Strona głównaAktualnościJuż wkrótce XIII Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi

Już wkrótce XIII Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi

Serdecznie zapraszamy w sobotę 21 lutego 2015 r. do Kowar na „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi”. Impreza ta w Kowarach odbędzie się już po raz trzynasty.


Dwuosobowe załogi sań wystartują z punktu poniżej Sulickiego Rozdroża, by następnie zjechać leśnym duktem w dół w pobliże przepięknie położonego Hotelu „Jelenia Struga MEDICAL SPA” (Kowary, ul. Podgórze 55). Dojechanie do mety nie jest jednak dla zawodników końcem sportowych emocji. Muszą oni wziąć jeszcze udział w kolejnych, nie zawsze łatwych konkurencjach. Piłowanie pniaka, wiązanie stosu drewna, czy rzut śnieżką do dzwonka nie jest wcale tak banalne jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Trzeba tego najpierw spróbować. Dodatkowe punkty zdobyć można także za oryginalny strój. Liczymy na kreatywność oraz poczucie humoru zawodników.

Formularz zapisów dwuosobowych załóg oraz regulamin imprezy „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi” znajdziecie na stronie: http://www.kowary.pl/pl/xiii-miedzynarodowy-zjazd-saniami-rogatymi-2015 Pamiętajcie, nie trzeba mieć swoich sań! Te zapewni Wam organizator.

Zjazdowi Saniami Rogatymi tradycyjnie towarzyszyć będzie impreza rekreacyjna odbywająca się w sąsiedztwie mety, na placu przy „Sztolniach Kowary w Kopalni Liczyrzepa”. Nie zabraknie tam występów artystycznych i konkursów dla widzów. W tym roku pojawi się również nowość – po raz pierwszy odbędzie się „kąpiel morsów” organizowana przez Fundację Slow City. Wejście zimą do potoku Jelenia Struga dla każdego może być sporym wyzwaniem. Warto sprawdzić, czy znajdzie się w sobie odwagę, by zrobić krok ku lodowatej wodzie tego urokliwego karkonoskiego strumienia.

Miło nam poinformować, że nad naszą imprezą honorowy patronat objął Nadleśniczy Nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach Pan Jarosław Zając. Patronem medialnym jest natomiast Telewizja DAMI.

Uwaga widzowie i zawodnicy:

Nasza impreza odbędzie się bez względu na warunki pogodowe! Nawet przy braku śniegu gwarantujemy dobrą zabawę! Mile widziane kolorowe stroje!

Organizatorami „Międzynarodowego Zjazd Saniami Rogatymi” są: Gmina Miejska Kowary, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, Związek Gmin Karkonoskich, Jelenia Struga MEDICAL SPA, Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa, Kopalnia Podgórze, Fundacja Slow City.

Szczegóły imprezy na plakacie!

Sanie Rogate 2015

Kowarskie sanie rogate

Zimowe zjazdy na saniach rogatych to rozrywka dostępna w naszym mieście od dwóch wieków! W 2015 roku mija dokładnie 200 lat od pierwszego turystycznego zjazdu saniami do Kowar.

Od kilkunastu lat tradycja zabawy, której przed laty oddawała się w Karkonoszach miejscowa elita, zamożni kuracjusze i turyści, przeżywa prawdziwy renesans. Od 2001 roku „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi” odbywa się w każdą śnieżną zimę. Biorą w nim udział zawodnicy z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec.

Emocje związane ze zjazdami saniami rogatymi nie polegają tylko na podziwianiu pięknych górskich widoków. Relaksacyjne zjazdy zmieniają się często w szalone wyścigi krętymi leśnymi ścieżkami. Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zjechać naszym „śnieżnym wehikułem czasu” oraz tych, którym przyjemność ta przypadła już do gustu, zapraszamy do Kowar!

sanie-jj

Fot. Sanie rogate, grafika: Jerzy Jakubów

 

Śnieżny wehikuł czasu

A czym tak w ogóle są sanie rogate? Są one znacznie większe od zwykłych, dziecięcych sanek. Ich konstrukcja jest niezmienna od stuleci: drewniana rama na płozach z miejscem dla dwóch osób: pasażera i przewodnika. Na przedzie śnieżnego wehikułu umieszczone są dwa rogi, pomagające przewodnikowi w kierowaniu.

W rejonie Kowar sanie rogate znane są od XVI wieku. Drwale i chłopi używali ich jako środka transportu aż do początków XX w. Pod górę wciągały je konie, natomiast z góry zjeżdżały same kierowane przez siedzącego na przedzie człowieka.

Oficjalnie do przewozu ludzi po raz pierwszy sanie posłużyły w roku 1737. Natomiast turystyczne walory zjazdów na rogatych saniach odkryto dopiero na początku XIX wieku. Pierwszy rekreacyjny zjazd odnotowano w 1815 r. Trasa o długości siedmiu kilometrów prowadziła od schroniska na Przełęczy Okraj do zjazdu „Pod Złotą Gwiazdą” w Kowarach. To pierwszy i najstarszy szlak zjazdowy w Karkonoszach. Właściciel kowarskich schronisk, Stefan Hübner i Karl Nagel, odtąd co roku organizowali zimowe zjazdy turystyczne saniami rogatymi. Hübner dostosował ich budowę do wygodnego przewożenia ludzi.

Zjazdy saniami rogatymi szybko zdobyły dużą popularność wśród gości odwiedzających Kowary. Korzystały z nich przede wszystkim osoby zamożne. Zabawa należała do ulubionych rozrywek elit. Ówczesne grafiki i karty pocztowe przedstawiają rozbawione towarzystwo podczas zjazdów na saniach rogatych z Przełęczy Okraj do Kowar. Eleganckie ubrania turystów: fraki, lekkie płaszcze, eleganckie suknie, kapelusze na głowie, świadczą o tym, że zjazdy miały swój ciąg dalszy. Na ogół kończyły się hucznymi imprezami w schroniskach i gospodach…

sanie-retro

Fot. Zjazd saniami do Kowar, dawna grafika

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl