Strona głównaAktualnościGala przyznania wręczenia najważniejszych nagród alpinizmu – Złotych Czekanów za nami. [FOTO]

Gala przyznania wręczenia najważniejszych nagród alpinizmu – Złotych Czekanów za nami. [FOTO]

Dwie światowe gale w Lądku-Zdroju!
Gala przyznania medali Legii Honorowej poprzedziła ceremonię wręczenia najważniejszych nagród alpinizmu – Złotych Czekanów, która już po raz drugi odbyła się w Lądku-Zdroju.
Legia Honorowa to najwyższe odznaczenie przyznawane przez państwo francuskie. W Lądku-Zdroju, z rąk Ambasadora Francji Pierre’a Lévy’ego, odebrali je trzej bohaterowie zeszłorocznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat: Denis Urubko, Adam Bielecki i Jarosław Botor. Czwarty uczestnik akcji, Piotr Tomala, odebrał odznaczenie w lipcu, podczas ceremonii w Warszawie.
Ambasador Francji, który przyznał, że też jest miłośnikiem gór, powiedział, że: To wyróżnienie jest wyrazem dla wartości, których wspinacze są uosobieniem – to odwaga, przekraczanie własnych możliwości, pasja, solidarność, umiłowanie wolności. To w imię tych wartości zdobywacie szczyty świata.
Pierre Lévy przypomiał też okoliczności akcji, w wyniku której udało się uratować Francuzkę, Eliabeth Revol. Odnaczeni zostali uhonorowani owacjami na stojąco, gdy Adam Bielecki powiedział: Sport, który uprawiamy, jest bardzo piękny. Jednak wobec życia ludzkiego wszelkie nasze cele sportowe tracą znaczenie, bo ludzkie życie jest najważniejsze. Z kolei Denis Urubko podziękował wszystkim, którzy okazali wsparcie dla akcji na Nanga Parbat.
a

Drugą wyjątkową ceremonią, która odbyła się w Lądku-Zdroju, była ceremonia wręcznia Złotych Czekanów. Siedmiu jurorów – wybitnych wspinaczy – wybrało najbardziej imponujące wspinaczki w czystym stylu alpejskim, a wyjątkową nagrodę Polskiego Czekana przyznano Andrzejowi Bargielowi, za zjazd z K2.
Za „flirt z Latokiem I” nagrodę dostało trio doskonałych himalaistów: Tom Livingstone, Aleš Česen i Luka Stražar. Z rąk Andreja Stremfelja, laureata Złotego Czekana za całokształ kariery, nagrodę odebrali Luka i Aleš.
Dwie kolejne nagrody zostały przyznane w niezwykle poruszających okolicznościach, bo nagrodzeni himalaiści na zawsze pozostali na zboczach Howse Peak w Kanadzie. David Lama został wyróżniony za osiągnięcie życia, jakim była samotna wspinaczka na Lunag Ri. Z rąk Sandy’ego Allana nagrodę odebrali rodzice Davida i jego partner wspinaczkowy, Conrad Anker. Z kolei członkowie rodziny Hansjörga Auera odebrali Złotego Czekana za wspinaczkę po dziewiczej, zachodniej ścianie Lupghar Sar w Karakorum. Owacje na stojąco zostały przerwane przez minutę ciszy, którą zgromadzeni w Wielkim Namiocie uczcili pamięć zmarłych himalaistów.
Jako ostatnia została wręczona nagroda za całokształt kariery. Piolet d’Or Carrière otrzymał czlowiek, którego imieniem nazwano asteroidę – Krzysztof Wielicki. Wielicki to nie tylko pierwszy zdobywca zimowego Everestu, ale mistrz wspinaczki solo w czystym stylu alpejskim. Ktoś musi być pierwszy i powiedzieć tak, to możliwe – podsumował wybitny polski himalaista.
Ceremonia była zwieńczeniem dorocznego święta gór jakim jest Festiwal w Lądku-Zdroju.

Udostępnij:
Oceń ten artykuł

kontakt@terazsudety.pl