Strona głównaAktualnościJakub Brzeziński i Kamil Kozdroń wygrali 52. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec [FOTO]

Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń wygrali 52. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec [FOTO]

Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń w Skodzie Fabii R5 w spektakularnym stylu wygrali 52. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec, 2. rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd miał niesamowitą dramaturgię do ostatniego odcinka specjalnego. To właśnie na nim i dokładnie o 0,3 sekundy, rozstrzygnęła się przegrana wrocławianina Grzegorza Grzyba, pilotowanego przez Roberta Hundlę. W konsekwencji zawodnicy Skody Fabii R5 z nr 1 stanęli na drugim miejscu podium. Trzecie zajęli Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5).

Kotlina Kłodzka po raz kolejny była areną zmagań dla kierowców rywalizujących w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Zawody rozegrane w dniach 18-20 maja 2018, z bazą w Dusznikach – Zdroju, przyciągnęły na południe Dolnego Śląska najlepsze załogi i tłumy kibiców.
Trasa składała się z 11 odcinków specjalnych. Całkowita długość rajdu liczyła ok. 477 km, z czego ok. 119 km stanowiły próby sportowe. W zawodach organizowanych przez Automobilklub Ziemi Kłodzkiej swój udział zapowiedziało 70 załóg, a ostatecznie 64 stanęły na starcie zawodów. Ze ścigania wycofał się m.in. lubiany przez kibiców krakowianin Janek Chmielewski, który nie zdążył z przygotowaniem auta. Do mety tej trudnej technicznie trasy dotarło już tylko 45 teamów.
Sobota należała do Grzyba
W dwudniowej rywalizacji, od samego początku, kluczową rolę odgrywała załoga Grzegorz Grzyb i Robert Hundla w Skodzie Fabii R5 z numerem 1. Rajdowi Mistrzowie Polski 2016 i liderzy klasyfikacji RSMP 2018 po 46. Rajdzie Świdnickim – Krause, z przewagą 4,6 sekundy prowadzili po Etapie 1, rozegranym w sobotę, 19 maja 2018. Grzyb z Hundlą wygrali w nim 3 odcinki specjalne. Dokładnie tyle samo, co zajmujący 2. miejsce team Skoda Polska Motorsport w składzie Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk(nr 2). Grzegorz Grzyb i Robert Hundla, którzy już na pierwszym oesie wskoczyli na prowadzenie w 52. Rajdzie Dolnośląskim – Hotel Zieleniec, bardzo mocno walczyli o utrzymanie go do końca sobotniej rywalizacji. I z pełną determinacją, swą strategię kontynuowali również w niedzielę.
Trzecią pozycję po pierwszym dniu zajmowali Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń, którym do załogi nr 2 brakowało 6,3 sekundy.
Trzeba podkreślić, że z walki o podium już na tym etapie odpadli Filip Nivette oraz Zbigniew Gabryś. Nivette popełnił błąd na pierwszym przejeździe Duszniki Areny i spektakularnie ściął latarnię. Gabryś mocniej niż myślał, przypłacił błąd na przedrajdowych testach, na których wypadł z trasy.
O pechu mógł mówić również Dariusz Poloński, który nie ukończył OS6 Duszniki Arena. Następnego dnia powrócił do rywalizacji, ale ostatecznie poległ na drugim n

iedzielnym przejeździe tej próby. Wypadł z trasy i jego auto utknęło w lesie.
Marczyk nie wytrzymał presji?
Niedziela na trasie 52. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec to dalsze niesamowite emocje. Pierwszy odcinek specjalny Etapu 2, czyli OS 7 Dyszniki Arena Etapu 2, rozegrany wczesnym rankiem wygrali Jakub Brzeziński i Kamil Kozdroń. Następnie oesowe sukcesy powtarzali na OS 8 i OS 10 Rogówek. A ich drżąca na granicy drobnych sekund strata do Grzegorza Grzyba i Roberta Hundli, wywoływała poruszenie. Grzyb w niedzielę swoją siłę zaakcentował na drugim przejeździe Areny (OS9). Z zapasem 2,9 sekundy nad Brzezińskim wyruszył na ostatnią próbę, kończący ściganie na Ziemi Kłodzkiej odcinek Złoty Stok. Ten jednak niewątpliwie szczęśliwy okazał się dla Jakuba Brzezińskiego, bo wygraną na nim, przypieczętował sensacyjne, zwycięstwo w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, drugie w karierze. Dało mu to przewagę w klasyfikacji generalnej 52. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec różnicą zaledwie 0,3 sekundy. Brzeziński i Kozdroń wygrali jednocześnie klasę 2 oraz Power Stage Złoty Stok. Brzeziński został teraz także liderem RSMP po dwóch rozegranych rundach.
Do sukcesu w Kotlinie Kłodzkiej aspirował również Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5) zajmujący drugie miejsce po pierwszym dniu. Łodzianin wypadł jednak z trasy na OS-8, uszkodził samochód i odpadł z rywalizacji.
Dramat Jureckiego
Na najniższym stopniu podium w Dusznikach – Zdroju stanęli Tomasz Kasperczyk i Jakub Syty (Ford Fiesta R5), powtarzając tym samym swój ubiegłoroczny wynik w Rajdzie Dolnośląskim.
Czwartą pozycję osiągnęli Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiest R5). Piąte miejsce zajął Łukasz Byśnikiewicz z Maciejem Wisławskim (Hyundai i20 R5). Szóstą załogą są Marcin Słobodzian z Grzegorzem Dachowskim, zwycięzcy klasy Open N (Subaru Impreza STi).
o błędzie na OS 11, potrąceniu szykany, które zaowocowało karą, Jacek Jurecki i Michał Trela utracili pierwsze miejsce w generalce 2WD oraz klasie 4. Triumf ten przypadł Kacprowi Wróblewskiemu i Jackowi Spentanemu. W klasie Open 2 WD+ zwyciężyli Sławomir Strychalski i Paweł Pochroń. Tuż za nimi uplasowała się załoga Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej Paweł Krysiak i Krystian Pachuta, jadąca Fordem Fiestą R200, która zamknęła widowiskową pierwszą dziesiątkę rajdu.
W klasyfikacji generalnej RSMP sezonu 2018 prowadzi Brzeziński (52 pkt) przed Grzybem (50 pkt), Kasperczykiem (28 pkt), Kołtunem (23 pkt) i Marczykiem (20 pkt).
Historyki w pełnej krasie
Rywalizację w 52. Rajdzie Dolnośląskim – Hotel Zieleniec wyjątkowo ubarwiali zawodnicy ścigający się w 3. rundzie Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. To za ich sprawą w Kotlinie Kłodzkiej pojawiły się przepięknie odrestaurowane, perły światowego motorsportu. Ściganie w tej stawce wygrali Michał Pryczek i Jacek Pryczek, startujący kultową Subaru Imprezą GC8 555.
Było naprawdę bezpiecznie
Trzeba podkreślić, że rajd cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców, a odbył się przy w wyjątkowo bezpieczny sposób. Choć załogi dość często opuszczały wyznaczoną trasę, to ani razu nie musiały interweniować służby. Nie odnotowano też problemów z udziałem kibiców.
– Dziękujemy zawodnikom za wspaniałe sportowe emocje, a kibicom za wyjątkową dyscyplinę. Życzylibyśmy organizatorom wszystkich rund, tak spokojnych pod względem bezpieczeństwa zawodów – mówi Grzegorz Skiba Dyrektor 52. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec, Prezes Zarządu Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej. – Gorąco dziękuję wszystkim, którzy przyczynili do organizacji 52. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec, w tym szczególnie sponsorom i partnerom, a także władzom samorządowym. Wyrazy wdzięczności kieruję także do sędziów i działaczy AZK oraz zaprzyjaźnionych automobilklubów i służb zabezpieczającym rajd – dodaje.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl