Głuszyca

Głuszyca jest położona w przepięknym Obniżeniu Górnej Bystrzycy na wysokości od 420 do 936 m.n.p.m. Miasteczko, obchodzące w 2012 roku 50-lecie nabycia praw miejskich,  jest otoczone Górami Sowimi, Kamiennymi i Wałbrzyskimi.

Głuszyca słynie ze wspaniałych górskich panoram, tras Strefy MTB i podziemnych obiektów Riese. Tu przejedziecie ponad trzykilometrowym singletrackiem, czy szerokim szutrem zjedziecie do miasteczka, szybko tracąc ciężko zdobyte 400 metrów wysokości. Na zmęczonych czekają coraz liczniejsze restauracje i kwatery. Kolejnym atutem miejscowości jest jej najbliższa okolica. Szczyt dominującej nad okolicą Wielkiej Sowy (1015 m.n.p.m.), przeciętny biker osiąga w około półtorej godziny. Czeska strona gór też kusi swoimi trasami i zagospodarowaniem, a sąsiednie polskie miejscowości, podobnie jak Głuszyca, oferują wiele atrakcji dla bikerów i ich rodzin.

gluszyca

Miłośnicy MTB już dawno docenili walory tutejszych tras. Zauważyły to władze miasta tworząc  górskie trasy Strefy MTB. Realizując projekt wytyczono, oznakowano i przygotowano blisko 150 km. tras. Trasy głuszyckiej Strefy MTB mają zróżnicowane trudności. Od najłatwiejszych żółtej i pomarańczowej, po czarną i zieloną, których smak i urok odczują nawet wytrawni górale. Biegną one głównie górskimi drogami i ścieżkami, a asfalt spotyka się tu tylko na odcinkach dojazdowych z centrum miejscowości.

Podziemne Miasto Osówka.  Fot. www.osowka.pl

Podziemne Miasto Osówka.
Fot. www.osowka.pl

Głuszycka Strefa MTB to nie tylko sportowe wyzwania. Trasy przebiegają w bezpośredniej bliskości wyjątkowych atrakcji turystycznych: Podziemne Miasto Osówka (ostatnia i najbardziej rozbudowana kwatera Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku), Cesarskie skałki (punkt widokowy na trasie głuszyckie stawy strefy MTB – kolor pomarańczowy. Obecnie są bardzo dobrze widoczne z ul. Sienkiewicza. W 2011 roku przygotowano na nich 10  ubezpieczonych dróg wspinaczkowych), Dolina Bystrzycy (szczególnie pomiędzy Głuszycą a Bystrzycą Górną, dolina Bystrzycy należy do regionów bardzo atrakcyjnych krajoznawczo i krajobrazowo), Ruiny zamku Rogowiec (u stóp góry Rogowiec miał prowadzić średniowieczny trakt handlowy zwany Wysoką Drogą), Kościół parafialny p.w. MB Królowej Polski (kościół parafialny MB Królowej Polski został wzniesiony jako ewangelicki w 1741 roku. Gruntownie przebudowany na klasycystyczny w latach 1804 – 1809 (dostawienie wieży i portyku) oraz ponownie w 1862 r., remontowany w 1964 r.).

Źródło: http://gluszyca.plhttp://www.osowka.pl

Baza gastronomiczna:

Restauracja Łomnicka Chata

Restauracja Stara Piekarnia

Jadłodajnia Finezja

Smażalnia Doliny Rybnej

Baza noclegowa:

Pokoje Gościnne Pod Soboniem

Agroturystyka Łomnica

Agroturystyka Finezja

Agroturystyka Pod Ostoją

Agroturystyka Sokołowa

Agroturystyka U Gosi

Gościniec Brodowo

Dom Gościnny U Romy

Agroturystyka Wesołówka

Pokoje Pograniczna

Udostępnij:
Tagi
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl