Strona głównaAktualnościKapsuła Czasu w Kowarach

Kapsuła Czasu w Kowarach

W 1815 roku bitwa pod Waterloo zakończyła się klęską Napoleona I Bonaparte. Skończył się okres wojen napoleońskich, w którym funkcjonowało zależne od I Cesarstwa Francuskiego Księstwo Warszawskie, utworzone w 1807 roku pokojem w Tylży. W niecałe 200. lat po bitwie pod Waterloo, w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Kapsuła czasu”. Otwarto ją w dniu 11.01.2015 r.

Jak podaje portal jelonka.pl, na wystawie zaprezentowano wykonane przeze mnie zdjęcie binokli i fotokopie dokumentów, które znalazł Robert Andrzejewski w kapsule czasu podczas remontu swojego mieszkania. Najstarszy z odnalezionych dokumentów opatrzono datą 1807. Pochodzi z czasów, gdy wojska napoleońskie pod dowództwem księcia Hieronima Bonaparte zajęły śląskie twierdze.

Na innym z dokumentów widnieje data 1819, czyli rok, w którym Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska wydzierżawiła Singapur. W kapsule czasu nie zabrakło reklam Sklepu Kolonialnego w Kowarach (właściciel – Rudolf Scholz) i Niemieckiego Instytutu Wydawniczego z Lipska. Zachowała się również nalepka z listu przewozowego z wydawnictwa i drukarni artystycznej „Gebrüder Wittenbecher” w Lipsku (adresat – Ignas Bonze ze Świdnicy). Wśród dokumentów znajdują się także rysunek techniczny wraz z opisem, koperta opatrzona pieczęcią, rachunek, fragmenty książek, listy, zaproszenia, które dostarczają dużej wiedzy o ówczesnych Kowarach.

Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości pani Danuty Piepiory. Tło muzyczne przygotował Michał Ficek. Zapraszamy do oglądania gościńcowej wystawy. Można ją obejrzeć bezpłatnie do końca marca b.r. w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1-go Maja 23 w Kowarach. Jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00 – 18:00.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl