Kamienna Góra
Kamienna Góra leży w południowej części województwa dolnośląskiego. Miejscowość jest malowniczo położona w Kotlinie Kamiennogórskiej. Jej bagata historia potrafi zaciekawić nie tylko poszukiwaczy nieodkrytych skarbów historii Polski ale również turystów chcących zwiedzić miejsca „z duszą”.
Miasto Kamienna Góra leży w powiecie kamiennogórskim w południowej części województwa dolnośląskiego. Łączna powierzchnia miasta to 18 km2 zamieszkiwana przez ok 21 tys. mieszkańców. Cały obszar stolicy powiatu otoczony jest przez gminę Kamienna Góra. Sama miejscowość jest malowniczo położona na wysokości 435 – 560 m n.p.m. centralnie w Kotlinie Kamiennogórskiej oraz częściowo na stokach Czarnego Lasu i Gór Kruczych w Sudetach Środkowych, nad rzeką Bóbr, u ujścia jego prawego dopływu Zadrny.
Kamienna Góra jest znacznym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym dla całego powiatu. Dzięki dogodnemu położeniu komunikacyjnemu łatwo stąd się dostać do większych miejscowości nie tylko województwa ale i kraju. W mieście krzyżują się drogi:
- droga krajowa nr 5 (Świecie – Lubawka (przejście graniczne Lubawka-Kralovec))
- droga wojewódzka nr 367 (Jelenia Góra – Wałbrzych)
Dzięki temu że Kamienna Góra ma dogodne połączenia komunikacyjne, łatwo jest się dostać do okolicznych miejscowości, a fakt że z miasta nie jest zbyt daleko do znaczących ośrodków, poprawia dostępność komunikacyjną miasta.
Kamienna Góra to obecnie centrum administracyjne oraz ośrodek kultury i przemysłu. W wyniku przemian gospodarczych końca XX zostały zahamowane działania przemysłu włókienniczego, co w konsekwencji wiązało się z ograniczeniem miejsc pracy. Miasto przeszło również zmiany w profilu produkcyjnym. Rozwój małej przedsiębiorczości przyczynił się jednak do powstania nowych struktur gospodarczych, takich jak przemysł meblarski, spożywczy i handel. Od 1997 roku na terenie miasta działa jedna z trzech na Dolnym Śląsku – Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, która charakteryzuje się wysoko rozwiniętą gospodarką wielosektorową.

Rynek w Kamiennej Górze
Kamienna Góra jest miastem, które posiada wiele ciekawych i interesujących zabytków. Do ważniejszych obiektów zabytkowych można zaliczyć: Rynek otoczony kamieniczkami w stylu barokowym z XVII – XVIII w. (zabudowa otaczająca prostokątny rynek pochodzi głównie z przełomu XVIII i XIX wieku, gdyż większość starych kamienic uległa zniszczeniu w wyniku kataklizmów, które często nawiedzały miasto lub po prostu zostały zburzone ze względu na swój zły stan. Jednakże do dziś zachowało się kilka barokowych kamienic z podcieniami, które wykorzystywano jako doskonałe miejsce handlu. Znajdują się one głównie w pierzei północno-zachodniej i jedna z nich jest siedzibą Muzeum Tkactwa, które zostało gruntownie odrestaurowane w 2007 roku), Kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z gotyckim prezbiterium z XIV w. (Gotycko-renesansowy kościół parafialny świętych Apostołów Piotra i Pawła jest najstarszym kościołem znajdującym się w mieście. Usytuowany jest na starówce, w jej południowo-zachodniej części. Świątynia ta została wzniesiona pod koniec XIII wieku, a dokładniej w 1294 roku, jednak do współczesności nie zachowała się w swym pierwotnym kształcie. Została bowiem spalona podczas wojen husyckich i w związku z tym przebudowano ją w XV wieku).

Ratusz w stylu neorenesansowym zaprojektowany przez wrocławskich architektów.
Kościół poewangelicki z XVIII w. jeden z Kościołów Łaski – obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej (barokowa świątynia położona jest na placu Kościelnym u podnóża Góry Parkowej tuż za dawnymi murami starego miasta. To jeden z dwóch zachowanych do dziś kościołów Łaski na Śląsku), Ratusz w stylu neorenesansowym zaprojektowany przez wrocławskich architektów (obecny gmach ratusza znajduje się przy placu Grunwaldzkim w miejscu wyburzonej Bramy Górnej oraz muru, który niegdyś okalał stare miasto i jest trzecią z kolei siedzibą władz miasta. Ta neorenesansowa budowla, składa się z trzech kondygnacji oraz wysokiej wieży, która niżej jest kwadratowa, natomiast wyżej już ośmioboczna i zakończona galeryjką oraz hełmem, z otworów którego można obserwować panoramę miasta na tle Gór Kamiennych i Wałbrzyskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy. W holu głównym budynku zachwyca kamienna balustrada, na początku której stoi na tylnych łapach lew dzierżący w łapach tarczę z kamiennogórskim herbem. W oknie na półpiętrze widnieje monumentalny witraż z godłem miasta. Jego budowę zakończono w 1905 r., a projektantami obiektu byli dwaj wrocławscy architekci Richard Gaze i Alfred Bottcher).

Sztolnia Arado
Sztolnia Arado (pod obszarem miasta znajdują się częściowo zasypane labirynty korytarzy. Na terenie miasta sztolnie były drążone aż w dziesięciu miejscach. Jednym z najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy jest kompleks znajdujący się na Górze Kościelnej owiany tajemnicą zaginionego laboratorium Hitlera, ktorego historię można osobiście odkrywać odwiedzając kamiennogórską Sztolnię Arado. Obiekt ten posiada powierzchnię 1300 m2 i kubaturę 4350 m3. Największą atrakcją kompleksu jest olbrzymia hala o długości 55,5 m, szer. 7 m , wys. 5,2 m. Hala ta została obudowana cegłą, a wolne przestrzenie między obudową a skałą, wypełniono lekkim betonem), Ruiny renesansowego zamku z XVI wieku, który przebudowano w XIX w. (w północnej części Kamiennej Góry na lewym brzegu rzeki Bóbr znajdują się ruiny renesansowego zamku Grodztwo wraz z pozostałościami otaczających go niegdyś fortyfikacji), Mauzoleum na Górze Kościelnej (Parkowej) (ku czci zamordowanych więźniów i jeńców wojennych w filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen).
Baza gastronomiczna:
Baza noclegowa: