Karkonosze

Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w całych Sudetach i z rozciągającym się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%.

Karkonosze położone są w Sudetach Zachodnich, stanowiąc ich centralną część. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północnego wschodu poprzez Przełęcz Kowarską z Rudawami Janowickimi, od wschodu ze wzgórzami Bramy Lubawskiej (Kotliną Kamiennogórską), od południowego wschodu poprzez Przełęcz Lubawską z Górami Kruczymi, od południa z Podgórzem Karkonoskim i od zachodu poprzez Przeł. Szklarską z Górami Izerskimi.

 

Karkonosze kojarzą się przede wszystkim z masywem Śnieżki (1602 metrów n.p.m.), na którego szczyt prowadzą malownicze szlaki – zwłaszcza niebieski. Z małymi dziećmi można wjechać wyciągiem na Kopę (od polskiej strony) lub na sam szczyt (od strony czeskiej). Oprócz Śnieżki można również zobaczyć Pielgrzymy, Słoneczniki czy Trzy Świnki, czyli wielkie formacje skalne nazwane w zabawny sposób, opisujący ich kształty. Już same skały robią ogromne wrażenie, a co dopiero trasa, która do nich prowadzi!

 

Karkonosze to również Szklarska Poręba i najbardziej rozpoznawalny szczyt Szrenica(1362 m n.p.m), skąd można wybrać się na Halę Szrenicką. Sporym zainteresowaniem cieszy się Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Podgórnej. Na Szrenicę można wjechać wyciągiem i zejść malowniczą trasą do Szklarskiej Poręby – świetne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi.

Cenniki:

Wjazd na Kopę

  • 45 zł normalny i 30 zł ulgowy (wjazd i zjazd)
  • 40 zł normalny i 30 zł ulgowy (sam wjazd)
  • 20 zł normalny i 20 zł ulgowy (sam zjazd)

Wjazd na Szrenicę

  • 15 zł normalny i 10 zł ulgowy

Bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego

  • 8 zł normalny i 4 zł ulgowy
Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl