Gryfów Śląski

Gryfów Śląski położony jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie lwóweckim. Miasto leży nieopodal Gór Izerskich nad Kwisą i jeziorem Złotnickim na Pogórzu Izerskim. Gryfów leży blisko przejść granicznych z Czechami i Niemcami. Krzyżują się tutaj ważne trasy o znaczeniu wojewódzkim, ogólnopolskim i lokalnym.

Ratusz i rynek w Gryfowie Śląskim.

Ratusz i rynek w Gryfowie Śląskim.

Rzeka Kwisa i Jezioro Złotnickie przyciągają turystów i wędkarzy dzięki bogactwie różnorodnych gatunków ryb występujących w tych wodach. Ceniących historię i zbytki zainteresuje uroczy rynek miasta z ratuszem, nad którym góruje widoczna z daleka wieża jedyna taka na Dolnym Śląsku. Jest to również wspaniały punkt widokowy. Rynek otaczają zabytkowe renesansowe i barokowe kamieniczki, a na placu ratuszowym zabytkowa fontanna przypominająca jedną z ciekawych historii dawnego miasta.

W pobliżu piękny późnogotycki kościół z kaplicą, w której mieści się epitafium rodziny Schaffgotschów. Uprawiającym turystykę aktywną polecamy liczne trasy piesze i rowerowe jak również do jazdy konno, przy których zlokalizowane są ciekawe zabytki naszej gminy m.in.ruiny Zamku Gryf w Proszówce, ruiny Zamku Podskale w Rzasinach oraz liczne  pałace i kościoły. W Gryfowie rzeka Kwisa obchodzi corocznie, w czerwcu, swoje święto – Kwisonalia. Wędkarze mają możliwość udziału w wielu konkursach wędkarskich. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji w konkursach związanych z wodą, m.in. w przeprawie przez Kwisę ” Na czym kto może„, turnieju piłki plażowej. Od 2008, podczas imprezy, odbywa się promocja pstrąga, który licznie występuje w wodach rzeki Kwisy, m.in. poprzez turnieje kulinarne. Turyści  pragnący zatrzymać się na dłuższy pobyt mają do wyboru gospodarstwa agroturystyczne w atrakcyjnie położonych miejscach lub ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami:  Złotnickim i Leśniańskim.

http://www.gryfow.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Obora

Restauracja, Pizzeria Pasja

Restauracja, Pizzeria Trevi

Baza noclegowa: 

Hotel Stacja Nad Kwisą

Gospodarstwo Agromurena

Agroturystyka Agroryb 

Zajazd Zornica

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl

Brak komentarzy

Komentarze dla tego wpisu zostały wyłączone.