Strona głównaAktualnościKarkonosze na starej widokówce

Karkonosze na starej widokówce

Artyści czerpią inspiracje, mieszkając nie tylko w dużych miejscowościach, lecz także na prowincji. Często grupują się tworząc tzw. kolonie. Przykładami małych miejscowości, zamieszkałych przez ludzi sztuki i nauki na przełomie XIX i XX wieku były Zakopane, Kazimierz Dolny czy Szklarska Poręba.

W Szklarskiej Porębie dużą popularnością wśród artystów cieszyła się Dolina Siedmiu Domów. W 1922 roku, niedługo po śmierci jednego z jej współtwórców – C. Hauptmanna, w Szklarskiej Porębie założono Stowarzyszenie Artystyczne św. Łukasza (Künstlervereinigung St. Lukas). Stworzyli je m.in. uczniowie prof. C. E. Morgensterna, którzy, tak jak ich mistrz, uwieczniali m.in. piękno Karkonoszy.

Reprodukcje ich prac często trafiały na widokówki, które obecnie są gratką dla kolekcjonerów. Niektóre z nich można obejrzeć w „Gościńcu na Starówce” za sprawą wystawy „Karkonosze na starej widokówce”. Jej otwarcie miało miejsce w przeddzień „Nocy Muzeów”, w dniu 16.05.2014 (piątek) o godz. 17.00 .

Zaprezentowane widokówki pochodzą ze zbiorów Ryszarda Grudniaka. Zawarto na nich pejzaże Gór Olbrzymich widziane oczami „łukaszowców”. Poza przyrodą, na widokówkach nie brakuje schronisk, wodospadów czy miejscowości. Tło muzyczne wystawy skomponował Michał „DMNSound” Ficek.

– Bardzo zależało mi na zorganizowaniu tej wystawy, gdyż chciałbym pokazać mieszkańcom Kowar piękno Karkonoszy – oznajmił Ryszard Grudniak. – Poza tym, że zbieram stare widokówki, interesują mnie wszelkie starocie i historia Kowar. Lubię przebywać między ludźmi i przekazywać im swoją wiedzę o historii naszego miasta i związanych z nią ciekawostkach. Lubię także obcować z przyrodą, a szczególnie robić napisy w kwiatach i aranżacje ogrodów.

Wystawę zorganizowaną dzięki uprzejmości pani Danuty Piepiory można oglądać do końca lata, codziennie w godzinach 12:00-18:00 w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1-go Maja 23 w Kowarach.

wystawa_pocztowki

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl