Strona głównaAktualnościKamiennogórski ratusz i Stara Kopalnia nominowana w konkursie Zabytek Zadbany

Kamiennogórski ratusz i Stara Kopalnia nominowana w konkursie Zabytek Zadbany

26 marca br. w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie obradowało Jury Konkursu Zabytek Zadbany. Z 70 nadesłanych zgłoszeń Jury wybrało 20 obiektów, które otrzymały nominację do nagród tegorocznego konkursu. Wśród 20 zabytków z całego kraju, jury wybrało dwa z Dolnego Śląska – wyremontowany budynek Ratusza w Kamiennej Górze, nominowany w kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu oraz Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.


Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Ocenie Jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków. Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 21 kwietnia w Białymstoku.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl