Strona głównaMiejscowościKamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki usytuowany jest na Podgórzu Sudeckim w tak zwanej „niecce kamienieckiej” – pradolinie Nysy Kłodzkiej. Posiada duży węzeł kolejowy łączący Wrocław z Pragą oraz Nysę z Legnicą, dzięki czemu jest tu dogodne połączenie z miejscowościami z całego kraju oraz zagranicą.

Ziemia Kamieniecka graniczy od wschodu z Przedgórzem Paczkowskim, a od północnego zachodu z Obniżeniem Ząbkowickim. Granicę południową stanowi pasmo Gór Złotych, natomiast zachodni koniec wyznaczają Góry Bardzkie. Gmina Kamieniec Ząbkowicki ukształtowanie terenu i krajobraz zawdzięcza Nysie Kłodzkiej, która ciągnie się przez terytorium na długości ponad 10 km. Rzeka uchodzi do zbiorników zaporowych Topola i Kozielno, które powstały na początku XXI w.
Zbiornik Topola

Zbiornik Topola

Zbiornik “Topola” zlokalizowany jest w gminie Kamieniec Ząbkowicki w km 97+700 Nysy Kłodzkiej, jako kolejny element w jej kaskadzie obok dotychczas funkcjonujących zbiorników Otmuchów i Nysa. Jest zbiornikiem wielozadaniowym i służy: ochronie przeciwpowodziowej, poprawie zaopatrzenia w wodę, alimentacji rzeki Odry, wykorzystaniu energetycznemu wód Nysy Kłodzkiej oraz turystyce i rekreacji. Wybudowany został w skojarzeniu z eksploatacją kruszywa, jako forma rekultywacji terenu poeksploatacyjnego i jego zagospodarowania dla potrzeb gospodarki wodnej.

Połączony jest ze zbiornikiem „Kozielno” . Realizację obu zbiorników rozpoczęto w 1986 r. Po katastrofalnej powodzi 1997 r. budowa zbiorników stała się elementem Narodowego Programu Odbudowy i Modernizacji jako priorytetowe zadania resortu środowiska w zakresie budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Razem ze zbiornikami Nysa i Otmuchów tworzą zespół zbiorników wielozadaniowych wchodzących w skład systemu ochrony powodziowej doliny Odry.

Obydwa zbiorniki, w sposób naturalny wkomponowano w dolinę Nysy Kłodzkiej. Znaczna i piękna powierzchnia lustra wody podnosi walory krajobrazowe tego regionu, a rodzący się nowy ekosystem wodny wzbogaca naturalne środowisko przyrodnicze. Dodatkowo utworzona tu wyspa, dając nowe siedlisko, sprzyja rozwojowi populacji ptactwa wodnego oraz stanowi miejsce odpoczynku ptaków przelotnych. Zbiorniki wyposażono w nowoczesne przepławki dla ryb w formie wielokomorowego, kaskadowego przejścia oraz w kanalizację wodno – ściekową.

W gminie znajdują się również stawy pożwirowe Pilce i Bartniki, które bardzo ciekawie wtapiają w panoramę wschodniej części Sudetów. Bliskość gór, stawów, zbiorników zaporowych i dolina nysy sprawiają, że jest to miejsce niezwykle tajemnicze, niespotykane praktycznie nigdzie indziej w Polsce.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Jednak Kamieniec Ząbkowicki i jego okolice to nie tylko wspomniane walory przyrodnicze. W Kamieńcu Ząbkowickim znajdują się zespoły architektoniczne wpisane do rejestru zabytków, wśród nich na szczególną uwagę zasługują: kościół klasztorny, ob. kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMPpałac opacki (Pl. Kościelny 4), spichlerz (pomiędzy kościołem a folwarkiem, Pl. Kościelny), budowle należące do zespołu klasztornegopałac-zamek Marianny Orańskiej (ul. Zamkowa 9), książęcy dom Albrechtshaus (willa, obecnie siedziba urzędu gminy, ul. Ząbkowicka 26).

Źródło: http://www.kamzab.plhttp://www.mariannaoranska.eu/

 

Baza gastronomiczna:

Pizzeria Rozzano

Baza noclegowa:

Agroturystyka Irena

Agroturystyka Agata

Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny Tęcza

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl

Brak komentarzy

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.