Strona głównaInformacje ogólne

311318_359941714122240_1715991733_n

Świdnica, to liczące ponad 60 tysięcy mieszkańców miasto i gmina położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Leży na Równinie Świdnickiej u podnóża rozpościerających się gór, Sudetów. Świdnica jest jednym z bardziej liczących się miast województwa dolnośląskiego. W czasach historycznych pełniła rolę stolicy dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego i była miastem kupieckim.

Obecnie Świdnica nazywana jest często „małym Krakowem” i na to miano całkowicie sobie zasłużyła. Gwarno tu i radośnie przez cały rok, a i mieszkańcy należą do najbardziej niezwykłych. Niegdyś w Świdnicy żyła i pracowała kobieta, która dała imię jednemu z kraterów na Wenus, a także Czerwony Baron, najsłynniejszy lotnik z czasów I wojny światowej.

Niemal obok siebie stoją dwie wyjątkowe świątynie: zbudowany z drewna, właściwie „na chwilę” protestancki Kościół Pokoju i monumentalna Katedra p.w. świętych Stanisława i Wacława z jedną z najwyższych wież w Polsce. Wizyta w Świdnicy jest więc obowiązkiem w czasie podróży po Dolnym Śląsku.

Kto raz zatrzyma się w Świdnicy, zostanie uwiedziony jej magicznym klimatem. Jeżeli wyprawy w czasie są rzeczywiście możliwe, to chyba zostały wymyślone właśnie tutaj. Urocze, zabytkowe centrum należy do najcenniejszych kompleksów staromiejskich na całym Śląsku. Już w XIV wieku Świdnica była największym po Wrocłąwiu miastem śląskim. Słynęła z wyrobu sukna i znakomitego piwa, zaś „Piwnice świdnickie” powstawały m.in. w Pradze, w Krakowie, Pizie i oczywiście we Wrocławiu.

Pozostałością późniejszych, kupieckich czasów są bogato zdobione kamienice. Gdzieniegdzie zaś, jako wspomnienie najstarszej historii, prześwitują ciągle pozostałości dawnych fortyfikacji.

Pochodzenie nazwy

SwidnicaNazwa Świdnica wywodzi się od słowa „svida”, które w języku starosłowiańskim oznaczało krzew derenia. Okazuje się, że nazwa nadana została nie bez powodu. Otóż ówczesny gród był porośnięty właśnie krzewami derenia, które do dnia dzisiejszego uważane są za rośliny ozdobne, chociaż występują dosyć rzadko.

W roku 1999 Rada Miejska ustaliła herb Świdnicy. Przedstawia on czteropolową tarczę z dwoma czarnymi i dwoma białymi polami. Czarne pola ukazują złote korony, z kolei białe: czerwony gryf symbolizujący dzielność i męstwo rycerskie i czarnego dzika symbolizującego odwagę. Natomiast dwie złote korony są symbolami zwycięstwa i odwagi.

Ludność i gospodarka

Świdnica jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem handlowo-przemysłowym, w którym dominuje przemysł motoryzacyjny i elektrotechniczny. Mieszkańcy miasta znajdują zatrudnienie m.in. w Świdnickiej Fabryce Pomp Sp. z o.o., Fabryce Wagonów „Świdnica” S.A., jak również w „Elmocie”, czyli Świdnickich Zakładach Elektroniki Motoryzacyjnej czy też w Fabryce Aparatury Pomiarowej „Pafal” S.A. Oczywiście poza największymi zakładami pracy w Świdnicy nie brakuje także mniejszych firm usługowych, sklepów i hipermarketów, hurtowni, czy też banków gdzie pracuje duży procent mieszkańców.

Z racji tego, iż Świdnica jest miastem głównie przemysłowym, nie może zabraknąć w nim szkół technicznych, w których młodzi świdniczanie zdobywają wykształcenie. W mieście znajdują się zarówno szkoły zawodowe, licea, jak i wyższe uczelnie, gdzie „królują” właśnie kierunki techniczne zapewniając tym samym młodym obywatelom osiągnięcie dobrego i opłacalnego wykształcenia. Jednak Świdnica to nie tylko przemysł, ale także malowniczy zakątek Polski, który stanowi nie tylko idealny punkt wypadowy m.in. do Wrocławia, Pragi czy Berlina, ale również do malowniczych i jakże blisko położonych gór, Sudetów.

Źródło: www.mapa-polski.orgwww.citywalk.info

[mappress mapid=”2″]

Brak komentarzy

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.