Strona głównaAktualnościKanclerz Niemiec Angela Merkel i Premier Polski Ewa Kopacz odwiedzą Świdnicę i Krzyżową – (Wideo)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Premier Polski Ewa Kopacz odwiedzą Świdnicę i Krzyżową – (Wideo)

Tą informację ogłosił w ubiegłą niedziele przebywający z wizytą w Świdnicy, Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. Spotkanie szefów obu państw będzie związane z obchodami 25 lecia Mszy Pojednania w Krzyżowej i odbędzie się 20 listopada.

12 listopada 1989 roku w Krzyżowej na Dolnym Śląsku odprawiona została historyczna msza święta. Udział w niej wziął premier pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl.  W czasie przekazania znaku pokoju szefowie obu rządów objęli się, co uznano za symboliczny początek nowego rozdziału i współpracy między obydwoma krajami.
Cała wizyta kanclerza miała także przełożenie na konkretne działania – podpisano 11 dwustronnych umów oraz wydano Wspólne oświadczenie, które było najobszerniejszą deklaracją polityczną od 1970 roku

Bardzo znaczącym było również przekazanie informacji przez Grzegorza Schetynę o dodatkowych środkach finansowych na rewitalizację dla kościołów pokoju w Świdnicy i Jaworze, które dzięki aktywności prezydenta miasta Wojciecha Murdzka oraz zaangażowania Ministra Kultury zostały ujęte w kontrakcie terytorialnym i zostaną przekazane w najbliższej perspektywie finansowej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z briefingu w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl