnieżania. Uprawiających narciarstwo biegowe, usatysfakcjonuje, przepięknie położona w Karpaczu Górnym trasa biegowa oraz ponad 13 km trasa położona przy schronisku „Dom Śląski” ,  wiodąca przez czeską Lucni Boude i szczyt Pod Małym Szyszakiem.

http://www.karpacz.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Dwór Liczyrzepy

Restauracja U Petiego

Restauracja Astoria

Restauracja Jaśkowa Izba

Restauracja Biały Jar

Restauracja Mamma Mia

Restauracja Dziki Potok

Restauracja Aurora

Restauracja Tarasy Wang

Restauracja Patateria

Restauracja Odessa

Restauracja U Ducha Gór

Restauracja Na Śnieżce

Restauracja Karat Wiszące Tarasy

Restauracja Waldi

Restauracja Artus

Baza noclegowa:

Pałac Margot

Hotel Gołębiewski

Hotel Halny

Hotel Majestic

Hotel Karpacz

Hotel Vivaldi

Hotel Dziki Potok

Hotel Artus

Hotel Belweder

Hotel Malachit

Żółty Dworek

Kompleks Wczasowy Sandra

Willa Perła

Pensjonat Max

Pensjonat Królowa Śniegu

Pensjonat Śnieżka

Udostępnij:
Tagi
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl

Brak komentarzy

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.