Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

festiwal teatrow ulicznych_1Przeszło 30 lat temu w Jeleniej Górze, narodziła się twórcza myśl, niezwykle nowatorska w czasach głębokiego stanu wojennego – wyraz buntu i niezależności. Pani Alina Obidniak, wieloletnia Dyrektor jeleniogórskiego teatru zapoczątkowała przygodę z teatrami ulicznymi, „zarażając” tą ideą inne miasta – Kraków, Wrocław, Jedlinę Zdrój, Poznań… Europę. To jeleniogórski festiwal był swoistą „szkołą teatralną” dla zespołów, które w późniejszych latach osiągały międzynarodowe sukcesy. Pomysł, niesamowita energia Pani Aliny sprawiły, że centrum miasta, malownicze uliczki stały się sceną i widownią, miejscem spotkań aktorów i wiernej, zachwyconej publiczności.Festiwal stał się wizytówką, znakiem rozpoznawczym Jeleniej Góry.

Proszę przyjąć moje zapewnienie, że ci co odwiedzą stolicę Karkonoszy w pierwszych dniach sierpnia przeżyją niezapomniane chwile. Od przeszło trzydziestu lat niezmienna pozostaje atmosfera – aura święta i wspólnej, doskonałej zabawy. Mimo, że zmienił się charakter i estetyka ulicznych przedstawień, tak jak zmieniły się gusty i potrzeby widzów, niezmienny pozostał nastrój.

Marcin Zawiła

Źródło: DCIK

Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju

gorskie_strona_1Przegląd Filmów Górskich to trzy dni z filmem górskim, rozumianym bardzo szeroko. Wśród gości spotkać można najznakomitszych himalaistów. Każda edycja przeglądu ma ekscytujący program niefilmowy: koncerty gwiazd, spotkania z alpinistami i podróżnikami. Przegląd Filmów Górskich to także impreza, która zdobyła i ciągle zdobywa prestiżowe nagrody. W 2008 roku, na XI Plebiscycie Gospodarczym otrzymała “Muflona” – za najlepsze przedsięwzięcie promujące region. W 2009 roku, Dolnośląska Organizacja Turystyczna przyznała tytuł “Najlepsze dolnoślaskie” za “stworzenie jedynej w swoim rodzaju inicjatywy o randze międzynarodowej, która nie tylko promuje turystykę w Sudetach, ale jest również okazją do spotkań pasjonatów gór”. 

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju
to najstarsza, z największymi tradycjami taka impreza w kraju. W tym roku odbywać się już będzie po raz siedemnasty. Od siedemnastu lat, w przedostatni weekend września do Lądka Zdroju zjeżdżają się miłośnicy gór, przygody i ekstremalnych doznań z całej Polski.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju
to impreza na którą przyjeżdzają najlepsi z najlepszych – do stałych bywalców należą Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Dariusz Załuski, Leszek Cichy. Odwiedzali przegląd Gerlinde Kaltenbrunner, Peter Hamor, John Porter i inni.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju
to impreza, na której zawsze bywał Andrzej Zawada, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Po jego odejściu w roku 2000 Przegląd przyjął nazwę “Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady”. Co roku przyjeżdża do Lądka żona p. Andrzeja – Anna Milewska.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju
to nie tylko filmy. To również pokazy slajdów, Spotkania Młodych Podróżników, koncerty, wystawy, prezentacje książek, wystawy fotograficzne, zawody wspinaczkowe, zawody biegowe, wycieczki piesze, konkurs na najlepszą książkę o tematyce górskiej, i wiele, wiele innych.

Źródło: DCIK

Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki ENSEMBLE w Wałbrzychu

ensemble2012Formuła Festiwalu Ensemble jest niespotykana w Europie i cieszy się wielkim powodzeniem wśród uczestników i publiczności z całego świata. Do udziału zapraszani są wybitni artyści – profesorowie. Swój udział w Kursach Interpretacji, będących nierozłączną częścią Festiwalu, zgłaszają studenci uczelni muzycznych z całego świata. Wielką innowacją jest to, iż profesorowie, oprócz indywidualnych konsultacji, zasiadają w zespołach razem ze studentami. Daje to młodym muzykom niepowtarzalną szansę grania wraz z wielkimi artystami, wspólnej pracy nad utworem, a przede wszystkim dyskusji nad jego interpretacją. Jest to także okazja do rozwijania talentów, wymiany doświadczeń, kontaktów, umiejętności współpracy, a także poznawania innych kultur.

Źródło: DCIK

Dni Twierdzy Kłodzkiej

twierdza klodzko_1Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie! Ta malowniczo położona budowla obronna wznosi się majestatycznie nad miastem odkrywając przed odwiedzającymi swą potęgę i historię. Twierdza ma również swoje święto. Odbywają się tu Dni Twierdzy Kłodzkiej, które przypominają o militarnej historii tego miejsca. Można zobaczyć emocjonującą rekonstrukcję Bitwy o Twierdzę, a także zapoznać się z bogatą tradycją i kulturą regionu.

Podczas Dni Twierdzy Kłodzkiej całe miasto tętni życiem również w nocy. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy takie jak: Noc w Muzeum, Noc na Twierdzy – w towarzystwie żołnierzy z historycznego regimentu kłodzkiego – 47 Pruskiego Pułku Piechoty można zwiedzić podziemne miasto, wziąć udział w nocnych manewrach. Na kłodzkim Rynku odbywa się Jarmark Forteczny, prezentujący dorobek artystyczny i kulinarny Ziemi Kłodzkiej.

Przyciąga on rzesze turystów z różnych zakątków Europy i świata. Rekonstrukcje historyczne na Starówce czy Bitwa pod Twierdzą z udziałem kilkuset żołnierzy, w tym jazdy konnej, wśród wystrzałów i huków armatnich robi za każdym razem na zgromadzonych widzach kolosalne wrażenie. Kiedy opadnie dym po bitwie, turyści i mieszkańcy mogą wziąć udział w wielkiej Biesiadzie Fortecznej i zasiąść do stołu wraz z pogodzonymi już wojskami. Dobrą zabawę wszystkim gościom gwarantuje nocny koncert rockowy RockBastion pośród murów Twierdzy Kłodzkiej.

Źródło: DCIK

Festiwal Podróżników TRZY ŻYWIOŁY

1526257_10151758473562493_1383701305_nFestiwal Podróżników Trzy Żywioły i Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata to ogólnopolskie spotkania podróżników, prezentacje relacji z wypraw, filmów podróżniczych i warsztatów Akademii Podróżowania. Jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Odbywa się cztery razy w roku: w Krakowie od 2004 r., w Sudetach (w Twierdzy Srebrnogórskiej od 2008 r., na Zamku Bolków od 2012 r.), we Wrocławiu (FFŚ od 2011 r.) i Warszawie.

Pomysłodawcami festiwalu są podróżnicy Marek Tomalik i Piotr Trybalski, którzy od 2004 organizują kolejne edycje Trzech Żywiołów. Festiwal zdobył uznanie i renomę dzięki starannie dobieranym pokazom relacji z podróży i filmom, selekcjonowanym z najlepszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie i trwale wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych Dolnego Śląska.

Źródło: DCIK

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju

Yulianna_AvdeevaMiędzynarodowe Festiwale Chopinowskie w Dusznikach-Zdroju odbywają się nieprzerwanie od 1946 r. dla upamiętnienia koncertów charytatywnych Fryderyka Chopina w sierpniu 1826 roku.

To najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Dworek Chopina jest miejscem, w którym od kilku pokoleń spotykają się światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Chopina i pianistyki. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Festiwalu, zaprasza do Dusznik utalentowanych pianistów z całego świata, dla których występ w Dusznikach jest często debiutem przed polską publicznością.

Dusznicki festiwal nobilituje pianistów. Występowali bowiem tutaj artyści tej miary, co Edward Auer, Wladimir Aszkenazy, Ryszard Bakst, Halina Czerny-Stefanska, Zbigniew Drzewiecki, Raul Koczalski, Ewa Bandrowska-Turska, Stanislaw Szpinalski, Barbara Hesse-Bukowska, Lidia Grychtolowna, Adam Harasiewicz, Fu Tsong, Jan Ekier, Bella Dawidowicz, Ikuko Endo, Regina Smendzianka, Piotr Paleczny, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Paul Badura-Skoda, Stefan Askenase.

Dorobek kilkudziesięciu Festiwali Chopinowskich jest ogromny i niewymierny; nie da się bowiem w sposób statystyczny potraktowac ludzkich wzruszen artystów i słuchaczy oraz zaangażowania i pasji organizatorów, dzięki którym nazwa Duszniki Zdrój dla wielu Polakow oraz licznych obcokrajowców kojarzy się z nazwiskiem największego polskiego pianisty i kompozytora.

Źródło: DCIK

E-GLASS Festiwal. Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego

ekoglass dajewska_1Plener Szkła Artystycznego „Ekoglass Festiwal” jest organizowany cyklicznie od 2008 roku. W Festiwalu udział biorą obok artystów, hutmistrzów i technologów z Polski i Republiki Czeskiej, również twórcy ze Słowacji.

Jest to wydarzenie będące platformą łączącą spektakularną twórczość z zakresu szkła z upowszechnianiem sposobów jego produkcji, wspartą o promocję edukacji ekologicznej. Każdego roku plenerowi towarzyszy sympozjum składające się z wykładów dotyczących wiedzy na temat odzysku szkła do produkcji przemysłowej oraz segregacji odpadów, jak również aktualnych technologii produkcji szkła.

Efekty współpracy artystów biorących udział w festiwalu są następnie prezentowane podczas cyklu poplenerowych wystaw organizowanych w Polsce, Republice Czeskiej i Republice Słowackiej. Wystawom towarzyszy katalog-album wydany w czterech językach: polskim, czeskim, słowackim i angielskim, w którym znajdują się biogramy artystów, zdjęcia prac wykonanych podczas Festiwalu oraz zamówione teksty traktujące o sztuce szkła i ekologii.

Źródło: DCIK

Święto Papieru w Dusznikach Zdroju

swieto papieruŚwięto Papieru jest największą imprezą organizowaną corocznie od 2001 roku przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Odbywa się w ostatni weekend lipca na dziedzińcu muzealnym w godzinach 10.00 – 18.00. Święto jest dwudniowym festynem popularyzującym wiedzę o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie.

Impreza ma także na celu promowanie młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii i należy do najcenniejszych zabytków techniki i największych atrakcji turystycznych w Polsce. Założeniem festynu jest zapewnienie odwiedzającym czynnego uczestnictwa w przygotowanych warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy.

Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi, niezwiązanymi z papierem. Corocznie podczas święta otwierane są także wystawy sztuki papieru. Organizowane są konkursy zręcznościowe dla dzieci, dorosłych oraz rodzin, a także konkurs na najciekawszą pamiątkę regionalną. Zarówno uczestnictwo w imprezie, jak i zwiedzanie w tym czasie Muzeum jest bezpłatne.

Źródło: DCIK

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu

folklorPomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 – lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne z którymi „Kostrzanie” poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu trwa cały tydzień. Od poniedziałku bowiem goszczą zespoły zagraniczne, które przyjeżdżają do Strzegomia z Tygodnia Kultury Beskidzkiej. We wtorek i środę koncertują one w miastach Dolnego Śląska. W czwartek rozpoczynają się koncerty festiwalowe w Strzegomiu. Odbywają się one na dwóch estradach : w Rynku – koncert kapel ludowych oraz na dużej płycie stadionu – główne koncerty festiwalowe.  Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi, m.in. w programie „Strzegomskich Spotkań Przyjaźni” i imprezach towarzyszących festiwalowi.

Źródło: DCIK

Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu

LubomierzFestiwal organizuje spotkania publiczności z twórcami jej ulubionych filmów. W Zaułku Filmowym prezentowane są tablice z nazwiskami aktorów goszczących w Lubomierzu, którzy osobiście dokonają ich odsłonięcia. Festiwal przyznaje nagrody: Złote, Srebrne, Kryształowe i Brązowe Granaty. Ogłasza także konkurs na śmieszny film Kina Niezależnego „Zawleczka” Imprezie towarzyszy wiele autorskich programów aktorskich, występów kabaretów i zespołów muzycznych oraz imprezy organizowane na rynku Lubomierza.

I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych odbył się w sierpniu 1997 r.

Źródło: DCIK

Międzynarodowy Festiwal Tańca – Lądeckie Lato Baletowe

lato baletowe 2012Lądeckie Lato Baletowe – Międzynarodowy Festiwal Tańca – to spotkanie tańca w jego formie klasycznej – baletowej oraz współczesnej w różnych jej przejawach. To spotkanie ludzi – artystów, choreografów, profesjonalistów i amatorów, a także propagatorów tańca klasycznego, związanych z zespołami baletowymi Teatrów Narodowych. To zabawa, lecz również nauka, odpoczynek, lecz i pewien wysiłek (podczas tańca oczywiście). Słowem – święto tańca, które trwa cały tydzień.

Ideą festiwalu jest szeroko rozumiana, niekonwencjonalna edukacja kulturalna, promowanie sztuki tańca, uwrażliwienie na piękno i zwiększanie kompetencji w zakresie odbioru tańca współczesnego i klasycznego przez uczestników. Międzynarodowy Festiwal Tańca „Lądeckie Lato Baletowe”, odbywa się w najstarszym polskim uzdrowisku, gdzie od wieków przybywali „do wód” najznakomitsi artyści, mecenasi sztuki i ludzie kultury, dlatego organizacja festiwalu przywraca kulturalne tradycje kurortu. Od czternastu lat, na kilka letnich dni na początku lipca, Lądek-Zdrój zmienia się w stolicę tańca. Spektakle, pokazy, spotkania z artystami z całego świata, warsztaty taneczno-choreograficzne, interaktywne spotkania z muzyką i tańcem, wystawy, parada ulicami miasta, to tylko niektóre z atrakcji programowych Lata Baletowego, od lat przyciągające do Lądka tysiące osób zafascynowanych tańcem.

Źródło: DCIK

Lwóweckie Lato Agatowe

lwoweckie lato agatoweLwóweckie Lato Agatowe (święto poszukiwaczy skarbów Ziemi) to impreza plenerowa, której głównym elementem jest międzynarodowa giełda minerałów uważana za największą mineralogiczną imprezę w Polsce.

Elementem drugoplanowym LLA jest znaczących rozmiarów rodzinny festyn rekreacyjny oferujący między innymi dwie sceny z bogatym programem estradowym (występy gwiazd polskich i zagranicznych) oraz barwny jarmark rozmaitości z ponad 130 stoiskami.

Lwóweckie Lato Agatowe odwiedza corocznie około 50.000 osób z kraju i zagranicy. Od kilku lat patronat medialny nad LLA sprawują: TVP PR3, Muzyczne Radio, Nowiny Jeleniogórskie.

W roku 2004 w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny Lwóweckie Lato Agatowe otrzymało certyfikat POT jako jedna z najlepszych imprez turystycznych w kraju. W roku 2006 LLA zostało uhonorowane Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w kategorii najlepsza inicjatywa kulturalna Dolnego Śląska. W marcu 2008 roku LLA otrzymało certyfikat Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej dla najciekawszej atrakcji turystycznej Dolnego Śląska w 2007 roku w kategorii Produkt Turystyki Miejskiej lub Kulturowej.

Źródło: DCIK

Strzegomski Plener Rzeźby w Granicie

rzezba granitStrzegomski plener rzeźby to wydarzenie artystyczne, promocja rzeźby – środka wyrazu artystycznego, stylu życia opartego na aktywnym uczestnictwie w kulturze, promocja sztuki. Pomysłodawcy pleneru pragną przełamywać stereotyp, że granit jest wyłącznie materiałem budowlanym, starają się pokazać go jako ponadczasowy materiał wyrażania sztuki.

Istotą imprezy jest promocja sztuki wizualnej przez uatrakcyjnianie przestrzeni publicznej ˝dużą˝, artystyczną rzeźbą z granitu. Miejscem pleneru nieprzypadkowo została gmina Strzegom – największy ośrodek przemysłu wydobywczego i obróbki granitu w kraju – nazywana również granitowym sercem Polski.

Źródło: DCIK

Tolk-Folk: Polsko-Czeskie Spotkania Plenerowo-Teatralne w Bielawie

tolkfolkTOLK-FOLK jest folkową imprezą Tolkienowską organizowaną nieprzerwanie od 1991r. w Bielawie. Uważana jest za jeden z plenerowych konwentów fanowskich, jednak jej przebieg znacząco odbiega od standardowej formy takich imprez. TOLK FOLK odbywa się corocznie na początku lipca, trwa 4 dni i skupia fanów twórczości JRR Tolkiena z Polski, Czech i Słowacji.

łównym celem konwentu jest jednoczenie osób o jednakowych zainteresowaniach, wspólna zabawa i odpoczynek wśród urzekającego krajobrazu Gór Sowich, zwanych przez uczestników Sowiogórskim Śródziemiem. Zadaniem TOLK FOLKU jest również propagowanie twórczości JRR Tolkiena. Dlatego podczas imprezy organizowane są koncerty happening oraz inscenizacje bitew otwarte dla publiczności.

Uczestnikami są zarówno młodzi jak i starzy, niscy i wysocy, elfy i krasnoludy. To impreza dla każdego. Wiele osób przyjeżdża całymi rodzinami, by już od małego wychowywać kolejne pokolenia fanów twórczości JRR Tolkiena.

Źródło: DCIK

Slot Art Festiwal w Lubiążu

slotSlot Art Festival to jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce, to pięć dni wypełnionych dziesiątkami warsztatów, koncertów, imprez, projekcji filmowych i wykładów. To również coś daleko więcej – pięć dni wyjętych spod ogólnych praw wyścigu szczurów, walki i pośpiechu.

Od ponad 10-ciu lat kolorowa festiwalowa wioska rozkwita w niezwykłym miejscu – w murach barokowego, pocysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Rozłożyste drzewa, chłodne, porośnięte bluszczem mury, tajemnicze zaułki i sklepienia katedry nadają ponadczasowy wymiar jak najbardziej współczesnej sztuce.

Slot Art Festival to pieć dni rozrywki na wysokim poziomie, a także brama do nowych możliwości, przyjaźni i kontaktów. Festiwal, po którym zostaną Ci nie tylko wspomnienia, ale także marzenia i świeża energia do działania.

Źródło: DCIK

Castle Party w Bolkowie

castlepartyJest to jedyne wydarzenie tego typu w Europie Środkowej i Wschodniej. Od roku 1994 festiwal gościł na swojej scenie największe gwiazdy sceny dark independent. Wszystko zaczęło się na Zamku Grodziec w 1994r. Dwudziestego sierpnia niewielka grupa fanów (ok.300 osób) obejrzała 5 zespołów, które w tym czasie zaczynały dopiero swoją działalność. Zagrały wtedy Moonlight, Daimonion, T.R.H., Pornografia i Fading Colours. Koncert powstał dzięki współpracy trzech ostatnich z wymienionych zespołów. Niesamowita atmosfera, panująca tamtej nocy na zamku, spowodowała, że powtórzyli to samo w następnym roku, w poszerzonym składzie.

Źródło: DCIK

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ

wiosna-11_1Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ to jedno z najciekawszych wydarzeń w regionie, którego oprawą wizualną jest zieleń Książańskiego Parku Narodowego, muzyką śpiew ptaków, a emblematem dobra zabawa.

Jak co roku będzie niezwykle, jednak XXIV edycja będzie jeszcze bardziej wyjątkowa: drogę do Zamku Książ ozdobią urokliwe drewniane domki, a egzotyczny Taras Północy zostanie zagospodarowany tylko i wyłącznie usługami! Strzelanie z łuku, tańce dworskie, animatorzy zabaw z dziećmi, garncarska wioska, wystawy – nie zabraknie niczego!

Źródło: DCIK

Międzynarodowy Festiwal Muzyka Epok w Dusznikach Zdroju

muzyka epokFestiwal ma na celu zapoznanie szerokiej publiczności z muzyką, która łagodziła obyczaje i kształtowała gusta Europejczyków na przestrzeni blisko dwóch tysięcy lat. Z samego założenia „Muzyka Epok” stanowi swoisty wehikuł czasu, który zabiera ludzi w różnym wieku, o różnym poziomie wykształcenia i zróżnicowanym statusie majątkowym w „kulturalną podróż w czasie”.

Festiwal jest szansą na zaistnienie dla młodych artystów, których występy przeplatają się  z koncertami uznanych wirtuozów. Miejscem, w którym odbywa się impreza, jest zabytkowy Dworek im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju.
Podczas czterech dotychczasowych edycji festiwalu na deskach dworkowej sceny wystąpiło  wielu wspaniałych artystów, m. in. Tomasz Strahl, Wrocławski Zespół Solistów Ricordanza, Krzysztof Meisinger, Andrzej Ładomirski, Halina Frąckowiak, Zespół Tańca Dawnego Serenissima, Jerzy Salwarowski, Marek Toporowski, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Agnieszka Wilczyńska, Czesław Bartkowski, Adam Cegielski, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Maciej Miecznikowski z zespołem i wielu innych.

Źródło: DCIK