Strona głównaAktualnościGeotermalny Klaster Uzdrowiskowy Aglomeracji Wałbrzyskiej

Geotermalny Klaster Uzdrowiskowy Aglomeracji Wałbrzyskiej

28 marca w Hotelu „Jedlinka w Jedlinie-Zdroju odbyło się I Seminarium pn.: „Geotermalny Klaster Uzdrowiskowy Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Organizatorem Seminarium była Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, władz gmin należących do Aglomeracji Wałbrzyskiej, przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, naukowcy, przedstawiciele Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. i Polskiej Grupy Uzdrowisk.

Podczas Seminarium omawiano między innymi planowane inwestycje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, dotyczące wykorzystania potencjalnie występujących na terenach Aglomeracji Wałbrzyskiej źródeł geotermalnych.

Seminarium rozpoczął wykład pt.: „Strategiczne wyzwania rozwojowe Dolnego Śląska w latach 2014-2020. Wykorzystanie źródeł geotermalnych wobec koncepcji pod nazwą Sudety Zdrój”, który wygłosił dr Jerzy Tutaj – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha i Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej przedstawił wykład pt.: „Inwestycje infrastrukturalne w kontekście Strategii Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej. Cele i zamierzenia w bliższej i dalszej perspektywie”.

Następnie Burmistrz Miasta Jedlina-Zdrój – Leszek Orpel przekonywał o możliwościach wykorzystania źródeł geotermalnych podczas wykładu pt.: „Koncepcje wykorzystania źródeł geotermalnych jako czynnika stymulującego rozwój Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Termy to pomysł na poszerzenie oferty uzdrowiskowej, która wpłynęłaby znacząco na rozwój regionu. Powstanie kompleksu wellnes spa wiąże się z budową całej infrastruktury, która wygenerowałaby kilkaset miejsc pracy. To także wykorzystanie ciepła do generowania energii elektrycznej oraz innych zastosowań.

O źródłach geotermalnych mówił również prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski – Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr w wykładzie: pt.: „Możliwość uzyskania wód termalnych w Jedlinie-Zdroju”, a prof. dr hab. Leszek Romański z Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego opisywał „Energię geotermalną jako odnawialne źródło energii w Polsce i na świecie”. W programie Seminarium znalazł się także wykład dot. wykorzystania wód termalnych w lecznictwie uzdrowiskowym na przykładzie uzdrowisk Grupy PGU. Pan Sylwester Andrzejak ze Stowarzyszenia współpracy komunalnej i międzyregionalnej Austria-Poland Cooperation w Wiedniu wygłosił wykład: pt.: „Wykorzystanie źródeł geotermalnych jako katalizatora rozwoju regionalnego. Doświadczenia Austrii”. Omówiono również perspektywy wsparcia dla przedsiębiorstw działających w oparciu o geotermię w ramach RPO WD w latach 2014-2020”, a także Potencjał Partnerstwa Publiczno-Prywatnego jako sposób na realizację projektu gospodarczego wykorzystania źródeł geotermalnych w Polsce, oraz perspektywy wsparcia rozwoju przedsiębiorstw inwestujących w geotermię w ramach EFS w latach 2014-2020.

Na zakończenie seminarium odbyła się wspólna dyskusja uczestników.

Źródło: Jedlina Zdrój

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl