Strona głównaAktualności#gWArki – górnicy odkrywają dla nas Wałbrzych

#gWArki – górnicy odkrywają dla nas Wałbrzych

W zeszły weekend na terenie Starej Kopalni oraz na terenie Wałbrzycha zamontowane zostały rzeźby górników, które zostały wykonane w Centrum Ceramiki Unikatowej. Powstałe rzeźby to miniaturowe postury górników z atrybutami, które nierzadko ściśle wiążą się z wybranym miejscem. Wybrano lokalizacje historycznie ważne, dziś będące atrakcjami turystycznymi, najważniejszymi instytucjami w mieście, które warto znać i odwiedzić.

Będziemy przedstawiać górnicze historie poszczególnych obiektów oraz opisy poszczególnych górników. Zapraszamy wszystkich do odkrywania miasta górniczą trasą. Znajdujmy rzeźby, odkrywajmy historie i przede wszystkim nasz Wałbrzych.

Na dobry początek przedstawiam Państwu dwie historie i dwa miejsca:

Na zdjęciu: GÓRNICY DOŁOWI – lokalizacja: Stara Kopalnia

Dzisiejsza Stara Kopalnia funkcjonowała od XVIII w. jako kopalnia Fuchs, po wojnie przez najdłuższy okres czasu jako kopalnia Thorez, zaś w momencie zamknięcia w roku 1996 nosiła imię Julia. W czasach największego wydobycia po II wojnie światowej w całym sektorze górniczym w Wałbrzychu pracowało nawet 30 000 osób, w tym kilka tysięcy pod ziemią, bezpośrednio przy wydobyciu węgla. Figurka na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia stanowi bezpośrednie nawiązanie do górnika dołowego, pracującego na przodku, czyli na końcu wyrobiska, skąd pozyskiwano węgiel. Dwóch górników stawia obudowę górniczą, która zabezpieczała korytarz oraz miejsce wydobycia.

Na zdjęciu: GÓRNICY DYSPOZYTORZY – lokalizacja: Ratusz

Tak jak Prezydent miastem – tak dyspozytor zarządzał ruchem na kopalni. Dyspozytornia była sercem kopalni – centrum dowodzenia dla ruchu pod ziemią, centrum informacji na temat sprzętu, wentylacji i ewentualnej obecności zagrożenia gazowego w kopalni – było to miejsce w którym gromadzono wszelkie potrzebne do prowadzenia pracy podziemnej dane, część z nich była sczytywana z przyrządów. Dyspozytor wiedział ilu pracowników w jakich obszarach się znajduje, miał z nimi łączność i w przypadku zagrożeń natychmiast reagował, informując odpowiednie służby.

Kolejne historie i postaci górników będziemy odkrywać w następnych dniach.

Polecamy Państwu stroną oraz media społecznościowe, gdzie pod hashtagiem #gWArki znajdziecie wszystkie historie.

To dopiero początek górniczej, artystycznej mapy miasta – na październik organizatorzy szykujują kolejne figury, a w razie z nim ciekawe wydarzenie, o którym dowiemy się jesienią.

#gWArki w naszych mediach:

http://www.starakopalnia.pl/strona-glowna/gwarki/

https://www.facebook.com/starakopalnia/

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl