Strona głównaAktualnościInstruktorzy GOPR z grup Karkonoskiej i Wałbrzysko – Kłodzkiej szkolili się w Bergrettung Tirol w Austrii (FOTO)

Instruktorzy GOPR z grup Karkonoskiej i Wałbrzysko – Kłodzkiej szkolili się w Bergrettung Tirol w Austrii (FOTO)

W dniach 16 do 21 lutego 2015 roku, w Bergrettung Tirol w Austrii odbyło się szkolenie dla instruktorów GOPR. Miejscem pobytu była baza szkoleniowa austriackich ratowników położona w dolinie Jamtal w masywie Silvretta. Stronę polską reprezentowali instruktorzy z grup: Podhalańskiej, Beskidzkiej, Wałbrzysko-Kłodzkiej i Karkonoskiej. Łącznie ośmiu ratowników.

Szkolenie dotyczyło ratownictwa zimowego. Ćwiczone były techniki poruszania się po lodowcu wraz z autoratownictwem, poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami, wspinaczka w terenie mikstowym i lodowym. Tematyka zajęć praktycznych obejmowała też ratownictwo ścianowe zimowe. Większa część czasu poświęcona była zagadnieniom lawin i ratownictwa lawinowego.

Doskonalono techniki poszukiwania osób zasypanych, przeprowadzono również pozorowaną akcję lawinową. Zapoznano się z użyciem sondy powietrznej wraz z kamerą. Wzajemna wymiana doświadczeń umożliwia obu stronom rozwijanie i udoskonalanie technik prowadzenia działań ratowniczych. W trakcie całego szkolenia, ratownikom towarzyszyła piękna pogoda i wspaniała przyjazna atmosfera.

Żródło: GP GOPR

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w wykonaniu Macieja Moskwy

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl