Strona głównaAktualnościJedlina-Zdrój zabiega o organizację The World Games 2017

Jedlina-Zdrój zabiega o organizację The World Games 2017

W niedzielę do Jedliny-Zdroju na wizytację przyjechał Prezydent Międzynarodowej Federacji Petanque Claude Azema. Towarzyszyli mu Prezes Polskiej Federacji Petanque Jan Neugebauer oraz Wiceprezes PFP David Nouraud. Przyjazd Prezydenta związany był z faktem oficjalnego zgłoszenia przez Jedlinę-Zdrój wspólnie z Wałbrzychem do organizacji dyscypliny petanque w ramach The World Games 2017, których gospodarzem jest Wrocław.

Dzień wcześniej prezydent Azema spotkał się z gospodarzami obu miast: Prezydentem Romanem Szełemejem i Burmistrzem Leszkiem Orplem, w których gra w bule ma wielu zwolenników, w celu zapoznania się z zapleczem sportowym i hotelowym oraz przedstawienia warunków organizacji imprezy. Podczas pierwszego dnia pobytu zaprezentowana została baza hotelowa w Wałbrzychu (m.in. Aqua-Zdrój, Zamek Książ). Natomiast drugiego dnia delegacja odwiedziła jedlińskie obiekty do gry w petanque.

Claude Azema uczestniczył w otwarciu nowego obiektu turystycznego przy kamieniołomach, koło źródełka, następnie zwiedził atrakcje turystyczne Jedliny (park linowy i tor saneczkowy przy Czarodziejskiej Górze Relax, a także siłownię terenową z punktem widokowym na Góry Wałbrzyskie). Na koniec odbyło się spotkanie z zawodnikami Klubu Sportowego Petanque „Jedlina” na hali namiotowej przy Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym, na której w tym czasie odbywał się Turniej na zakończenie sezonu.

Cieszę się, że w Polsce powstają takie obiekty jak ten i że petanque, która jest dyscypliną dostępną dla każdego, bo grają w nią ze sobą zarówno młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, osoby sprawne i niepełnosprawne,  jest w tym miejscu tak popularna i gra w nią tak wiele osób” – powiedział uczestnikom na pożegnanie Azema.

Delegacja wyjechała z Jedliny zadowolona tym co zobaczyła. To ważne, bo jednym z warunków przyznania organizacji The World Games jest wydanie pozytywnej opinii przez światowe i krajowe władze danej dyscypliny. Przyznanie Jedlinie rozgrywania petanque w ramach The World Games byłoby dużym wydarzeniem sportowo-gospodarczym dla  miasta oraz regionu Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Petanque jest to tradycyjna francuska gra rozgrywana bulami na bulodromie. W Polsce zaczęła pojawiać się w latach 70′ XX wieku, gdy już w 2011 Polska Federacja Petnaque wydała blisko 900 licencji zawodniczych, rejestrując 448 zawodników biorących udział w zawodach wymagających licencji. Liczba grających rekreacyjnie szacowana jest na kilka tysięcy.

Źródło: jedlinazdroj.eu.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl